V rámci rozsiahlych obranných manévrov Han Kuang ukázala taiwanská armáda pripravenosť na hrozby z pevninskej Číny. V meste Taoyuan sa 21. delostrelecké velenie zapojilo do cvičenia krátkeho dosahu protivzdušnej obrany, kde po prvý raz nasadilo domáci raketový systém Sky Sword II, informuje Taipei Times.

Ozbrojené sily spustili sériu ostrých streleckých a obranných cvičení naprieč viacerými regiónmi, ktoré simulovali plnohodnotný útok čínskej armády. V Taoyuane sa jednotky zamerali na obranu Medzinárodného letiska Taiwan-Taoyuan. Systém Sky Sword II bol nasadený a vyhlásený za bojaschopný do 15 minút od začatia akcie.

Trojčlenný tím zvládol celé nasadenie vrátane ovládania na diaľku a radarového zameriavania. Reagoval tak na simulované vzdušné hrozby. Sky Sword II má dosah od 2 do 15 kilometrov a poskytuje flexibilitu vďaka možnosti odpaľovania na diaľku alebo z vozidla. Tým zvyšuje šance na prežitie v bojových podmienkach.

Cvičenia sa zamerali na protivzdušnú obranu, proti-vylodenie, ochranu pred raketovými útokmi a zásahy proti výsadkom na vojenské aj civilné objekty. V jednom zo scenárov čínske bojové lietadlá prekročili stredovú líniu Taiwanského prielivu, čo simulovalo reálnu hrozbu a preverilo reakcie taiwanských jednotiek.

Taiwan otestoval Sky Sword II
Wikimedia

Nové taktiky a technológie v boji proti výsadku

Armáda po prvý raz verejne predstavila aj prenosný protiletecký raketový systém Stinger zakúpený z USA. Urobila tak počas samostatného cvičenia v meste Nový Tchaj-pej.

V Dajia v meste Taichung sa Piate vojenské velenie sústredilo na boj proti vylodeniu a blokovanie ciest pomocou viacvrstvových obranných štruktúr pri pobreží. Využili tankové priekopy, vlnolamy a ostnaté zábrany. Zaujímavým prvkom bolo nasadenie systému HESCO, ktorý umožnil vojakom postaviť desaťmetrový ochranný múr za menej ako 20 minút. To predstavuje výrazný pokrok oproti tradičným metódam s vrecami s pieskom.

V Penghu prebehla operácia proti výsadku, počas ktorej simulovali útok nepriateľských vrtuľníkov na miestne letisko. Jednotky koordinovali postup s letiskovou ochrankou a eliminovali hrozbu. Demonštrovali tak schopnosť rýchlej reakcie a spolupráce medzi jednotlivými zložkami.

Na ostrovoch Lienchiang sa amfíbická jednotka venovala monitorovaniu mora po simulovanom zlyhaní radaru. Hliadkovacie člny vybavili ťažkými guľometmi, aby si udržali kontrolu nad priestorom.

V okrese Kinmen prebehli cvičenia delostreleckých jednotiek v improvizovaných podmienkach. Príslušníci námornej pechoty zo južného Taiwanu sa zároveň presunuli na sever, kde sa zapojili do ostrých strelieb. Tieto presuny preverili schopnosť armády rýchlo reagovať na meniacu sa situáciu.

Ministerstvo národnej obrany zdôraznilo, že všetky manévre prebiehali bez vopred daných scenárov. Cieľom bolo čo najvernejšie simulovať reálne hrozby a nepredvídateľné podmienky bojiska.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP