Vedcom sa podaril objav, vďaka ktorému by sa mohol zmeniť spôsob, akým bojujeme proti jednej z najväčších ekologických výziev súčasnosti. PFAS, alebo „večné chemikálie“ sú syntetické látky, ktoré sa používajú v rôznych produktoch, avšak môžu spôsobovať závažné choroby. Ako informuje BGR, výskumníci objavili baktériu, ktorá dokáže večné chemikálie nielen rozložiť, ale aj neutralizovať toxické zvyšky, ktoré pri tom vznikajú.

Nebezpečné pre zdravie

Večné chemikálie sú známe z 50. rokov minulého storočia. Používajú sa v rôznych produktoch, od nepriľnavých panvíc až po hasiace peny, pretože sú odolné voči teplu, vode, aj mastnote. Vedci ich dokonca našli aj v remienkoch obľúbených značiek smart hodiniek.

Hoci majú užitočné vlastnosti, pre naše zdravie predstavujú vysoké nebezpečenstvo, ktoré môže spôsobovať závažné zdravotné problémy. Ich ďalšou vlastnosťou je, že sa takmer vôbec nerozkladajú a hromadia sa v pôde, vo vode a rovnako v našich telách.

Pomocníkom v boji proti týmto chemikáliám môže byť baktéria, ktorú objavili výskumníci z Univerzity v Buffale. Mikroskopický organizmus Labrys portucalensis F11, dokáže rozložiť odolné chemikálie, vrátane kyseliny perfluóroktánsulfónovej (PFOS), ktorá patrí medzi najtoxickejšie a najrozšírenejšie PFAS.

AI, bactérie, vírusy
Pexels/Pixabay (Úprava redakcie)

Zdĺhavý proces rozloženia

Baktéria F11 dokázala za sto dní rozložiť viac ako 90 % PFOS, pričom prekonala doterajšie metódy, ktoré len zachytávali chemikálie, ale nevedeli ich rozložiť. F11 funguje ako chemický rozkladač, pretože dokáže poškodiť molekuly PFOS a premieňa ich na neškodné zlúčeniny, čo z neho robí jedinečnú baktériu a nádej pre boj s PFAS.

Baktéria dokáže „odseknúť“ fluórové atómy, metabolizuje uhlíkový reťazec a pokračuje v činnosti, pričom spracováva aj vedľajšie toxické produkty, ktoré pri procese vznikajú.

Skvelou správou je, že baktéria dokáže požierať nebezpečné toxické látky, proces je však veľmi zdĺhavý. Navyše, aby bola baktéria efektívna, potrebuje aj špecifické podmienky, kde nebude mať konkurenčné zdroje energie.

Vedcov však čakajú ešte výzvy. Skúmajú, ako celý tento proces urýchliť, aby bol efektívny. Jednou z možností je využitie baktérie v čističkách odpadových vôd, alebo jej priame nasadenie do kontaminovaných oblastí. Vývoj nových technológii naznačuje, že kombinácia baktérie s inými metódami by mohla priniesť účinnejšie výsledky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP