Pri pobreží Francúzska sa odohralo spojenie vojenskej technológie a archeológie, aké nemá obdobu. Námorný prieskumný dron francúzskeho vojenského námorníctva odhalil v hlbinách Stredozemného mora najhlbšie nájdený vrak lode v dejinách krajiny. Objav sa podaril neďaleko Saint-Tropez, v hĺbke až 2 567 metrov pod hladinou mora. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Časová kapsula

Na začiatku to vyzeralo len ako ďalší veľký neidentifikovateľný objekt zachytený sonarom. Vďaka podvodným robotom s kamerami sa však ukázalo, že ide o nevšedný objav, ktorý je podľa vedcov časovou kapsulou z raného novoveku. Objavený vrak je pravdepodobne talianska obchodná loď z obdobia renesancie a dostala pracovný názov Camarat 4.

Camarat 4 vrak lode
Facebook/Drassm

Napriek storočiam stráveným na dne mora je výnimočne zachovaná a poskytuje jedinečný pohľad na obchodné siete 16. storočia. Plavidlo s dĺžkou približne 30 metrov a šírkou 7 metrov spočíva takmer neporušené na dne mora, jeho trup i obsah zostali do veľkej miery nedotknuté, čo je v takýchto podmienkach mimoriadne vzácne.

Tím francúzskych námorných archeológov v spolupráci s vojenským personálom následne nasadil robotické prieskumné jednotky ROV, ktoré odhalili celý rad úžasne zachovaných artefaktov. Medzi nimi vyniká približne 200 ligúrskych keramických džbánov, žlté glazované taniere, železné tyče, delá, kotva a rôzne iné predmety starostlivo usporiadané na morskom dne.

Aj keď medzi vzácnymi artefaktmi sa nachádzal aj odpad z dnešnej doby, ako plastové fľaše, rybárske siete a dokonca plechovky od piva, odborníci zdôrazňujú, že archeologická hodnota nálezu je jedinečná a neporovnateľná.

Camarat 4 vrak lode s keramikou
Facebook/Drassm

Najvýznamnejší nález za posledné roky na Stredomorí

Podľa predbežnej analýzy loď pravdepodobne pochádzala z Ligúrie na severe Talianska. Keramika nesie znaky typické pre túto oblasť, teda reliéfy s kvetinovými a geometrickými motívmi a najmä monogram „IHS“, ktorý skracuje grécke meno Ježiša. Aj samotná loď zodpovedá tým, ktoré v tom čase prevádzkovali obchodníci z Ligúrie alebo Janova, často zložené z posádok pochádzajúcich z jednej dediny či rodiny.

Tento typ lodí tvoril chrbticu obchodného systému talianskych renesančných republík a pravidelne prepravoval tovar ako víno, olivový olej, keramiku a kov medzi Talianskom, Korzikou a Sardíniou. V prípade Camarat 4 ide najmä o keramiku a železné tyče, ktoré boli bežnou súčasťou exportu.

Rozmanitosť nákladu odzrkadľuje premyslené stratégie obchodníkov z 16. storočia. Tým, že loď niesla rôzne komodity sa zároveň minimalizovalo riziko straty pri výkyvoch trhu. Vďaka tomu je Camarat 4 nielen technickým a archeologickým zázrakom, ale aj fascinujúcim oknom do ekonomických vzťahov a obchodnej praxe renesančnej Európy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP