Hoci ľudstvo na poli vedy dosiahlo množstvo úspechov, stále je naša veda do istého stupňa limitovaná. Preto sa môže stať, že sa pri bádaní objaví niečo, čo sa zdá byť nemožné, podobne ako tento biely trpaslík.

Ako informuje portál IFLScience, astronómom sa podarilo nájsť nezvyčajného bieleho trpaslíka, ktorého existencia sa len veľmi ťažko vysvetľuje, ba dokonca sa zdá byť až nemožná. Ide o bieleho trpaslíka s označením KIC 8145411, ktorého objav publikovali astronómovia v žurnále The Astrophysical Journal Letters.

Zobraziť celú galériu (2)
Umelecká expresia bieleho trpaslíka s extrémne nízkou hmotnosťou (v popredí) objehajúceho typického bieleho trpaslíka na pozadí. Zdroj: CfA/David A. Aguilar

Biely trpaslík je poslednou fázou životného cyklu stredných a malých hviezd. Ide o pozostatok červeného giganta, teda umierajúcej hviezdy, ktorá spáli všetko svoje vodíkové palivo a vytlačí svoje vonkajšie vrstvy, čím za sebou zanechá mŕtve husté jadro. Práve takéto jadro nazývame bielym trpaslíkom a podľa zistení až 97 % hviezd v Mliečnej dráhe má takýto osud.

Výpočty tvrdia, že pôvodná hviezda by musela byť staršia ako vesmír

Typický bieli trpaslíci tvoria asi 60% hmotnosti hviezdy, zatiaľ čo trpaslík KIC 8145411 len 20 %. To nie je samo osebe nič neobvyklé, nakoľko boli objavení aj menší trpaslíci. Avšak, aby vznikol taký malý biely trpaslík, musel by byť vytvorený z veľmi malej hviezdy. Problémom je fakt, že malé hviezdy majú veľmi dlhý vek a podľa výpočtov by hviezda takéhoto trpaslíka musela byť staršia ako samotný vesmír.

Zobraziť celú galériu (2)
Umelecká expresia pádu obrovského objektu typu kométy smerom k bielemu trpaslíkovi. Zdroj: Wikipedia

Existuje aj iný spôsob vzniku bieleho trpaslíka z umierajúcich hviezd. Takáto hviezda by musela mať spoločníka, teda ďalšiu hviezdu, z ktorej by biely trpaslík odoberal hmotu vonkajších vrstiev. Biely trpaslík KIC 8145411 takéhoto spoločníka má, no je vzdialený až 195 miliónov kilometrov, čo je približne 10-krát viac, ako by bolo potrebné na úspešný a efektívny prenos hmoty.

Existuje mnoho vysvetlení, no pravda nie je známa

Výskumníci sa tak snažili prísť s viacerými vysvetleniami. Jedno z nich sa zaoberalo teóriou, že existovala tretia hviezda, ktorá hmotu nasala a bola následne vylúčená zo systému. Taktiež existuje teória, že existovala veľká planéta či hnedý trpaslík, ktoré nasali vrstvy plynu z hviezdy predtým, ako boli zničené spoločníkom, respektíve druhou hviezdou. Vedci dúfajú, že takýchto trpaslíkov nájdu viac, aby im pomohli objasniť túto záhadu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú