Umelá inteligencia ChatGPT narobila vo svete oveľa viac rozruchu, než sa očakávalo. Situácia je dokonca natoľko vážna, že Európska únia by mohla sprísniť pravidlá týkajúce sa umelej inteligencie. Na tému upozornil portál JPost.

ChatGPT vyvolal obavy

Ako ďalej píše spravodajská agentúra Reuters na svojom webe, eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton totiž na margo bota ChatGPT uviedol, že cieľom nových navrhovaných pravidiel o umelej inteligencii bude riešenie obáv z rizík súvisiacich s chatbotom ChatGPT a technológiu AI.

Pixabay

Mnohí odborníci totiž vyjadrili obavy najmä zo zneužitia tejto platformy na plagiátorstvo, podvody, či šírenie dezinformácií. Nedávno sa taktiež ukázalo, že o ChatGPT sa zaujímajú aj hackeri, ktorí túto voľne dostupnú službu využívajú na tvorbu malvéru, škodlivého softvéru – ChatGPT je v tom prekvapivo dobrý.

Breton uviedol, že kvôli rizikám, ktoré predstavuje ChatGPT a umelá inteligencia je potrebné zaviesť určité pravidlá, tie navrhol ešte minulý rok v snahe stanoviť globálny štandard pre túto technológiu. Samotné pravidlá zatiaľ známe nie sú, keďže sa o nich v Bruseli aktuálne diskutuje.

Umelá inteligencia potrebuje reguláciu

Treba tiež pripomenúť, že minulý rok v máji sa Európsky parlament (EP) na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu zaoberal aj správou Osobitného výboru EP pre umelú inteligenciu v digitálnom veku, ktorá varuje pred zaostávaním Európskej únie v globálnych technologických pretekoch. Na prácu končiaceho výboru upozornili aj slovenskí europoslanci Miriam Lexmann a Ivan Štefanec (obaja KDH), ktorí sa tejto téme venujú.

Pixabay

„Umelá inteligencia môže byť dobrým sluhom. Môže sa však stať, že bude aj zlým pánom, a preto je dôležité, aby slúžila človeku. Vždy konečné rozhodnutie, kedy a ako použiť umelú inteligenciu, musí mať človek,“  uviedol Štefanec.

Únia by sa mala správať ako globálny normotvorca a nedovoliť, aby globálne normy v oblasti AI vyvinuli iní, nedemokratickí aktéri.

„Ako ukázal ChatGPT, riešenia umelej inteligencie môžu ponúknuť veľké množstvo príležitostí pre podniky a občanov, ale môžu tiež predstavovať riziká. Preto potrebujeme solídny regulačný rámec, aby sme zaistili dôveryhodnú AI založenú na vysokokvalitných údajoch,“ cituje agentúra Reuters vyjadrenie Bretona.

Hoci Microsoft a OpenAI celú záležitosť zatiaľ odmietli komentovať, Breton chce, aby OpenAI úzko spolupracovala s vývojármi tzv. vysokorizikových systémov umelej inteligencie s cieľom ich zosúladenia s navrhovaným zákonom o AI.

Pixabay

Mnohé spoločnosti pracujúce na vývoji AI sa tiež obávajú, že ich platforma bude zaradená do kategórie vysokorizikových, čo by podľa nich mohlo znamenať omnoho prísnejšie požiadavky na dodržiavanie predpisov, čo je spojené s vyššími nákladmi pri vývoji tejto stále novej technológie.

Prieskumy tiež ukazujú, že až 51 % respondentov sa nazdáva, že dôjde k spomaleniu ich aktivít na poli umelej inteligencie v dôsledku nových zákonov a regulácií o AI.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú