To, čo bolo celé desaťročia považované za nemožné, sa teraz mení priamo pred očami svetovej vedeckej komunity. Paralýza spôsobená poranením miechy bola dlho chápaná ako trvalý stav bez možnosti obnovy. Aj pokročilé rozhrania medzi mozgom a počítačom, ako je Neuralink Elona Muska, pracovali s predpokladom, že ochrnuté končatiny sú nenávratne stratené.

No nový klinický výskum z Číny zásadne mení pravidlá hry a ukazuje, že táto predstava už nemusí byť pravdivá, píše o téme Interesting Engineering.

Obnovili pohyb

Vedci z univerzity Fudan v Šanghaji dokázali pomocou inovatívnej technológie obnoviť pohyblivosť u štyroch ochrnutých pacientov, pričom k prvým výsledkom došlo už niekoľko hodín po zákroku. Ich metóda zahŕňala implantáciu miniatúrnych elektród do mozgu aj miechy, čím sa vytvorilo nové spojenie medzi centrálnym nervovým systémom a svalmi, ktoré sa predtým zdali navždy odpojené.

Samotný zákrok je minimálne invazívny, no jeho účinky sú priam neuveriteľné. Pacienti dokázali pohnúť nohami do 24 hodín po operácii a už po niekoľkých týždňoch sa pohybovali samostatne. Niektorí z nich dokonca opäť cítili nervové podnety, ktoré predtým úplne stratili.

Na rozdiel od klasických BCI systémov, ktoré využívajú vonkajšie počítače na kontrolu pohybu, čínske riešenie funguje na báze priameho stimulovania neaktívnych nervov. Tento proces sa nazýva „neural remodeling“ – prebudovanie neurálnych spojení – a umožňuje nervovej sústave samostatne sa obnoviť bez potreby trvalých technických pomôcok.

pacient chodi s poskodenim miechy
Fudan.edu

Zázračné vyliečenie

Vedúci výskumu Jia Fumin z Inštitútu výskumu mozgovo-inšpirovanej inteligencie pri Fudanskej univerzite označil tento míľnik za prelomový moment v oblasti medicíny. „V minulosti sme sa všetci spoliehali na špičkové zdravotnícke zariadenia zo zahraničia, no teraz sme sa dostali na neprebádané územie a dosiahli svetové prvenstvo v novej generácii pôvodného systému rozhrania medzi mozgom a miechou,“ povedal podľa univerzitnej stránky.

Podstata metódy spočíva v implantácii dvoch elektród s priemerom len 1 mm do motorickej kôry mozgu. Tieto čipy dekódujú mozgové signály a následne vysielajú presne cielené elektrické impulzy priamo do miechových nervových koreňov, čím vytvárajú nový obojsmerný komunikačný kanál medzi mozgom a svalmi.

pacient chodi s poskodenim miechy
Fudan.edu

Prvým dobrovoľníkom bol 34-ročný muž, ktorý po páde ochrnul od pása nadol. Operáciu podstúpil 8. januára a už do 24 hodín zdvihol obe nohy. Po dvoch týždňoch prekonával prekážky a prešiel vyše piatich metrov s pomocou rámu. Ďalší traja pacienti, operovaní vo februári a marci, vykazovali podobne rýchlu a výraznú regeneráciu.

Výrazne rýchlejší pokrok

Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy podobného typu, napríklad vo Švajčiarsku, zaznamenali prvé výsledky až po šiestich mesiacoch, čínska metóda skrátila túto dobu na dva týždne a minimalizovala chirurgické zásahy, čo z nej robí výrazne efektívnejší prístup.

„Cítim teplo a potenie na chodidlách a jemné brnenie. Keď stojím, cítim sťahovanie svalov na nohách,“ uviedol jeden z pacientov pri kontrole pričom dodal, že opäť cíti nutkanie na močenie – čo naznačuje obnovu aj hlbších nervových funkcií.

„Ak implantujeme rozhranie do miechy a skombinujeme ho s rehabilitáciou počas troch až piatich rokov, nervy sa môžu znovu spojiť a obnoviť. Nakoniec môžeme pacientov úplne oslobodiť od závislosti na technike,“ uviedol Jia pre South China Morning Post.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP