Predstaviteľ ministerstva obrany z Bieloruska tvrdil, že hra s rozšírenou realitou Pokémon GO bola vytvorená západnými spravodajskými agentúrami a mala slúžiť na špehovanie bieloruskej techniky. Na tému upozornil portál Politico.

Chytanie Pokémonov ako tajný plán špiónov

Vedúci oddelenia ideologickej práce na bieloruskom ministerstve obrany, Alexander Ilanov, sa tento týždeň zúčastnil diskusnej relácie v miestnej televízii, kde mu údajne položili otázku o najpravdepodobnejších cieľoch špiónov. Ilanov obvinil populárnu mobilnú hru kvôli podozrivému rozmiestneniu Pokémonov. Spomenul, že takmer pred desiatimi rokmi, keď hra vyšla, hrali ju deti a tínedžeri po celom svete.

„Kde si myslíte, že bolo v tom čase najviac pokémonov? V oblasti 50. leteckej základne, kde je pristávacia dráha, kde je veľa vojenskej techniky, tam bolo najviac Pokémonov. Nie je to spravodajská informácia?“ spýtal Ilanov v relácii. Podľa neho hra Pokémon GO mohla byť použitá na zhromažďovanie spravodajských informácií o bieloruských vzdušných silách.

Pokemongolive.com
V Rusku aplikácia mala slúžiť CIA a „zaváňa satanizmom“

Hru s príšerkami neprijali pozitívne ani niektorí predstavitelia v Rusku. V krajine, ktoré je známe špionážnymi praktikami, hru označili ako „mimoriadny plán amerických tajných služieb, ktorý má šikovne zverbovať milióny ľudí po celom svete, aby fotografovali a natáčali odľahlé a skryté miesta.“ Ako uvádza portál RadioLiberty, ruský ultranacionalistický mysliteľ a častý konšpiračný teoretik Aleksandr Dugin tvrdil, že vývojár hry – Niantic, je prepojený so CIA.

Ortodoxný zväz kozákov Irbis v Petrohrade, kultúrnom centre krajiny, medzitým vyzval na oficiálny zákaz aplikácie. Ataman zväzu, Andrei Polyakov, vyhlásil, že plánuje osloviť Úrad pre ochranu spotrebiteľov a Federálnu antimonopolnú službu. „Musíme vytiahnuť ľudí z virtuálneho sveta, inak to všetko zaváňa satanizmom,“ uviedol.

Hra s rozšírenou realitou

Populárna mobilná hra vyšla v roku 2016, kedy sa stala globálnym fenoménom. Podľa portálu The Gamer, počas prvého roka ju hralo viac ako 232 miliónov hráčov. Svojich fanúšikov má dodnes a podľa dostupných údajov ju stále hrá 81 miliónov aktívnych hráčov.

Hru vytvorila spoločnosť Niantic v spojení so spoločnosťou Nintendo. Jej princíp vychádza z trénovania a chytania digitálnych príšeriek, pričom v hre využíva mapu Google a objekty z reálneho sveta. Pokémon Go tiež používa hráčske prostredie z ďalšej hry od Niantic – Ingress. Pokémoni sa môžu nachádzať naozaj všade. Hra sa snaží pri chytaní priblížiť virtuálny svet príšeriek do reálneho sveta pomocou GPS a fotoaparátu mobilu.

Problémy s Pokémonmi

Nie je to však prvá vojenská základňa, kde sa Pokémoni objavili. V minulosti vojenské základne čelili mnohým vstupom civilistov, kvôli návšteve „Pokéstopu/Gymu“ či kvôli výskytu nejakého Pokémona v danej oblasti. Ako informuje BBC, pri jednom incidente našli ženu na základni Borden v Kanade, ako hrá hru, zatiaľ čo jej tri deti liezli po tankoch. Jedného muža na tej istej základni zastavila polícia a ten im počas hry povedal: „Musím poraziť svoje deti.“

 

Rozruch vyvolal aj Slovensku, kedy sa niektorým obyvateľom nepáčilo, že sa Gymy a Pokéstopy nachádzajú aj na cintorínoch. Portál NYmag informoval o prípade, kedy sa Pokémoni a objavili aj v Osvienčime.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú