Giganti Apple a Xiaomi navonok pôsobia ako veľkí konkurenti, no vo vnútri majú spoločnosti naozaj dobrý vzťah. Aj keď bolo Xiaomi spočiatku označované ako „kopirant“ Applu, keďže ich prvé smartfóny sa mierne podobali na iPhone, teraz má spoločnosť v portfóliu originálne kúsky.

Dvaja giganti, každý z iného konca sveta, práve oznámili veľkú vec. Apple a Xiaomi budú odteraz ťahať za spoločný povraz. Xiaomi už dávnejšie prischla prezývka „čínsky Apple“, no odteraz už to nebude len prezývka. Xiaomi totižto po novom patrí pod krídla amerického ovocinára a veľkého revolucionára v smartfónom priemysle, spoločnosť Apple. Giganti na dnešnej verejnosti neohlásenej konferencii oznámili obrovskú novinku – Apple kúpil spoločnosť Xiaomi za rovných 50 miliárd americký dolárov! Taká je aktuálna hodnota jedného z najrýchlejšie rastúcich startupov na svete.

iOS postavený na „Androiďáckom“ hardvéri

Ruka v ruke nám boli oznámené aj všetky zmeny, ktoré budú pri nových produktoch od Xiaomi zrealizované. Všetky budúce smartfóny si zachovajú „Androiďácky“ hardvér, pričom softvér sa od základu zmení. Xiaomi smartfóny tak budú prvé smartfóny na svete bežiace na iOSe, ktoré nenesú logo Apple. Spoločnosti sa tiež zmienili o prichádzajúcom smartfóne, ktorý by mal obsahovať najnovší Snapdragon 835 procesor, 4 GB / 6 GB RAM, až 128 GB vnútorné úložisko, 4000 mAh batériu či 12 MPx fotoaparát s clonou f/1.7, ktorý bol použitý v len pár dní starom Galaxy S8.

Spojením tohto priam monštruózneho hardvéru a mobilného operačného systému s optimalizáciou, akú má iOS, vznikne takmer dokonalý smartfón. Apple spolu so Xiaomi taktiež pracujú na technológii podobnej Samsung DeX a Microsoft Continuum, ktorá smartfón premení na desktopový počítač. Obrovský výkon nachádzajúceho smartfónu tak bude mať aj reálne využitie. My sme dokonca dostali možnosť iOS na Xiaomi smartfóne reálne vyskúšať. Aj keď nám nebol udelený prístup priamo k chystanej novinke, systém sme stiahli a nainštalovali do revolučného Xiaomi Mi MIX, ktorý po inštalácii začal doslova lietať. Neváhali sme a Mi MIX bežiaci na takmer najnovšej verzii iOSu sme otestovali aj v populárnom AnTuTu Benchmarku – a výsledok šokuje zrejme každého.

Takýto masívny výkon bol dosiahnutý aj napriek tomu, že iOS pre smartfóny od Xiaomi je aktuálne len v testovacej fáze a nie všetky funkcie fungujú na 100 %. Počas testovania nám však dorazila aj aktualizácia na nedávno vydaný iOS 10.3, ktorý prichádza s novým súborovým systémom. Tento má byť použitý aj v budúcich novinkách. Aj keď sa Apple a Xiaomi zmienili len o smartfónoch s „Applovským“ OS, v kuloároch sa šušká aj o Xiaomi notebooku, ktorý bude bežať na MacOS.

Perfektnou správou je, že iOS bude v prípade nadchádzajúcich Xiaomi smartfónov otvorený rovnako, ako MIUI, respektíve Android. Ak teda preferuješ rôzne úpravy systému, pri novinkách nebudeš o nič ochudobnený. Apple tiež ihneď po predstavení prvého smartfónu s logom Mi vydá zdrojové kódy, čím vytvorí prácu pre „garážových“ vývojárov.

Najväčšia otázka – aké budú ceny a dostupnosť?

Ihneď po zverejnení šokujúcej informácie o kúpe Xiaomi Applom sa vynorilo množstvo otázok, medzi ktorými zrejme prevládajú tie o cenách budúcich produktoch. Keďže aj Apple si je vedomý toho, že Xiaomi si svoju popularitu a dobrú povesť vybudovalo najmä vďaka nízkym cenám, ceny takmer všetkých produktov zostanú zachované. Najlacnejších gadgetov sa zmena nedotkne, no mierne zvýšenie pocítime pri smartfónoch.

Očakávaná vyššie spomínaná vlajková loď so Snapdragonom 835 by mala na trh zavítať niekedy cez leto za zatiaľ nepotvrdenú cenu 350 $ alebo 350 € pre Európu. Obrovskou novinkou je aj globálna dostupnosť všetkých ďalších zariadení vytvorených v spolupráci týchto dvoch tech gigantov. Keďže Apple má už vybudované globálne zázemie, budúce Xiaomi produkty dovezie do každého kúta sveta.

Dočítal si článok až sem a hovoríš si, že Apple a Xiaomi sa museli zblázniť? Trochu sa mýliš, keďže takýto bláznivý nápad sme dostali my v redakcii FonTechu a žiadny mega obchod sa, samozrejme, nekonal. Všetkým naším čitateľom želáme čo najvtipnejší prvý apríl :)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom