Rozhodnutie prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine použiť americké rakety ATACMS na ciele v Rusku znamená prelom v politike USA. Táto zmena prišla v reakcii na zapojenie severokórejských vojakov do bojov na ruskom území, konkrétne v Kurskej oblasti. O kroku informovali americké médiá – medzi nimi New York Times, pričom zdôraznili, že ide o reakciu na eskaláciu zo strany Moskvy.

Odpoveď na severokórejskú podporu Moskvy

Americká administratíva tvrdí, že rozhodnutie je odpoveďou na „odvážny krok“ Ruska, ktoré povolalo viac ako 10 000 severokórejských vojakov. Tento vývoj podľa amerických predstaviteľov ohrozuje nielen ukrajinské sily, ale aj regionálnu bezpečnosť. „Naša reakcia je jasným signálom, že nebudeme tolerovať podporu Ruska od ďalších režimov,“ povedal poradca Bieleho domu.

Tento krok však vyvolal rozdielne názory medzi Bidenovými poradcami. Zatiaľ čo niektorí varovali pred možnou eskaláciou konfliktu, iní tvrdia, že opatrný prístup doteraz iba posilňoval Putina. Americké spravodajské služby zároveň varovali, že Rusko môže odpovedať sabotáží európskej infraštruktúry alebo útokmi na základne NATO.

Lockheed Martin/Efrem Lukatstky/AP/TASR/Úprava redakcie

Ukrajina plánuje zásahy do hĺbky Ruska

Podľa ukrajinských predstaviteľov budú rakety ATACMS použité na ciele v Kurskej oblasti. Zamerajú sa na logistické uzly, sklady munície a koncentrácie vojsk. Tieto útoky by mohli výrazne obmedziť ruské operácie a narušiť vojenskú logistiku. Prezident Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že nové zbrane sú kľúčové pre zachovanie ukrajinských pozícií a prípadné vyjednávania o mieri.

Hoci rozhodnutie poskytovať Ukrajine rakety s dlhým doletom môže viesť k zvýšeniu napätia, americkí predstavitelia veria, že jeho prínosy prevažujú. „Ukrajina dostáva nástroj, ktorý môže zmeniť dynamiku na bojisku,“ uviedol jeden z analytikov.

TASR/AP/Flickr

Budúci vývoj

Situácia zostáva nejasná, najmä s blížiacim sa nástupom Donalda Trumpa na čelo USA. Potenciálny návrat muža, ktorý sľubuje „rýchle ukončenie vojny“, by mohol znamenať výrazné zmeny v americkej politike voči Ukrajine. Bidenov krok však signalizuje odhodlanie USA postaviť sa nielen Moskve, ale aj jej spojencom.

Tento vývoj sledujú s napätím aj krajiny v strednej Európe vrátane Slovenska, ktoré môže byť v prípade eskalácie priamo ohrozené. Bidenova administratíva zdôrazňuje, že podpora Ukrajiny je zásadná pre udržanie medzinárodného poriadku a stability.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP