Vedci z bostonskej kliniky Dana-Farber Cancer Institute v spolupráci s MIT a Harvard University zverejnili nádejné výsledky štúdie experimentálnej vakcíny proti rakovine obličiek. Podľa údajov z prvej testovacej fázy, skupina deviatich pacientov, ktorí po odstránení nádoru dostali vakcínu, ostali viac ako tri roky bez návratu ochorenia. O téme informoval portál Gizmodo.

Malý počet pacientov, veľká šanca pre budúcnosť

Hoci ide o veľmi malý počet pacientov, výsledky štúdie sú povzbudzujúce. Vakcína je podľa výskumníkov navrhnutá tak, aby bola „trénovaná“ a zabránila opätovnej tvorbe rakovinotvorných buniek. Nová vakcína dokáže identifikovať škodlivé bunky a následne ich vie ničiť, pričom tvorí aj T bunky (T-lymfocity).

Neoantigénové vakcíny sú personalizované liečby rakoviny, ktoré trénujú imunitný systém, aby rozpoznal a napadol rakovinové bunky. Fungujú tak, že do tela zavádzajú jedinečné nádorové proteíny pacienta, ktoré imunitný systém identifikuje ako cudzie a napáda ich,“ vysvetlil hlavný výskumník Toni Choueiri, z kliniky Dana-Farber Cancer Institute.

nová vakcína proti rakovine
Freepik

Klinická štúdia zahrňuje deväť pacientov, ktorí podstúpili chirurgické odstránenie nádoru a bol im podaný liek na podporu aktivovania imunitného systému, zvaný pembrolizumab. Kombinácia lieku s experimentálnou vakcínou priniesla pozitívne výsledky, keďže pacienti aj po troch rokoch ostali bez známok návratu ochorenia.

„Zistili sme, že vakcíny zamerané na neoantigény pri rakovine (obličiek) sú vysoko imunogénne, schopné zacieliť kľúčové hnacie mutácie v rakovine obličiek a indikujú protinádorovú imunitu,“ uviedol Choueiri s tým, že spozorovali aj tvorbu T buniek.

Ďalšie fázy testovania

Testovanie je síce len v prvej fáze, zistenia štúdie, ktoré boli publikované vo vedeckom časopise Nature sú kľúčové pre ďalšiu fázu testovania, pretože sa ukazuje, že je vakcína bezpečná a účinná. Liečebný proces bol pôvodne vyvinutý na liečbu melanómu, čo je typ rakoviny kože s vysokou mutačnou záťažou. Avšak ako sa ukazuje, osvedčil sa aj pri obličkovom karcinóme. Vedci dúfajú, že liečba by mohla byť v budúcnosti využitá aj pri ďalších typoch rakoviny.

Výskumníci pripravujú testovaciu fázu s ďalšími pacientmi, ktorí podstúpili chirurgickú operáciu obličkového karcinómu a majú vysoké riziko návratu ochorenia.

„V súčasnosti prebieha medzinárodná multicentrická randomizovaná štúdia, ktorá využíva podobnú personalizovanú vakcínu zameranú na neoantigény, podávanú v kombinácií s imunoterapiou pembrolizumabom,“ uviedol Choueiri.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP