Európa by mohla byť zelenšia a spotrebitelia spokojnejší. Ako informuje web Repair.eu, smartfóny a tablety budú musieť byť od júna 2025 skonštruované tak, aby mali dlhšiu životnosť a boli jednoduchšie opraviteľné.

Znamená to začiatok novej éry udržateľnosti produktov. Ak sa niečo stane s naším smartfónom, nebudeme si hneď musieť kúpiť nový. Jednoducho vymeníme poškodenú časť a nezaplatíme za to majland.

„Právo na opravu“ zníži odpad a ušetrí nám peniaze

Ešte v marci 2023 prijala Európska komisia Návrh smernice o spoločných pravidlách na podporu opráv tovaru. Primárnym cieľom tohto návrhu je podnietenie výrobcov k produkcii udržateľnejších produktov a zníženie odpadu v rámci EÚ. Okrem toho spotrebiteľom zlacní opravu ich zariadení, a to nielen v rámci zákonnej záruky, ale aj mimo nej.

Ruku na srdce, koľkí z nás si radšej kúpili nový telefón, ako by mali dať opraviť rozbitý displej za horibilnú sumu? Presne tomuto sa chcú kompetentní EÚ vyhnúť.

Smartfóny budú musieť po novom vydržať minimálne 45 náhodných pádov bez zhoršenia ich funkčnosti. Výrobcovia by takisto mali skvalitniť batériu. Tá by si po 800 nabíjacích cykloch mala zachovať aspoň 80 % svojej pôvodnej kapacity – to platí aj pre tablety.

Zorientuje nás index opraviteľnosti

Spotrebitelia budú pred kúpou smartfónu oboznámení s jeho opraviteľnosťou a to prostredníctvom štítkov. Inšpirácia prišla z Francúzska, kde vláda zaviedla povinnosť zverejniť tzv. skóre opraviteľnosti produktu ešte začiatkom roka 2021. Týka sa to smartfónov, prenosných počítačov, televízorov, práčok a kosačiek. Skóre sa vypočítava podľa piatich kritérií:

  1. Dokumentácia
  2. Demontáž
  3. Dostupnosť náhradných dielov
  4. Cena náhradných dielov
  5. Aspekty špecifické pre daný produkt

Každé kritérium je hodnotené maximálne 20 bodmi, súčet všetkých bodov sa vydelí číslom 10 a zaokrúhli sa na jedno desatinné miesto. Takto sa získa konečná známka. Skóre produktu si určuje samotný výrobca po zadaní údajov do tabuľky poskytovanej ministerstvom životného prostredia.

Jeho zverejnenie funguje obdobne ako je to pri energetických štítkoch. Predajca ho musí umiestniť pri produkte, pričom farba zodpovedá úrovni opraviteľnosti.

Zdroj: Repair.eu
Repair.eu

Na podobnom princípe má celý tento systém udržateľnosti fungovať od júna budúceho roka aj v krajinách Európskej únie, pričom Európska komisia zvažuje okrem smartfónov a tabletov zahrnúť do tejto kategórie aj práčky a elektronické displeje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP