Aktualizované 6. augusta 2024:

Nedávne rozhodnutie NASA zrušiť misiu lunárneho roveru VIPER kvôli rozpočtu vyvolalo rozhorčenie celej vedeckej komunity. Tento špičkový rover, známy ako Volatiles Investigating Polar Exploration Rover mal byť spustený už v priebehu budúceho roka. NASA sa však rozhodla túto investíciu vo výške 450 miliónov dolárov ukončiť.

Zdá sa, že ešte nemusí byť všetko stratené. Ako najnovšie informuje portál InterestingEngineering, keďže zrušenie projektu považujú mnohí odborníci za krok späť v prieskume južného pólu Mesiaca, kde sa predpokladá prítomnosť značného množstva vodného ľadu, Planetary Society zorganizovala petíciu a zaslala list Kongresu. V ňom žiada zvrátiť toto rozhodnutie viac ako 4500 členov vedeckej obce.

V súčasnosti preto podľa odborníkov existujú celkom tri rôzne scenáre toho, čo sa s projektom môže stať. V prvom prípade by do celej situácie mohol zasiahnuť Kongres a poskytnúť potrebné financovanie na jeho pokračovanie. Tento krok by si však vyžadoval politickú podporu a presvedčenie zákonodarcov o vedeckom a strategickom význame misie. V opačnom prípade dôjde k likvidácii roveru a predaji jeho komponentov.

Záchrannú ruku roveru VIPER by teoreticky potom mohli poskytnúť už len komerčné vesmírne spoločnosti a medzinárodní partneri NASA. Jedným z potenciálnych záujemcov je spoločnosť Intuitive Machines, ktorá  mala použiť svoj lander Nova-D na prepravu roveru VIPER na Mesiac. Tento scenár si však vyžaduje dodatočné financovanie vo výške približne 100 miliónov dolárov. Inak povedané, osud roveru VIPER zostáva naďalej neistý.


Pôvodný článok:

Nie vždy ide všetko podľa plánu. Platí to ako v bežnom živote, tak aj vo vede. Dôkazom tohto tvrdenia je aj nečakaná správa, ktorá sa v priebehu týždňa dostala na svetlo sveta priamo z NASA. Portál Futurism informoval o nákladom odstavení dôležitého zariadenia.

Golfový vozík za 450 miliónov dolárov

NASA sa oficiálne rozhodla opustiť svoj projekt lunárneho roveru Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER). Dôvodom sú rastúce náklady, ktoré predražili konečné zariadenie o niekoľko desiatok miliónov eur. Niet divu. NASA investovala do Rovera vo veľkosti golfového vozíka už 450 miliónov dolárov.

VIPER bol navrhnutý na prieskum južného pólu Mesiaca, oblasti, o ktorej sa predpokladá, že obsahuje cenné zdroje, ako je ľad. Rover mal pôsobiť na mesačnom povrchu približne 100 dní a vykonávať rôzne kľúčové výskumy pre budúce misie s posádkou v rámci programu Artemis NASA. Projekt však značne pribrzdili ohromné náklady a výrazné meškania.

NASA

Pôvodne sa plánovalo spustenie tohto Rovera v roku 2023, časová os sa neskôr posunula na september 2025, pričom celkové predpokladané náklady sa zvýšili na približne 609,6 milióna dolárov v dôsledku rôznych komplikácií vrátane prerušení dodávateľského reťazca, ktoré zhoršila pandémia COVID-19

Dôvody zrušenia

Zrušenie vychádza z komplexného preskúmania rozpočtu NASA a priorít misie. Vesmírna agentúra zistila, že pokračovanie vo VIPER by ohrozilo financovanie ďalších kritických misií. Správkyňa NASA pre riadenie vedeckej misie, Nicola Fox, zdôraznila, že rozhodnutie sa nerodilo ľahko.

„Takéto rozhodnutie nerobíme ľahkovážne. Veľa sme premýšľali o tom, ako sa najlepšie pohnúť vpred,“ povedala Fox  počas tlačovej konferencie. Zrušením VIPER chce NASA ušetriť najmenej 84 miliónov dolárov, ktoré môžu byť presmerované na podporu iných iniciatív v oblasti prieskumu Mesiaca.

Podľa predstaviteľov agentúry sa celkové náklady VIPER zvýšili o viac ako 30 percent, a aj keď už bol dokončený, stále by bolo potrebné vykonať rozsiahle testy na vyhodnotenie toho, ako Rover zvládne štart rakety, ako aj podmienky vo vesmíre. Výsledok týchto testov mohol znamenať ešte väčšie výdavky na výstavbu a výskum, preto sa NASA rozhodla tak ako sa rozhodla.

Napriek tomuto neúspechu NASA naďalej plánuje prieskum Mesiaca, pričom alternatívne misie stále pokračujú, aj keď bez Roveru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú