Belgicko sa pripravuje na ambiciózny projekt v oblasti obnoviteľných zdrojov energie – do roku 2027 plánuje vybudovať obrovský umelý ostrov v Severnom mori, známy ako Princezná Elisabeth. Ostrov bude zameraný na produkciu obnoviteľnej energie a jeho cieľom je integrovať až 3,5 gigawattov veterných elektrární priamo do belgickej energetickej siete. Pre predstavu, táto kapacita dokáže zabezpečiť čistú elektrinu pre viac ako tri milióny domácností.

Projekt, ktorého celkové náklady dosahujú približne 650 miliónov eur, získal finančnú podporu od Európskej investičnej banky. Nedávno bola uzavretá zelená úverová dohoda s belgickým prevádzkovateľom prenosovej sústavy Elia, čo umožnilo začať prvú fázu výstavby. Projekt je súčasťou rozsiahleho plánu Európskej únie REPowerEU, ktorého cieľom je postupne nahradiť fosílne palivá a dosiahnuť plne udržateľnú energetiku. Na tému pozornil portál Techspot.

Umelá inteligencia dostane vlastný ostrov

Princezná Elisabeth sa bude nachádzať asi 45 kilometrov od pobrežia Belgicka v rovnomennej vetrovej zóne a jej úloha presiahne len produkciu elektriny. V rámci plánovanej infraštruktúry tu vznikne aj obchodné centrum pre energetiku, kde budú prebiehať výmeny energie s ostatnými krajinami prostredníctvom špeciálnych „hybridných prepojovacích“ liniek. Takéto prepojenia umožnia obojsmerný tok energie a budú integrované priamo s veternými farmami.

Ostrov postavia na masívnych betónových kazetách, ktoré sa momentálne vyrábajú v Holandsku. Kazety sa budú ťahať na miesto, kde ich umiestnia na morské dno a naplnia pieskom, čím zabezpečia stabilitu umelého ostrova a jeho infraštruktúry.

Na ostrove sa vybudujú aj konvertorové stanice, ktoré umožnia prenos vysokonapäťového jednosmerného (HVDC) aj striedavého prúdu (HVAC), čo predstavuje inovatívny prístup v oblasti prenosu elektriny. Elia tvrdí, že tento projekt predstavuje prvý umelý energetický ostrov svojho druhu na svete.

Projekt má však aj environmentálny rozmer. Okolo ostrova sú naplánované opatrenia na podporu biodiverzity a zvýšenie morského života, čo naznačuje snahu o minimalizáciu negatívnych vplyvov na ekosystém Severného mora.

Belgicko už niekoľko rokov aktívne pracuje na znížení závislosti od fosílnych palív, spaľovanie uhlia bolo ukončené v roku 2016. Kým jadrová energia v roku 2023 tvorila viac ako 40 % produkcie elektriny v krajine, zemný plyn, prevažne importovaný, ešte stále tvorí 21 % energetického mixu. Očakáva sa, že nový ostrov pomôže Belgicku výrazne napredovať na ceste k uhlíkovej neutralite, čim dopomôže EÚ dosiahnuť cieľ – 300 gigawattov veternej kapacity na mori do roku 2050.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú