Čínske zbrane tvorili v posledných piatich rokoch až 81 % z celkového dovozu zbraní do Pakistanu, čo predstavuje nárast o 7 percentuálnych bodov oproti predošlému päťročnému obdobiu do roku 2019, keď tento podiel predstavoval 74 %. Vyplýva to z údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), informuje SCMP.

Rast prichádza v čase, keď Čína intenzívne pracuje na posilnení svojej sebestačnosti v obrannom priemysle. Od lietadlových lodí až po stíhačky šiestej generácie – Peking rozširuje svoje vojenské kapacity a tým aj spektrum zbraní, ktoré môže ponúknuť strategickým partnerom.

Čínska vojenská spolupráca s Pakistanom posilňuje vplyv Pekingu v južnej Ázii, kde tradične súperí so Spojenými štátmi. Čína mala v rokoch 2019 – 2024 podiel 5,9 % na celosvetovom trhu so zbraňami a Pakistan bol jej najväčším odberateľom. Až 63 % čínskeho vývozu zbraní smerovalo do Pakistanu, pričom celková hodnota týchto transakcií dosiahla 5,28 miliardy dolárov. Ďalšími významnými kupcami čínskych zbraní boli Srbsko (6,8 %) a Thajsko (4,6 %).

Pakistan kupuje modernejšie zbrane

Pakistan za posledných päť rokov zvýšil svoj celkový dovoz zbraní o 61 %. Okrem tradičných zbrojných dodávok sa Islamabad v rokoch 2020 – 2024 zameral na pokročilejšie systémy. Medzi kľúčové akvizície patria napríklad prieskumné drony s dlhým dosahom a navádzacie fregaty triedy Type 054A, uvádza databáza SIPRI.

„Zjavná ochota Číny dodávať alebo aspoň diskutovať o dodávkach pokročilých zbraní Pakistanu ukazuje jej dôveru v tento štát,“ uviedol Siemon Wezeman, odborník na transfery zbraní zo SIPRI.

Čína je hlavným dodávateľom pakistanskej armády už od 90. rokov. Napätie medzi Pakistanom a Indiou, ktoré sa od roku 2016 prehĺbilo v dôsledku viacerých pohraničných konfliktov, donútilo Islamabad zvýšiť výdavky na obranu a prehĺbiť spoluprácu s Pekingom.

US Army/TASR/AP

Hoci Čína sa vyhýba formálnym vojenským alianciám, Wezeman tvrdí, že je „jediným skutočným spojencom Pakistanu, na ktorého sa môže spoľahnúť pri riešení konfliktov s Indiou“. Zároveň Pakistan poskytuje Číne strategickú výhodu – bezpečný prístup k základni pri Indickom oceáne a blízkosť Blízkeho východu.

Kľúčové vojenské kontrakty

Jedným z najväčších čínskych vojenských kontraktov posledných rokov bola dodávka ôsmich ponoriek triedy Hangor II pre Pakistan v hodnote približne 5 miliárd dolárov. Prvá z nich dorazila do Pakistanu v apríli 2023.

Okrem toho Islamabad v uplynulých rokoch získal aj tieto smrtonosné zbrane:

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP