Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že štvrtá filmová adaptácia Fantastickej štvorky bude práve tá, ktorá konečne trafí správny tón, asi by som iba mávol rukou. Fanúšikovia kultovej komiksovej rodinky si totiž v kine prešli poriadne divokým vývojom od nedoladenej verzie z roku 2005 cez ešte horšie pokračovanie so Silver Surferom, až po temnú a nešťastne reštartovanú verziu z roku 2015, ktorá sa pokúšala hrať na „serióznu“ nôtu, no nakoniec sa rozsypala ako domček z karát. Práve preto visel okolo najnovšieho pokusu veľký otáznik.

Najnovší prírastok do sveta Marvelu s názvom Fantastická štvorka: Prvé kroky je film, ktorý si nevyžaduje žiadne domáce úlohy. Producent Kevin Feige to výstižne zhrnul, keď povedal, že ide o „film bez potreby predchádzajúcich znalostí“ a mal pravdu. Po rokoch komplikovaných MCU prepojení a paralelných dimenzií je príjemné sledovať príbeh, ktorý nestavia na encyklopedických znalostiach fanúšika, ale jednoducho predstavuje štyroch hrdinov a ich prvý výlet rovno do akcie.

Retro výlet bez napätia, ale s charizmou

Režisér Matt Shakman spravil rozhodnutie, ktoré môže niekoho prekvapiť, no vo výsledku je geniálne. Vrátil sa úplne k základom. A nie len tak hocijako. Film vedome evokuje štýl prvých marveloviek ako Captain America: The First Avenger alebo prvý Thor, kde ešte superhrdinovia pôsobili ako čerství nováčikovia v jednoducho vystavanom svete so zreteľnými úlohami a jednoznačnými hrozbami.

Namiesto moderného cynizmu alebo hyperrealistickej temnoty tu máme výraznú retro estetiku 60. rokov, vrátane modrých uniforiem s bielymi čižmami, futuristických áut a robotického pomocníka menom H.E.R.B.I.E., ktorý by sa nestratil ani v rozprávke WALL-E. Práve vizuál dodáva filmu šmrnc a odlišuje ho od ostatných marveloviek.

Shakman sa navyše rozhodol zasadiť príbeh do alternatívnej reality, čím si otvoril dvere k slobodnejšiemu výkladu postáv aj sveta. Dej sa odohráva štyri roky po tom, čo tím získal svoje schopnosti v dôsledku kozmického žiarenia. Celé to pôsobí ako oživený komiks z minulého storočia, no pritom technicky aj naratívne ide o vysoko kvalitné dielo. Našťastie nejde o žiadne komplikované multiverzá alebo chaotické dejové línie, tu sa všetko točí okolo rodiny, rodičovstva a vzájomnej podpory.

Nová Fantastická štvorka recenzia
TMDB

Shakman prichádza s ambicióznym pokusom posunúť Marvel Cinematic Universe o krok ďalej a preč od známeho receptu. Aspoň naoko. Nová Fantastická štvorka sa na prvý pohľad javí ako príbeh o objavovaní neznámeho, o úzkosti z neistoty a súčasne o vzrušení, ktoré so sebou prináša. V skutočnosti sa však viac než akýkoľvek iný prvok naplno prejaví strach. Rýchlo sa ukáže, že film radšej uteká späť k overeným schémam, než aby skutočne riskoval, ale funguje to a divák si nebude mať až na pár momentov na čo sťažovať.

Galactus prišiel a hneď aj odišiel

Nová marvelovka pracuje s emóciami omnoho lepšie, než by sa mohlo čakať. Vrcholom je bez pochýb scéna pôrodu vo vesmíre, ktorá ukazuje nielen technickú zručnosť tvorcov, ale aj schopnosť vyrozprávať silný ľudský moment v rámci sci-fi žánru. Napätie prichádza s postavou Galactusa, ktorý požiera planéty.

Pred jeho príchodom Zem varuje Silver Surfer, ktorú cez motion capture oživila Julia Garner. Johnny sa do nej okamžite zamiluje, no Surfer má jasný cieľ: pripraviť planétu na zničenie. V tejto časti film prepína na akčnejší režim, ale zostáva verný svojej detskej hravosti.

Akcia je síce dávkovaná úspornejšie, no o to viac vyniknú momenty, keď sa naplno rozbehne. Záverečný stret s Galactusom síce nenaplní všetky očakávania a pôsobí až príliš jednoducho a čierno-bielo, no v rámci celkovej tóniny filmu ide o prijateľný kompromis. Osobne by som uvítal temnejší záver, no aj tak je finále uspokojivé a uzatvára príbeh v duchu marvelovskej klasiky.

Nová Fantastická štvorka recenzia
TMDB

Efekty sú úmyselne jednoduché, plné svetelných efektov a ohnivých stôp. Marvel nevsadil na prehnané bombastické scény, ale na vizuál, ktorý podporuje retro štýl a pripomína kreslené seriály minulého storočia.

Čo však robí film výnimočným, je schopnosť vytvoriť z postáv skutočnú rodinu. Nie len tím, nie len súbor hrdinov, ale fungujúcu, vierohodnú a navzájom previazanú jednotku. V prostredí, kde MCU posledné roky zápasí s unavenými postavami a prílišnou závislosťou na crossoveroch, je toto príjemná zmena. A hoci vek niektorých hercov môže byť do budúcnosti rizikom, rozhodnutie staviť na charizmu a silné herecké typy sa vyplatilo.

Postavy vynikajú, až na jeden zásadný „detail“

Postavy fungujú výborne ako tím, hoci niektoré z hereckých výkonov môžu vyvolať zmiešané pocity. Reed Richards alias Mr. Fantastic síce vyzerá miestami nevýrazne, ale celkovo pôsobí presvedčivo aj v absurdných situáciách. Pedro Pascal stvárňuje génia, ktorého mozog dokáže vyriešiť každú rovnicu, ale srdce ho zrádza pri myšlienke, že by mal byť otcom. Pascal podáva výkon plný úprimnosti, krehkosti a zraniteľnosti, čo film v jeho prvých kapitolách výrazne ťahá dopredu.

Nová Fantastická štvorka recenzia
TMDB

Kirbyová ako neviditeľná Sue Storm je absolútny ťahúň, emocionálne aj charizmaticky. Prekvapivo dodáva filmu akčný náboj a bez jej prítomnosti by film nezachránil ani Pedro Pascal.

Ich kolega Ben, ktorého hrá Ebon Moss-Bachrach, sa po kozmickej nehode mení na kamenného obra, no jeho ľudskosť nezmizla. Práve jeho hlas a melancholický humor robia z The Thing postavu, ktorú si obľúbiš. Príbehu dodáva šťavu a špecifický ľudský rozmer. A Johnny Storm v podaní Josepha Quinna sa postupne vyprofiluje na jednu z najpríjemnejších postáv.

Nechýbajú ani odvážnejšie zmeny. Silver Surfer je tentoraz žena, čo síce narušuje očakávania, no zároveň osviežuje dynamiku medzi postavami.

Nová Fantastická štvorka recenzia
TMDB

Garnerová v tejto úlohe síce neoslní vizuálne (najmä kvôli nezvládnutému kostýmu a účesu, ktorý popiera komiksové predlohy), no samotná zmena pohlavia dáva v kontexte príbehu zmysel. Sue Storm tak môže zostať materskou postavou, zatiaľ čo romantické napätie medzi Johnny Stormom a Norrinom Raddom sa elegantne obchádza.

Verdikt

Režisér Matt Shakman, známy najmä vďaka seriálu WandaVision, opäť dokázal prepojiť emócie postáv s ich nadprirodzenými schopnosťami. Pedro Pascal a Vanessa Kirby predvádzajú silnú partnerskú chémiu, ktorá vytvára ilúziu skutočnej rodiny. A ich syn Franklin, ten je jednoducho najsladšie superdieťa v dejinách MCU a podľa epickej potitulkovej scéne ho čaká v budúcoročnom Avengers: Doomsday dôležitá úloha.

Aj napriek hereckým výkonom a štýlovému spracovaniu však filmu chýba poriadne napätie. Divák má od začiatku pocit, že postavám nič vážne nehrozí. Navyše, vo svete, kde smrť nie je definitívna a všetko sa dá upraviť cez časové línie, sa z deja stráca akákoľvek reálna hrozba.

Nová Fantastická štvorka recenzia
TMDB

V konečnom dôsledku Fantastická štvorka: Prvé kroky pôsobí ako úvodný diel väčšej ságy a slušné rozbehnutie, ktoré však neoslní napätím. Postavy majú potenciál, štýl filmu je svieži a odlišný, ale kým sa pTMDustia do skutočne veľkých dobrodružstiev, budeme si musieť vystačiť s týmto sympatickým, no trochu nedopečeným začiatkom.

MCU Novinka v tejto novej podobe síce nemá ambíciu byť najväčším blockbusterom roka, no prináša poctivý, emotívny a vizuálne zaujímavý film, ktorý konečne chápe, čo robí túto skupinu hrdinov výnimočnou. Nie je to len o silách a trikoch, ale o rodine, spolupatričnosti a viere v niečo väčšie. To je presne to, čo dnes Marvel potreboval.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP