Červená planéta, hoci na nej človek nikdy nebol, je plná ľudskej stopy. Je posiata kúskami rôznych technológií z misií, padákmi, stopami roverov a dokonca aj baktériami zo Zeme, ktoré sa tam neúmyselne dostali. Jednoducho by sme mohli skonštatovať, že sme neobývanú planétu, hoci sme na nej neboli, zaplavili odpadom.

Skupina antropológov však upozorňuje na dôležitý význam tohto „odpadu“, ktorý chcú zachrániť. Vyzývajú NASA a ďalšie vesmírne agentúry, aby vytvorili katalóg objektov na Marse. O téme informoval portál Mashable.

Odpad ako dedičstvo pre ďalšie generácie

Skupina antropológov pod vedením Justina Holcomba z Kansaskej Univerzity tvrdí, že odpad z technológii môžu byť v budúcnosti zaujímavými artefaktmi, ktoré by mali byť zdokumentované skôr, než ich v extrémnych podmienkach pohltí marťanská púšť. Navrhujú vytvoriť podrobný katalóg všetkých známych objektov, aby sa zachovali ako dôležité historické dedičstvo.

Ako základ katalógu by mali byť už existujúce databázy, ako je Register objektov vypustených do vesmíru OSN. Podľa Holcomba tieto objekty nie sú odpadom. „Odpadu sa zbavujeme, ale dedičstvo si chránime. Medzi dvoma prístupmi je rozdiel,“ uviedol Holcomb vo vyhlásení.

Mesačný katalóg

Podobný katalóg ako navrhujú antropológovia, vytvorila NASA „Mesačný katalóg“ ešte v roku 2012. Zoznam sa skladá z približne 800 objektov, ktoré zanechali astronauti na Mesiaci. Obsahuje rôzne nástroje, vedecké experimenty, kamery, nefunkčné rovery, ale aj golfové loptičky, či dokonca exkrementy astronautov Neila Armstronga a Buzza Aldrina. Podľa vedcov obsahujú jedinečné biologické informácie.

NASA/JPL-Caltech/USGS (Úprava redakcie)

„Rovnako ako na Zemi využívame artefakty a znaky na sledovanie nášho pohybu, evolúcie a histórie, môžeme to robiť aj vo vesmíre sledovaním sond, satelitov, pristávacích modulov a rôznych materiálov, ktoré sme tam zanechali,“ vyhlásil Holcomb.

Na rozdiel od Mesiaca však Mars má extrémne nehostinné prostredie, čo môže spôsobiť, že artefakty padnú do zabudnutia ešte skôr než ich stihnú zdokumentovať. Prach na Marse už stihol pokryť solárne panely sondy InSight, ktorá ukončila činnosť v roku 2022. Najväčšie riziko podľa vedcov predstavujú pohyblivé pieskové duny. „Rover Spirit je napríklad hneď vedľa piesočného poľa, ktoré ho nakoniec pochová,“ uviedol Holcomb a dodal, že ho bude veľmi ťažké ho znovu nájsť.

NASA zatiaľ neplánuje vytvoriť centrálnu databázu objektov na Marse, avšak každá misia má vlastný zoznam použitých komponentov. Napriek tomu Holcomb tvrdí, že vytvorenie katalógu by bolo pre vedu nenahraditeľným.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP