Všetky sociálne siete spojené s Facebookom mali včera podvečer globálny výpadok rozmerov, aké si nepamätá samotná spoločnosť už od roku 2008, kedy jej sieť nefungovala až 24 hodín. V tom čase ale mala iba zlomok používateľov. Včera podvečer však Facebook bojoval s masívnym výpadkom, ktorý mala spôsobiť nesprávna konfigurácia sieť, kvôli čomu sa „stratil“ z internetu, informuje The Verge.

Celosvetový výpadok Facebooku, Instagramu, Messengera aj WhatsApp začal zhruba o 17:30 nášho času, kedy prestali používateľom fungovať všetky mobilné aplikácie, ale i webové stránky týchto platforiem. Spočiatku sa pritom mohlo zdať, že výpadok bude každú chvíľu vyriešený, no opak bol nakoniec pravdou a ako sa ukázalo, zamestnanci Facebooku bojovali s obrovským problémom.

Pixabay

Nakoniec výpadok pretrvával zhruba až 6 hodín a zažehnať sa ho podarilo krátko pred polnocou. V tom čase už ale boli prístupné aj informácie, ktoré hovorili o tom, čo sa vlastne vo Facebooku stalo.

Situáciu sa snažil Facebook upokojiť aj vyjadrením na Twitteri (očividne, keď jeho sieť nefungovala) a svoje vyjadrenie pridal aj CTO spoločnosti Mike Schroepfer, pričom nie je zvykom, aby sa k bežným výpadkom vyjadrovali aj vysokopostavení zamestnanci.

Facebook na celé hodiny „zmizol“ z internetu

Sociálna sieť následne neskôr zverejnila aj oficiálne vyhlásenie k tomu, čo sa stalo, na svojom webe. Podľa prehlásenia Facebooku bol výpadok spôsobený chybnou konfiguráciou backbonových routerov, ktoré riadia sieťový prenos medzi jeho dátovými centrami. To malo za následok kaskádovú reakciu, ktorá postupne vyradila všetky služby platformy. Sociálna sieť pritom odmieta, že by počas výpadku došlo k úniku používateľských dát.

Zjednodušene povedané, problém nastal pri DNS službe, ktorá pri zadávaní adresy webu zisťuje jeho konkrétnu IP adresu, na ktorú sa má používateľ pripojiť a prakticky tak udáva spôsob, akým nájsť aj taký Facebook alebo Instagram na internete.

Freepik

Kvôli chybnej konfigurácii to však nefungovalo a Facebook spolu s  jeho ostatnými službami akoby „zmizol“ z celosvetového internetu. V samotnej firme potom nefungovali ani interné maily a nástroje, ktoré bežne pracovníci používajú. Dokonca sa objavili informácie, že počas výpadku museli medzi sebou komunikovať cez Outlook.

Tento výpadok tak bol najväčším od roku 2008, kedy vo Facebooku došlo k vyradeniu systémov na zhruba 1 deň, podotklo CNBC. V čom čase mala platforma len 80 miliónov používateľov, zatiaľ čo dnes ich počet prekračuje 3 miliardy. Ďalší podobný problém ako včera sa naposledy objavil aj v roku 2019, kedy síce nedosiahol také rozmery, no aj v tom čase Facebook za výpadok vinil chybnú konfiguráciu serverov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú