banner-ulefone-future
Je to termín, s ktorým sa denno denne stretávate v rôznych článkoch, no teraz sa trochu pozastavíme nad tým, čo to vlastne znamená. My toto slovné spojenie používame v súvislosti so smartfónmi, no pritom nemá so smartfónmi nič spoločné a použiť sa dá aj pri iných produktoch. 

Pri Googlení môžeme naraziť na dve možné vysvetlenia. Tým prvým je: „vojnová loď s veliacim dôstojníkom flotily na palube“. Toto vysvetlenie má skôr historický význam a pre nás je teda nepodstatné. Druhé vysvetlenie je však úplne o inom a dáva jasnejšiu predstavu o tom, čo vlastne vlajková loď pre nás znamená. „Výrobok alebo produkt, ktorý reprezentuje to najlepšie, čo daný výrobca alebo trh ponúka“. Redakcia webu Android Authority sa nad tým rozhodla zamyslieť a priniesť čitateľom svoje názory. Táto téma zaujala aj nás a rozhodli sme sa pre ňu venovať článok pre sobotné čítanie. Za vlajkovú loď môžeme označiť nasledovných šesť typov produktov. Vlajková loď teda je…

Najlepšie zariadenie, ktoré výrobca ponúka

galaxy-note-7-oficialne

Samsung Galaxy Note 7 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Toto je asi najjednoduchšia a najzrozumiteľnejšia definícia vlajkovej lode. Podľa niektorých názorov to však nemusí platiť vždy. Zariadenie, v našom prípade smartfón, môže byť vlajkovou pokojne aj vtedy, keď neponúka najlepší hardvér na trhu. V tomto prípade môže zohrávať úlohu popularita a predajnosť konkrétneho zariadenia. Titul „vlajková loď“ môže byť teda získaný len na základe „popularity“, nezávisle od špecifikácií a ceny zariadenia.

Zariadenie s najlepšími dostupnými špecifikáciami

zuk-z2-pro-snapdragon-cpu

Tento „výrok“ síce nadväzuje na predošlý, to tentokrát sa treba pozastaviť nad tým, čo je vlastne najlepšie. Áno, určite sa zhodneme na tom, že napríklad Snapdragon 820 a 4 / 6 GB RAM je tá pravá výbava pre vlajkovú loď a vyhovovať musí každému. Zoberme si však napríklad 5-palcový FullHD displej a 5.7-palcový QuadHD displej. Ktorý je lepší? V tomto prípade to určiť nemôžeme, keďže každému môže vyhovovať niečo iné a každý displej má svoje výhody aj nevýhody. Najlepšie špecifikácie teda nemusia byť pre každého naozaj najlepšie.

Android smartfón, ktorý je schopný konkurovať iPhonom

androidpit-xiaomi-mi5-vs-apple-iphone-6s-logo

Apple iPhone 6S môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

V redakcii Android Authority zaznela aj takáto veta. iPhony sú prémiové smartfóny, ktorým však pre fungovanie stačí oveľa menšia pamäť RAM a menej „atraktívna“ výbava. Výrobcovia Android smartfónov sa často snažia iPhonom konkurovať a keď sa im to podarí, titul „vlajková loď“ si môžu pripísať aj v takomto prípade.

Zariadenie bez akýchkoľvek kompromisov

oneplus-3-recenzie-fotografie (33)

OnePlus 3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Kompromisy do vlajkových lodí naozaj nepatria, no niekedy pre zachovanie nižšej ceny proste musia byť. Ako ale vlastne chápať kompromis? Použitie 4 GB RAM namiesto 6 GB totiž ozajstný kompromis nie je. Kompromis môžeme chápať skôr ako použitie niečoho staršieho a horšieho, keď sú k dispozícii novšie a lepšie možnosti. 6 GB RAM však lepšia možnosť nie je a chápať ju môžeme skôr ako marketing.

Najlepšie zariadenie v určitej triede, respektíve cenovom rozpätí

xiaomi-redmi-pro-fotak

Xiaomi Redmi Note 3 PRO môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Vlajková loď nemusí byť vždy to úplne najlepšie na trhu. Výrobcovia totiž väčšinou produkujú zariadenia nižšej, strednej a vyššej triedy, pričom každá trieda má tiež svoju vlastnú vlajkovú loď. Ako príklad si zoberme Xiaomi. Vlajkovým modelom nižšej triedy je Redmi 3S, strednej triedy Redmi Pro a vyššej triedy Mi5. Redmi 3S a Redmi Pro pritom ale neponúkajú to najlepšie, čo je na trhu dostupné. Ponúkajú len to najlepšie, čo na danú cenu môžu.

Zariadenie pre komerčné účely a so silnou marketingovou kampaňou

xiaomi-mi5-cierna

Xiaomi Mi5 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Vlajkové lode sa častokrát používajú aj na komerčné účely. Smartfóny ako napríklad Samsung Galaxy Note 7, HTC 10, LG G5, či Xiaomi Mi5 alebo ZUK Z2 Pro sú verejnosti propagované oveľa viac ako iné bežné smartfóny. I keď vo väčšine prípadov tieto smartfóny naozaj ponúkajú to najlepšie, v niektorých prípadoch to vôbec tak nemusí byť. Stačí, keď sa výrobca postará o silnú reklamnú kampaň, čo najlepšie odprezentuje produkt a o úspech vlajkovej lode je postarané.

Toto je teda všetko z pohľadu na slovné spojenie „vlajková loď“. Napriek tomu, že znie celkom jednoducho, definovať ho môžeme rôznymi spôsobmi. A čo znamená vlajková loď pre vás?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP