Apple oficiálne oznámil, že viaceré nové funkcie plánované pre aktualizáciu iOS 26 nebudú v krajinách Európskej únie dostupné hneď pri vydaní. Dôvodom sú komplikácie so splnením požiadaviek európskej legislatívy Digital Markets Act, ktorá núti veľkých technologických hráčov ako Apple zabezpečiť interoperabilitu systémov a podporiť férovú súťaž.

Podľa vyjadrení Kylea Andeera, viceprezidenta Apple pre právne záležitosti, firma musela prijať rozhodnutie o odložení viacerých produktov a funkcií pre používateľov v EÚ. Jednou z nich je Visited Places, funkcia v Apple Maps, ktorá uchováva a šifruje históriu navštívených miest používateľov. Na tému upozornil portál TechRepublic.

Požiadavka interoperability, ktorú DMA kladie na takzvaných „gatekeeperov“ ako Apple, je pre firmu problematická. Apple sa obáva, že umožniť tretím stranám prístup na úrovni vyžadovanej legislatívou by mohlo narušiť ochranu súkromia a bezpečnosť používateľov. Andeer túto obavu zopakoval aj počas vystúpenia v Bruseli.

Niektoré funkcie iPhonu budú v EÚ nedostupné

Jednou z najvýraznejších funkcií, ktoré nebudú v EÚ dostupné, je iPhone Mirroring. Ide o technológiu, ktorá umožňuje ovládať iPhone priamo z Macu. Aj keď je táto možnosť dostupná inde vo svete už viac než rok, európski používatelia sa jej zatiaľ nedočkajú. Francúzske médium Numerama už minulý mesiac potvrdilo, že iPhone Mirroring sa neobjaví ani v rámci iOS 26. Dôvodom sú problémy s kompatibilitou s DMA.

Flickr/Unsplash (Úprava redakcie)

Apple síce neuviedol presný dôvod, ale podľa bielej knihy z roku 2024 mala spoločnosť Meta záujem o prístup k tejto funkcii. To by jej potenciálne otvorilo dvere k množstvu citlivých používateľských dát. Apple pripomenul, že Meta bola v minulosti opakovane pokutovaná za porušenia ochrany súkromia a tvrdí, že takýto prístup by predstavoval bezpečnostné riziko. Nie je vylúčené, že ak by Apple sprístupnil iPhone Mirroring v EÚ, vznikol by tlak na povolenie obdobného riešenia aj pre platformu Android.

Rovnaký osud zrejme čaká aj funkciu Live Activities, ktorá zobrazuje živé informácie z iPhonu na Macu a je priamo závislá od iPhone Mirroring. Rozdiely medzi francúzskou a americkou tlačovou správou k macOS Tahoe 26 naznačujú, že Live Activities nebudú v európskom priestore dostupné. Hoci macOS technicky nespadá pod DMA, keďže jeho používateľská základňa nie je dostatočne veľká, Apple si pravdepodobne nechce komplikovať situáciu tým, že by operačný systém zbytočne približoval k podmienkam, ktoré platia pre iOS.

Nezhody medzi Apple a EÚ pokračuú

Na workshope Andeer uviedol, že zmeny, ktoré Apple doteraz implementoval v snahe prispôsobiť sa DMA, predstavujú reálne riziká pre súkromie, bezpečnosť a ochranu používateľov. Od začiatku roka 2024 musí Apple v EÚ umožniť napríklad odstraňovanie predinštalovaných aplikácií, upraviť App Store a sprístupniť Apple Intelligence v súlade s legislatívou, hoci s oneskorením.

Z EÚ však zaznievajú iné názory. Predstaviteľ Európskej komisie uviedol, že Brusel a Apple sa stále nezhodujú na výklade DMA a odhadovaných rizikách. Skupina Open Web Advocacy tvrdí, že tretie strany, ktoré Apple blokuje v mene bezpečnosti, môžu používateľom ponúknuť dokonca lepšiu ochranu ako samotná firma.

Apple má s DMA dlhodobé nezhody. Od septembra 2024 čelí dvom formálnym konaniam pod touto legislatívou, ktoré si kladú za cieľ zvýšiť interoperabilitu medzi iOS, iPadOS a zariadeniami tretích strán. V marci EÚ predstavila návrhy riešení a Apple proti týmto požiadavkám minulý mesiac podal oficiálne odvolanie.

Minulý týždeň Apple oznámil sériu zmien v rámci App Store pre EÚ po tom, čo dostal pokutu 500 miliónov eur za bránenie vývojárom aplikácií v presmerovaní používateľov na externé platobné možnosti. Pokuty za nedodržiavanie DMA môžu dosiahnuť až 10 % celosvetového obratu spoločnosti. V prípade opakovaných porušení môžu stúpnuť až na 20 %.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP