Brazília sa pripravuje na prelom vo využivaní obnoviteľnej energie a spúšťa prvú elektráreň, v ktorej etanol z trstinového cukru bude premieňať na elektrinu. Krajina tak získa ekologický zdroj energie a zároveň výrazne zníži aj emisie uhlíka. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Ekologický zdroj energie

Projekt zastrešuje fínska technologická spoločnosť Wärtsilä, ktorá sa spojila s brazílskou energetickou spoločnosťou Energetica Suape II S.A., aby otestovali prvú elektráreň na etanol. Testovanie bude prebiehať v elektrárni Suape II v meste Recife, pričom prvé skúšky sú naplánované na rok 2026. Cieľom je preskúmať potenciál etanolu, ktorý pochádza prevažne z cukrovej trstiny, ako udržateľného zdroja energie vo veľkom meradle.

trstinový cukor ako palivo
Unsplash

Testy budú prebiehať približne dva roky s celkovou dobou prevádzky až 4 000 hodín. Chcú tak ukázať, že etanol môže byť nielen palivom pre dopravu, ale aj udržateľným riešením pre výrobu elektriny.

Brazília je najväčším producentom, aj spotrebiteľom etanolu, ktorý využíva najmä ako biopalivo pre autá. Spoločnosti chcú ukázať, že môže byť aj efektívnym a ekologickým zdrojom energie.

„Brazília je svetovým lídrom v produkcii etanolu, jeho potencionálne využitie pri výrobe elektriny bolo doteraz prehliadané. Projekt si kladie za cieľ to zmeniť tým, že zabezpečí tisíce hodín testovania, ktoré – ako dúfame – preukážu úlohu, akú môže etanol zohrávať v budúcom energetickom systéme Brazílie,“ uviedol José Faustino Cândido, technologický riaditeľ spoločnosti Energetica Suape II.

Prispejú k znižovaniu emisií uhlíka

Projekt prichádza v čase, keď Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) zdôrazňuje potrebu rastu biopalív v celosvetovej energetike. Podľa nej sa musí globálne využitie biopalív na výrobu elektriny do roku 2030 takmer zdvojnásobiť, aby sa podarilo splniť klimatické ciele.

„Iniciatíva môže byť prelomová v rozvoji udržateľných energetických riešení a formovaní budúcnosti čistej výroby elektriny v Brazílii, znižovaní emisii skleníkových plynov a znižovaní závislosti od dovozu fosílnych palív. Etanol by tiež mohol zohrávať dôležitú úlohu pri dekarbonizácii sektora výroby elektriny, keďže je ľahko dostupný a dá sa jednoducho prepravovať globálne, čo z neho robí skutočne prístupné a škálovateľné riešenie,“ uviedol Anders Lindberg, prezident spoločnosti Wärtsilä Energy.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP