Dostupná vlajková loď sa vyrovná a vie aj poraziť ekosystém Apple. To, čo dokáže v spojení s PC, ti vyrazí dych
+ Nižšia cena oproti konkurencii
+ Najnovší 4 nm procesor Snapdragon
+ TurboPower nabíjačka aj obal priamo v balení a rýchle nabíjanie
+ Úžasné možnosti Ready For v spojení s PC (Windows)
+ Nízka hmotnosť
+ 256 GB úložisko a 12 GB RAM
- Chýba teleobjektív
- Nízka vodeodolnosť IP52
- Čistý Android 12 nemusí vyhovovať každému
- 50 MPx fotoaparát je skôr PR ťah, reálne fotky majú menej
Smartfóny od značky Motorola sú na Slovensku veľmi obľúbené. Medzi zákazníkmi je značka synonymom pre čistý operačný systém Android bez výraznej grafickej nadstavby, ale aj mimoriadne silné batérie atakujúce hranicu 5 000 mAh.
Vo finále všetko završuje nízka cena, ktorá sa dokáže hýbať aj okolo 200 či 300 eur. Motorola Edge 30 Pro však nie je tento prípad – tá, aspoň na papieri, prináša naozaj high-endovú výbavu bez akýchkoľvek kompromisov.
Telefón dokonca ako jeden z prvých prináša Snapdragon 8 Gen 1 – procesor vyrobený revolučnou 4 nm technológiou, no vyzvať Samsung, Apple či Huawei skúšajú aj použité fotoaparáty. Za všetko pritom na Slovensku zaplatíš len 799 €, čo porovnateľné modely od konkurencie výrazne podlieza.
Ponuka roka, alebo je niekde háčik?
Oplatí sa ti teda ušetriť, alebo Motorola cenovku stlačila len výmenou za niečo, čo nám počas testovania naozaj chýbalo?
Nový Samsung Galaxy S22 začína 849 eurách, no základný model má len malý 6,1-palcový displej. K motoroláckej 6,7″ uhlopriečke sa tak blíži skôr Galaxy S22+, na ten ale nestačí ani tisícka. Huawei P50 (Pro) zas neponúka Google služby a jeho Snapdragon 888 síce patrí k špičke, ale vďaka 5 nm procesoru je zástupcom „minulej generácie“.
Motorola pritom tvrdí, že má poctivo nastražené uši a počúva, čo (aj slovenskí) zákazníci od smartfónov chcú. Vraj sú to rýchlonabíjačky v balení, preto do krabice stále pribaľuje 68 W adaptér, ktorého hodnota sa ráta v desiatkach eur a u konkurencie by si si ho musel prikúpiť. Za necelých 15 minút do úplne vybitej 4 800 mAh batérie dotlačí viac než 50 % jej kapacity. Okrem toho získaš aj jednoduchý silikónový obal, takže odpadá nutnosť prechádzať lacné e-shopy s čínskym príslušenstvom.
Slúchadlá tu nie sú, to však v tejto triede za nedostatok nepovažujem – myslím si totiž, že každý náročnejší používateľ dnes má obľúbené Bluetooth, ktoré mu vyhovujú najlepšie.
Šetrilo sa aj na vodeodolnosti, ktorá dosahuje iba nižší štandard IP52. Namiesto úplného utesnenia všetkých kritických súčiastok má mobil len vodeodpudivý dizajn, ktorý ochráni len pred miernejším kontaktom s vodou. Výrobca cituje „náhodné vyliatie tekutiny, postriekanie alebo slabý dážď“. O ponáraní do vane však nemôže byť reč.
Skôr nenápadný, má to však svoje výhody
Priznávam, že napríklad oproti iPhonu ide skôr o bežne vyzerajúci kúsok, zaoblená zadná strana a tenké 8,8-milimetrové telo sa však veľmi dobre držia v ruke a po oboch stranách peňaženku pri náhodných pádoch chráni odolné sklo Gorilla Glass 5 s textúrou, ktorá mení farby pri otáčaní na svetle.
Nie je tu ani frajerský oceľový rám, no vďaka držaniu sa pri zemi má telefón len 194 gramov, takže o nebudeš príliš vedieť. Za výraznejší výstrelok môžem považovať len segment okolo fotoaparátov, ktorý umne zakrýva nevyhnutný hrb vystupujúcich fotoaparátov vzadu. Telefón sa však pri ťukaní do displeja na stole stále výrazne hýbe, takže v tomto smere to príliš nepomohlo.
Drobým ústupkom je aj umiestnenie čítačky odtlačkov prstov pre odomknutie mobilu do vypínača – žiadna čítačka priamo v displeji sa teda nekoná, no v praxi odporúčam nastaviť si aj odtlačok, aj odomykanie tvárou naraz– uvidíš, čo ťa zaregistruje skôr a budeš mať istotu, že to bude vždy bleskové a spoľahlivé. Doma sa zas telefón nemusí zamykať vôbec, čo si nastavíš vďaka funkcii Dôveryhodné miesta. Podobne sa môže správať aj pri spárovaní napr. so smart hodinkami.
Android 12 má plusy, aj mínusy, Motorola to zachraňuje
To, že Motorola siahla po najnovšom Androide 12, je určite dobrou správou. Navyše ti garantuje, že ak si Edge 30 Pro kúpiš teraz, určite dostaneš aj aktualizáciu na Android 13 a 14, teda dva veľké updaty. Bezpečnostné aktualizácie ti dokonca budú chodiť každé dva mesiace až počas troch rokov.
Android 12 však poriadne prevrátil naruby doterajšie rozhranie telefónov s týmto operačným systémom od Google. Prerobené notifikácie sa mi páčia, treba však počítať s tým, že ak budeš prechádzať z mobilov iných značiek, prípadne tých, ktoré majú vlastnú grafickú nadstavbu (Samsung One UI, Huawei EMUI), veľa vecí budeš hľadať trochu dlhšie.Google z pohľadu prehľadnosti svojho systému až tak dobrý job nerobí – rýchle prepínače v hornej lište (pre Wi-Fi, Bluetooth a podobne) sú gigantické, no slovenské popisky sa do týchto „megatlačidiel“ ani nevojdú a zbytočne listuješ tromi podstránkami plnými zbytočností. Odporúčam si k nim sadnúť a vďaka možnosti prispôsobenia tam ponechať len to, čo naozaj budeš využívať.
Ani čierno-biele systémové Nastavenia nie sú žiadna sláva, v tomto prípade by farebné ikony určite pomohli rýchlejšie nájsť položku Obrazovka či Batéria, nemyslíš?
Kľúčom pre Motorolu je však slovo „prispôsobiteľnosť“. Ponúka dokonca samostatnú aplikáciu Moto. Cez túto ikonu na ploche si nastavíš prakticky všetko. Na zhasnutej obrazovke môže svietiť náhľad zmeškaných upozornení alebo aktuálny čas.
Mňa zo všetkého najviac teší možnosť zväčšiť si mriežku domácej obrazovky tak, aby sa mi tam vošlo viac ikon bez nutnosti skrolovať medzi ďalšími stránkami. Starší ľudia s horším zrakom si zas určite radi zväčšia písmo a do pozornosti dávam aj známe gestá na aktivovanie LED baterky, prípadne spúšťanie fotoaparátu. Je ich však oveľa viac. Dvojitý dotyk na vypínač dokonca zobrazí plávajúce okno s ďalšou sériou ikon tvojich obľúbených aplikácií.
To, ako tieto úpravy Motorola sprístupňuje, považujem za optimálny pomer medzi ponúknutím maximálneho množstva dostupných úprav a prílišným geekovstvom, na ktoré už dnes bežný používateľ nemá ani čas, ani náladu.
Motorola to robí inak. Sedí ti to?
Práve toto zrejme bude kľúčová otázka, ktorú by si si mal pred kúpou Motoroly Edge 30 Pro položiť. Vyhovuje ti Android 12 v jeho najčistejšej podobe, len s drobnosťami od výrobcu navyše? Prípadne si na všetko plánuješ nasadiť vlastný launcher? Potom neváhaj.
Sedia ti skôr riešenia iných výrobcov, od ktorých si už dva či tri predchádzajúce mobily mal? Možno u nich budeš chcieť zostať a keď ti doručia Android 12 s jeho vyššou stabilitou znova zakrytý vlastným riešením, na oko sa pre teba nič nezmení.
Motorola však pridáva aj absolútny unikát – tým je funkcia Ready For v telefóne a párovacia aplikácia Asistent Ready For dostupná pre akýkoľvek počítač s Windowsom. Stačí si ju nainštalovať a na mobile potom naskenovať vygenerovaný QR kód.
Má dve základné funkcie – tou prvou je zobrazovanie obrazovky mobilu na desktope v PC, pričom všetko, pochopiteľne, môžeš ovládať aj myšou alebo klávesnicou svojho počítača. Aby toho nebolo málo, Ready For sprístupňuje obojsmerný prenos súborov (teda z počítača do mobilu aj naopak). Kopíruje sa aj obsah schránky (CTRL+C / CTRL+V).
Zážitok je tak veľmi podobný napríklad previazaniu iPhonov s počítačmi Mac, no zrkadlenie obrazovky či možnosť vyhľadávania v obsahu úložiska je dokonca u Motoroly navyše.
Druhou možnosťou je urobiť si zo smarfónu vlastný počítač s rozhraním podobným Windowsu, alebo presnejšie Chromebooku. V tom prípade monitor počítača poslúži len ako zobrazovač a na novej ploche si budeš môcť zobraziť akúkoľvek aplikáciu.
Alternatívou je toto všetko bezdrôtovo zdieľať rovno na novší smart televízor – v tom prípade bude z mobilu naozaj počítač, pričom myš na obrazovke telky budeš ovládať trackpadom cez dotykový displej (ak sa nerozhodneš k Motorole cez Bluetooth pripojiť vlastnú). Čo na telke uvidíš ti naznačí screen nižšie. Skvelé riešenie napríklad na cesty, keď sa ti nechce nosiť notebook, ale vieš, že na hoteli bude aspoň moderný TV.
Ide o veľmi podarenú alternatívu k Samsung Dex. Stačí byť s počítačom na rovnakej Wi-Fi a káble potrebovať nebudeš. Ready For však využiješ aj na konferenciách alebo pri streamovaní, z mobilu si totiž môžeš spraviť plnohodnotnú webkameru (prepínaš obraz z predných alebo zadných foťákov), ktorá potom bude vo Windowse dostupná aj v Skype, Zoome alebo podobne.
Zrejme aj v nástrojoch ako je OBS pre Twitch, čo zas poteší streamerov. Všetko fungovalo naozaj bez najmenšieho zaváhania a čakania.
Fotoaparáty zasadia ďalší úder, ale…
Ani v kvalite záberov motorola nechce hrať druhé husle. Zrejme z dôvodu znižovania ceny tu však nenájdeš teleobjektív, čo je trochu škoda. Novinka teda dostala nasledovné:
- 50 MPx hlavný fotoaparát, PDAF, optická stabilizácia, f/1.8
- 50 MPx širokouhlý fotoaparát, automatické zaostrovanie, f/2.2
- 2 MPx pomocný fotoaparát pre rozostrovanie pozadia
V mobiloch som si už na teleobjektív zvykol a používam ho možno častejšie než „širokáč“, hoc aj len pre priblíženie momentiek a hlúpostí, ktoré známym posielam cez Messenger. Samozrejme, možnosť zoomovať (a to až 10-násobne) Edge 30 Pro nechýba, ide však len o digitálny výrez, čo znižuje kvalitu záberu.
Motorola uvádza, že hlavný fotoaparát má mať senzor zhodný so sériou Huawei P50 a tak treba pripomenúť, že model P50 Pro je podľa DxOmark aktuálne najlepším fotomobilom na svete. Dnes však samotný čip ani optika neznamená všetko. Veľa sa deje aj na pozadí, počas softvérového postprocesingu.
V prípade Huaweiu zábery zaujali hlavne príkladnou vernosťou farieb. Týmto smerom sa posúva aj Motorola – farby by som označil za neutrálne, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že snímky ponúkajú o niečo menej detailov. Mimochodom, výsledné zábery vďaka technológii Quad Pixel nemajú 50 MPx (reklamné materiály treba brať s rezervou), ale len štvrtinu (4 body sa skladajú do jedného), teda dnes pomerne bežných 12,6 MPx. Maximálnych 50 MPx a teda veľký záber dostaneš len v režime Ultra-Res, ktorý treba hľadať tam, kde Panorámu či Nočné videnie.
A hoci vľavo hore na teba bude svietiť veľká ikona nastavení, ďalšie sú skryté za malou šípkou vedľa spúšťe. Skrátka, samotné rozhranie fotoaparátu si zaslúžilo trochu sprehľadniť a prepracovať, niektoré položky som hľadal dlhšie.
Klobúk dole však musím sňať pred širokouhlým fotoaparátom. Hoci tu opäť platí Quad Pixel analógia, 50 MPx (12,6 MPx) je pre širokouhlý fotoaparát zrejme vôbec najviac na trhu a tento objektív tak rozhodne nie je len smiešnym doplnkom s mizernou kvalitou záberov. Dokladá to aj fakt, že tiež dokáže zaostrovať, s čím som sa zatial stretol asi len v prípade Huaweiu.
Je jasné, že vďaka zákonom optiky bude takto široký objektív zaostrený „na nekonečno“, takže konkurencia, ktorá autofokus nemá, to celkom umne maskuje (podobne ako napríklad GoPro kamery), no Motorola ti určite dáva viac možností na hranie sa s kompozíciou. Širokouhlý objektív je možné použiť aj pre Makro.
Nočný režim ani marketingovo lákavá možnosť nakrúcať 8K videá v praxi neurazia ani nenadchnú. Nočné scény dokáže mobil pomerne úspešne rozsvietiť, vernosť záberov ale nie je stopercentná – na dokumentačné účely to bude vhodnejšie, ako na snahy o umenie so šialene dlhými časmi a svetelnými čiarami od prechádzajúcich automobilov. Všimni si aj trochu väčšie množstvo šumu.
8K video dokáže nahrávať len s 24 snímkami za sekundu, no zrejme si položíš otázku, kde si takéto video vôbec prehráš – takže opäť je to informácia skôr na papier, ako do praxe. 4K videá však už použiteľné sú a vďaka naozaj príkladnej stabilizácii obrazu je radosť ich nahrávať, aj sledovať.
Ak teda nepodlahneš ohurovačkám na papieri, získaš solídny fotomobil, ktorý podľa mňa zvládne to, čo by za tieto peniaze mal. Na najlepších s cenou cez tisíc eur sa však stále bude pozerať trochu zozadu.
Displej, výdrž a batéria bez kompromisov
Najlepších však môže rozhodne vyzvať vďaka 6,7-palcovému displeju s rozlíšením 1 080 x 2 400 bodov. Tieto údaje ťa možno už dnes nešokujú, no zmeniť to môže perfektné farby obrazovky, výborné pozorovacie uhly, minimálny vyrez okolo prednej až 60 MPx kamery a podpora 144 Hz technológie obnovovania obrazu.
Absolútne bez kompromisov je aj 256 GB úložisko na všetky tvoje apky a multimédiá. Chválim, že Motorola nešetrila a dala rovno dvojnásobok dnešného základov. Údaj o 12 GB RAM pamäte je doslova šokujúci, no je pravda, že to, či má tvoj mobil 8 GB alebo viac operačnej pamäte RAM, asi v praxi ani nespoznáš.
Všetko dopĺňa ešte 4 800 mAh batéria podpora komfortné bezdrôtové nabíjanie. V praxi som sa dokázal bez problémov dostať na jeden a pol až dva dni výdrže a hoci sa zdá, že ju Edge 30 Pro dosahuje skôr hrubou kapacitou ako vymakanou optimalizáciou (čím hovorím len to, že iné mobily by s takouto kapacitou dali aj tri dni), keďže takýto akumulátor nezvyšuje hmotnosť a nabiješ ho prakticky okamžite, prečo nie?
Pre koho áno a pre koho nie?
Áno, je to mobil, o ktorom môžeš smelo uvažovať ako o lacnejšej alternatíve k najdrahším vlajkovým lodiam. Neprekoná ich a ani vďaka technológii UltraPixel s 50 MPx nebude fotiť lepšie, no vzhľadom na nižšiu cenu je oboje úplne v poriadku. Chýba mu na ne totiž oveľa menej, ako by si čakal.
Z pohľadu výkonu či výdrže dokonca drží krok a funkcia Ready For má veci, ktoré nedokáže ani ospevované duo iPhone – MacBook. Bude však čistý Android niečo, čo ta pri finálnom rozhodovaní presvedčí, alebo to bude presne naopak a zostaneš v starých známych vodách grafických nadstavieb?
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
TikTok je zachránený. Trump dal platforme desiatky dní navyše, zľahčuje jej veľké riziko
Instagram okamžite reaguje na zákaz TikToku. Pridáva známe funkcie konkurenta, ľudí čaká zmena
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
9 z 10 Slovákov zlyhá hneď na prvej otázke. Ukáž, či máš „v malíčku“ geografické rekordy (NÁROČNÝ KVÍZ)
„Nový hráč“ na gastroscéne: Elitný šéfkuchár dnes v Bratislave otvoril nové raňajkové bistro. Jeho jedlo ocenila kapela Depeche Mode (RECENZIA)
Lacné letenky do Talianska: Bratislava zavádza nové spojenie s cenami už od 45 eur
Strýc Food: Nevhodné aj pre ošípané. Najhorší burger Bratislavy predávajú na vstupnej bráne do mesta
EXKLUZÍVNE: „Mám sa skúsiť podobrom dohodnúť s Dankom,“ tvrdí Huliak. Inak Fico vezme celú záležitosť do vlastných rúk
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Stálo miliardu eur a má vydržať 100 000 rokov. Severský štát ukázal riešenie problému jadrovej energie
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
Slovenské domácnosti ušetria za teplo. Zmeny pocítime ešte v priebehu tohto roka
Vedci objavili „vitamín dlhovekosti“. Zázračné huby spomaľujú stárnutie, má to však jeden háčik
Šanca ušetriť je preč. Veľký operátor na Slovensku zdvihne cenu známej služby
Ceny energií stále rastú. Za všetko môže jeden kľúčový faktor, najviac zdražie tento druh plynu
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
9 z 10 Slovákov zlyhá hneď na prvej otázke. Ukáž, či máš „v malíčku“ geografické rekordy (NÁROČNÝ KVÍZ)
„Nový hráč“ na gastroscéne: Elitný šéfkuchár dnes v Bratislave otvoril nové raňajkové bistro. Jeho jedlo ocenila kapela Depeche Mode (RECENZIA)
Lacné letenky do Talianska: Bratislava zavádza nové spojenie s cenami už od 45 eur
Strýc Food: Nevhodné aj pre ošípané. Najhorší burger Bratislavy predávajú na vstupnej bráne do mesta
EXKLUZÍVNE: „Mám sa skúsiť podobrom dohodnúť s Dankom,“ tvrdí Huliak. Inak Fico vezme celú záležitosť do vlastných rúk
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené