WASP-76b je exoplanéta, ktorá prepisuje naše predstavy o vesmíre, o čom sme ťa neraz informovali aj prostredníctvom samostatného článku. Tento „horúci Jupiter“ nachádzajúci sa 634 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Rýb, sa vyznačuje extrémnymi podmienkami, ktoré si v našej slnečnej sústave nevieme ani predstaviť. Na tému upozornil portál Space.

Pozoruhodná planéta

Vďaka tesnej obežnej dráhe svojej hviezdy a spaľujúcim teplotám presahujúcim 2 400 stupňov Celzia sa WASP-76b môže pochváliť atmosférou bohatou na prvky ako železo, sodík, vápnik a horčík.

ESO/M. Kornmesser

Vzhľadom na jej extrémnu blízkosť ku svojej hviezde, je planéta WASP-76b slapovo uzamknutá, čo znamená, že jednou stranou je neustále privrátená ku WASP-76.

Pre zaujímavosť

V minulosti astronómovia na WASP-76b objavili doposiaľ najťažší prvok. Spomínaný prvok je bárium, ktoré doteraz vedci v atmosfére planéty mimo našej slnečnej sústavy nikdy nenašli.

WASP-76 b pripomína Jupiter, keďže sa takisto jedná o plynný obor a dosahuje okolo 92 % jeho hmotnosti, avšak v jej atmosfére prevládajú úplne iné podmienky. Okolo materskej hviezdy WASP-76 totiž obieha vo vzdialenosti len 0,033 AU (Zem sa od Slnka nachádza 1 AU – astronomická jednotka, 150 miliónov km).

Nové poznatky

Teraz vedci z Univerzity v Ženeve (UNIGE) a centra NCCR PlanetS objavili, že na dennej strane sa železo vyparuje a následne je unášané extrémne silným vetrom na nočnú stranu, kde sa postupne ochladzuje a padá v podobe „dažďa“ roztaveného kovu. Výskum bol publikovaný v žurnále Astronomy & Astrophysics.

ESA

Tento fascinujúci objav bol možný vďaka špičkovému prístroju ESPRESSO nainštalovanom na teleskope Very Large Telescope (VLT). Tento prístroj umožňuje získať detailné spektrálne dáta z atmosfér exoplanét, čo vedcom teraz pomohlo pozorovať, respektíve detegovať atómy železa pohybujúce sa vo vetroch WASP-76b.

Uvedený objav je mimoriadne dôležitý pre pochopenie extrémnych atmosférických podmienok na tzv. „horúcich Jupiteroch“ – exoplanétach podobných Jupiteru, ktoré však obiehajú nebezpečne blízko svojich hviezd.

Vedúca autorka štúdie Ana Rita Costa Silva zdôraznila, že ide o prvé takto podrobné optické pozorovania atmosféry exoplanéty, ktoré môžu pomôcť vedcom pri tvorbe 3D modelov atmosfér iných vesmírnych telies.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú