Čínska centrálna banka vyjadrila „veľké obavy“ z globálnych rizík vyplývajúcich z používania niektorých digitálnych mien, informuje portál Coindesk. Tentokrát sa jej nepáči skupina tzv. stablecoinov, teda kryptomien s minimálnou volatilitou, spravidla naviazaných na štátne platidlá alebo aktíva.

Najznámejším stablecoinom je v súčasnosti Tether, ktorého hodnota kopíruje americký dolár a aj napriek kontroverzii mu v objeme obchodovania dlhodobo patrí 3. priečka, hneď za dvojicou najznámejších digitálnych aktív bitcoin a ethereum.

Freepik

Znepokojenie nad touto skupinou kryptmien aktuálne vyjadril zástupca guvernéra Čínskej ľudovej banky, Fan Yifei, ktorý zároveň naznačil, že Čínska ľudová banka voči ich používaniu stihla podniknúť aj opatrenia.

„Aktíva istých komerčných organizácií, tzv. stablecoiny, predovšetkým globálne stablecoiny, môžu pre medzinárodný menový a platobný systém znamenať riziká a výzvy. V tejto oblasti máme veľké obavy, pristúpili sme preto k prijatiu opatrení,“ vyjadril sa Yifei.

Aké konkrétne kroky voči stablecoinom banka podnikla Yifei vo vyhlásení pre miestne médiá nešpecifikoval, CNBC však informuje, že ešte v utorok pobočka centrálnej banky v Pekingu nariadila miestnej spoločnosti ukončenie svojej činnosti a obvinila ju, že poskytuje neschválené softvérové služby pre transakcie s kryptomenami.

Ide tak o ďalší krok čínskych autorít voči používaniu digitálnych aktív v krajine. Len nedávno krajina ostro zasiahla voči ťažiarom a odstavila takmer všetky veľké centrá na svojom území, čo sa podpísalo aj na strmom páde hodnoty bitcoinu a ďalších kryptomien.

Odpoveďou digitálny jüan

Za nepriateľským postojom čínskych autorít voči kryptomenám stojí aj jej vlastná kryptomena, digitálny jüan, ktorý Čína vyvíja. Pripravované digitálne aktívum však bude plne centralizované a naviazané na hodnotu klasického čínskeho jüanu. Od digitálnej kryptomeny si Čína sľubuje lacnejšie a rýchlejšie platby, ktoré budú zbavené anonymity.

Freepik

Aktuálne sa digitálny jüan nachádza v štádiu skúšobného testovania, pričom Fan Yifei upresnil, že nový systém už si stihlo vyskúšať viac ako 10 miliónov používateľov. Paradoxom pritom je, že aj keď Čína pri postoji voči bežným kryptomenám argumentuje medzinárodnou menovou stabilitou, narušiť ju môže práve chystaný digitálny jüan.

Ako informuje Coindesk, obavy nad dlhodobým používaním čínskej digitálnej meny už vyjadril americký prezident Joe Biden a jeho administratíva, ktorý avizoval, že z dlhodobého hľadiska môže mať digitálny jüan nepriaznivý vplyv na postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny a aktuálne intenzívne vyhodnocuje možné riziká novej čínskej kryptomeny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú