Európsky parlament zvažuje možnosť, že prostredníctvom novej legislatívy donúti výrobcov mobilných zariadení k používaniu jednotného typu nabíjacích konektorov. Apple však s touto legislatívou striktne nesúhlasí, podľa nich by tento krok brzdil inovácie v odvetví, informuje portál AndroidAuthority.

Diskusie o jednotných nabíjačkách sa v mnohých ohľadoch líšia. Zatiaľ čo niektorí spotrebitelia by túto zmenu uvítali, iní ju, podobne ako Apple, odsudzujú, nakoľko legislatíva by sa zrejme nedotkla len používania jednotného konektora na samotných zariadeniach, ale aj výkonu nabíjacích adaptérov, čo by určite obmedzilo spoločnosti, ktoré k zariadeniam dodávajú extrémne rýchle nabíjačky.

Ako informuje portál Engadget, Apple si na podloženie svojich vyjadrení dal vypracovať štúdiu spoločnosťou Copenhagen Economics. Tá prichádza k záveru, že prechod na jednotný typ nabíjačiek by spotrebiteľov vyšiel dokopy 1,5 miliárd eur, čo vysoko prevažuje enviromentálny benefit legislatívy, ktorý činí sumu iba 13 miliónov eur. Práve životné prostredie je jednou z hlavných príčin, prečo o tomto kroku EÚ uvažuje.

Aktuálne je úplným štandardom dodávať ku každému novému smartfónu či tabletu aj novú nabíjačku. To by však nemuselo byť potrebné, ak by tá stará nabíjačka bola v poriadku a bolo by ňou možné nabíjať aj nové zariadenie. Podľa EÚ takto vyhodené nepotrebné nabíjačky ročne produkujú zbytočné tony odpadu, čomu nová legislatíva určite chce zabrániť.

Apple však ďalej argumentuje tým, že korporácie, ktoré nabíjačky vyrábajú, sa už viac.menej zjednotili a pomaly prechádzajú na čoraz viac populárny USB-C konektor. Dokonca aj v balení najnovších iPhonov sa nachádza USB-C nabíjačka, no na smartfóne používa Apple stále svoj vlastný Lightning konektor, takže na nabíjanie je potrebný „USB-C na Lightning“ kábel.

Európska únia sa už v minulosti snažila presadiť podobný zámer, no nariadenie skončilo iba na dobrovoľnom prístupe samotných výrobcov. Podľa Applu toto nariadenie už v dnešnej dobe nie je potrebné, pretože spoločnosti dokázali zredukovať 30 rôznych druhov nabíjačiek na 2 až 3, ktoré sa v súčasnosti používajú.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP