Gigantická „vodná batéria“ vo Švajčiarsku je po dlhých rokoch konečne dokončená a pripravená na uskladnenie energie pre zhruba 400 000 elektromobilov. Jej cieľom je pomôcť stabilizovať energetickú sieť vo Švajčiarsku, je zložená zo šiestich turbín a jej dokončenie stálo miliardy eur. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Jej dokončenie trvalo 14 rokov

Ako ďalej upozorňuje portál ExtremeTech, ide o zariadenia známe ako prečerpávacia vodná elektráreň, čo je typ vodnej elektrárne, ktorá si energiu v podobe naakumulovanej vody dokáže sama uložiť.

Umelú akumuláciu vody vykonáva v čase keď je elektrickej energie prebytok (mimo špičku), pričom akumulovaná energia v podobe nazhromaždenej vody sa potom v čase špičky využíva na výrobu elektrickej energie. Prečerpávacie vodné elektrárne sú zatiaľ jediným nástrojom, ako uchovať väčšie množstvo prebytočnej elektrickej energie na dlhší čas.

NEPREHLIADNI
Keď nefúka ani nesvieti Slnko. Gigantická podmorská batéria zachráni dodávku energie

Vo Švajčiarsku sa túto „vodnú batériu“ podarilo dokončiť po dlhých 14 rokoch, pričom jej dokončenie stálo 2 miliardy. Samotná „batéria“ sa nachádza vo švajčiarskych Alpách a pozostáva z dvoch vodných nádrží umiestnených v rôznych výškach.

Dokáže napájať až 900 000 domácností

Práce na tejto „batérii“ začali už v roku 2008, avšak aby ju bolo možné vybudovať, v Alpách vykopali sieť tunelov s dĺžkou 18 km, čo práce výrazne skomplikovalo a poriadne natiahlo. Ďalšie komplikácie prinieslo zvyšovanie priehrady Vieux Emosson (vyššie položená vodná nádrž) o 20 metrov, ktorú sa podarilo zdvihnúť v roku 2012 až 2016, čím batéria v konečnom dôsledku získala väčšiu kapacitu.

O 14 rokov neskôr je batéria Nant de Drance konečne pripravená skladovať až 20 miliónov kWh elektrickej energie, ktoré pomôžu so stabilizáciou energetickej siete vo Švajčiarsku, ale aj ďalším pripojeným krajinám v Európe.

Ako sme spomínali, samotná elektráreň pozostáva z dvoch vodných nádrží Emosson (nižšie položená nádrž) a Vieux Emosson (vyššie položená nádrž), ale je tiež vybavená 6 výkonnými turbínami, ktoré dokážu generovať 900 MW energie, čo znamená, že na vrchole dokáže napájať „batéria“ až 900 000 domácností. Samotná elektráreň, alebo jej strojová časť sa nachádza 600 metrov pod zemou, je dlhá 200 metrov a široká viac ako 32 metrov.

Ako funguje?

Princíp fungovania je jednoduchý, v čase prebytku elektrickej energie sa voda z nižšie položenej nádrže Emosson prečerpáva do vyššie položenej nádrže Vieux Emosson. Naopak, keď je elektrickú energiu potrebné dodať do siete, smer toku sa obráti a teda voda z Vieux Emosson začne „padať“  do nižšie položenej nádrže cez turbíny, ktoré sa roztočia a generujú elektrickú energiu, píše portál EuroNews.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú