Cenovo dostupné smartfóny a celkovo stredná trieda zaznamenala za posledné roky výrazný kvalitatívny posun vpred. Nielenže sú tieto smartfóny oveľa výkonnejšie či krajšie, no najväčšie množstvo zákazníkov si získavajú práve vďaka priaznivej cene. Ak teda nemusíš mať nutne ten najvýkonnejší procesor alebo najlepší foťák na trhu, tieto smartfóny sú ako stvorené pre teba. V tomto smere vidia výrobcovia obrovský potenciál a pri vývoji nových zariadení sa výrazne sústreďujú aj na tento segment.

Slovenskí a českí zákazníci majú v obľube dvoch gigantov – Samsung a Huawei. Títo výrobcovia sypú novinky do strednej triedy ako na bežiacom páse. Prelom roku 2016 a 2017 priniesol v takmer rovnakej cenovej hladine Samsung Galaxy A3 2017 a z radov Huawei vystúpil nad všetkých vylepšený model P9 Lite 2017. Dvaja horúci kandidáti na bestseller vo svojej triede. Ktorý je však lepší v tých najdôležitejších aspektoch moderného používateľa? A že nevieš, ktoré to sú? Základným stavebným kameňom úspechu každého smartfónu by mala byť kvalitná konštrukcia, špičkový displej, dlhá výdrž a slušný výkon. Poďme si teda tieto dve želiezka v ohni bližšie porovnať.

Chcem dizajn, ktorý ma bude reprezentovať v spoločnosti

Kombinácia hliníku a skla je zaručený recept úspechu. Túto skutočnosť si uvedomujú obaja giganti, a tak svoje smartfóny vybavili práve touto kombináciou hodnotných materiálov. P9 Lite 2017 sa skôr prikláňa na stranu hranatejších tvarov a tradičného dizajnu Huawei, kdežto A3-ka 2017 si zobrala inšpiráciu z vlajkovej Galaxy S7-čky. Samozrejme, toto rozhodne nie je na škodu a pri priamom porovnaní je náročné určiť jasného víťaza.

zdroj fotografie: Samsung

Za nás je vzhľad čisto o osobných preferenciách a ani pri jednom nespravíš krok vedľa, práve naopak. V spoločnosti prémiových Samsungov či iPhonov sa zaručene nebudeš hanbiť.

zdroj fotografie: Huawei

Displej

V súčasnosti prevládajú v high-end segmente špičkové 2K displeje s inovatívnym pomerom 18:9. No čo robiť v prípade, keď bežný používateľ si bohato vystačí s Full HD panelom, ktorý je navyše šetrný k batérii a hardvéru? Okrem vlajkových lodí, kde sa trend zvyšovania rozlíšenia stal akýmsi zaužívaným štandardom, sa tak môžeš spoľahnúť práve na strednú triedu. P9 Lite 2017 ťa okamžite zaujme 5,2-palcovým Full HD IPS displejom, ktorý je navyše elegantne zaoblený po boku.

p9 lite 2017zdroj fotografie: Huawei

Na druhej strane pomyselného ringu sa však stavia A3-ka 2017 s tradičným “Samsungáckym” AMOLED displejom, ktorý má, samozrejme, navrch v niektorých aspektoch, avšak časť používateľov ju nemá veľmi v láske vďaka jemne presaturovaným farbám, ktoré sa s reálnymi úplne nezhodujú. Môžeš sa tak rozhodnúť buď pre príkladný IPS panel s reálnymi farbami, alebo sa spoľahneš na mierne nekonvenčný AMOLED panel, ktorý je však ikonický najmä vďaka perfektnému podaniu čiernej.

Nájsť zariadenie s dostatočnou batériou je v dnešnej dobe poriadna alchýmia

Batérie, batérie a ešte raz batérie. Najväčší problém moderných smartfónov. Smerom dosiahnutia výdrže obrovskými kapacitami sa vydalo už niekoľko výrobcov, avšak v tom prípade musí zákonite prísť aj zväčšenie celkových rozmerov daného smartfónu. Druhá časť výrobcov to tak skúša metódou síce priemernejších kapacít, no na druhej strane to kompenzujú energeticky nenáročným hardvérom či modernejšími komponentami, ktoré dokážu produkovať vyšší výkon aj pri zachovaní nižšej spotreby energie. Model P9 Lite 2017 tak v útrobách svojho luxusne vyzerajúceho tela skrýva relatívne dobrú 3000 mAh batériu.

zdroj fotografií: Huawei

Možno si povieš, že táto kapacita by mi nemohla stačiť ani na deň. Radi ťa však vyvedieme z omylu, keďže práve moderný hardvér docielil to, že s týmto smartfónom prejdeš jedným dňom náročnej prevádzky ako nôž maslom. Samsung je v tomto prípade výrazne odsunutý na druhú koľaj, a to vďaka použitiu len 2350 mAh batérie.

Výkon, vďaka ktorému nebudeš nikdy pozadu

Ako sme už spomenuli vyššie, smartfón bez poriadnej optimalizácie či dostatočnej porcie výkonu je ako vojak bez pušky. V prípade Samsungu existuje na internete množstvo vtipov či obrázkov, ktoré sa vysmievajú optimalizácii TouchWizu. A v prípade hardvérovo slabších smartfónov to platí dvojnásobne. Alebo nie? Kórejský gigant si za posledné roky vstúpil do svedomia a na optimalizácii softvéru zapracoval skutočne svedomito. Výsledkom je teda konečne konkurencieschopná nadstavba.

Huawei s nadstavbou EMUI však hrá úplne odlišnú hru. Nadstavba tohto výrobcu sa totižto rýchlo dostala „pod kožu“ všetkým používateľom. Vyznačuje sa výbornou optimalizáciou, bohatou funkčnou výbavou, diametrálne odlišným vzhľadom ako čistý Android či rozmanitými aplikáciami pre rôzne účely. Už po vybalení smartfónu tak dostaneš zariadenie, do ktorého nemusíš nič zbytočné naviac inštalovať a je pripravený na plnohodnotné používanie.

p9 lite 2017zdroj fotografie: Huawei

V útrobách P9 Lite 2017 tepe osemjadrový procesor Kirin 655 s maximálnym taktom 2,1 GHz. Podpornými „motormi” tohto procesora sú tiež 3 GB pamäte RAM a 16 GB interného úložiska. Naopak A3-ka sa môže pochváliť len 2 GB operačnej RAM pamäte a 16 GB interným úložiskom. V tomto prípade má Huawei opäť navrch a P9 Lite 2017 tak splní nároky aj náročnejšieho publika. Či už inštaluješ desiatky aplikácií, alebo si neustále online na rôznych sociálnych sieťach, všetkými úkonmi ťa tento smartfón prevedie ľavou zadnou.

S príchodom Androidu 7.0 Nougat sa najpopulárnejší operačný systém na svete opäť posunul kvalitou na vyššiu úroveň. Po novom sú tak k dispozícii optimalizované procesy na pozadí, lepšia výdrž batérie a efektívnejšie hospodárenie s výkonom. P9 Lite 2017 môže veselo využívať tieto vylepšenia, zatiaľ čo Samsung ešte stále beží na staršom Androide 6.0 Marshmallow. Ak teda požaduješ vždy najnovší softvér, čínsky výrobca ti poskytne tieto patričné výhody.

Zhodnotenie

Tak Huawei alebo Samsung? Toť otázka, ktorú určite kladieš po prečítaní tohto porovnania. Možno si v konečnom dôsledku povieš, že fanúšikovia Samsungu predsa nebudú prechádzať na Huawei a platí to aj naopak. Avšak z tohto mierneho omylu ťa môže vyviesť fakt, že Huawei už môžeme brať ako rovnocenného súpera pre Apple a Samsung. Svedčí o tom neustále narastajúca kvalita zariadení tohto progresívneho výrobcu, ktorý už neraz v segmente strednej triedy ukázal, že konkurenciu dokážu doslova zničiť. Samozrejme, zabúdať netreba ani na dcérsky Honor či Xiaomi, ktoré láka používateľov rovnako kvalitnými zariadeniami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom