Prvá verzia operačného systému pre tzv. wearables od technologického giganta Google sa na trh dostala pred takmer troma rokmi. V týchto dňoch začala spoločnosť uvoľňovať verziu s označením 2.0, ktorá je prvým veľkým updatom a prináša hneď niekoľko zmien.

Vo všeobecnosti sledujeme mierny úpadok tradičných smartwatch, ktoré do istej miery vytláčajú smartband fitnes náramky. Aj tento trend sa aktualizáciou pokúsi Google zmeniť a získať si tak používateľov zase na svoje stranu.

Android Wear 2.0zdroj fotografie: Business Insider

Zobraziť slovenskú cenu Huawei Watch

Google Play Store

Jednou z najmarkantnejších zmien je implementácia obchodu Google Play Store priamo do hodiniek. Používateľ má k dispozícii množstvo aplikácií, ktoré si môže stiahnuť automaticky do svojich hodiniek a ich prostredie je perfektne prispôsobené. Prakticky ide o tradičné aplikácie, ktoré viete s telefónom jednoducho spárovať, no v prostredí smartwatch ponúkajú len tie funkcie, ktoré dokážete využiť. V celom prostredí sa možno pohybovať pomocou hlasových povelov, klasických vstupov cez klávesnicu alebo nakreslením emoji.

zdroj fotografie: Business Insider

Spoločnosť Google naozaj spravila v systéme krok vpred. Do hodiniek si môžeš nainštalovať aj službu Google Play Music, s ktorou môžeš počúvať hudbu aj bez svojho smartfónu, napr. počas cvičenia. Jediným háčikom je nutnosť použitia bezdrôtových slúchadiel.

zdroj fotografie: Phonearena

Aplikácie, ktoré sú určené priamo pre smartwatch fungujú vcelku plynule a v spojení so smartfónom ide o takmer dokonalý technologický pár. Harmóniu narúšajú len aplikácie tretích strán, ktoré nie sú primárne určená pre wearables.

Vylepšené fitnes funkcie

Pri cvičení ešte chvíľu zostane, keďže fitnes je oblasť, ktorú sa Google v aktualizácii snažil prekopať tiež. Najnovšie sa hodinky s Android Wear 2.0 dokážu premeniť na zdatný „fitnes tracker“, ktorý nielen že počíta tvoje kroky, ale snaží sa istým spôsobom budovať tvoju kondíciu nastavením fitnes cieľov a zaznamenávať tvoj progres v jednotlivých oblastiach cvičenia. Okrem iného dokážu smartwatch počítať pomocou gyroskopu počítať aj opakovania pri jednotlivých cvikoch, ako sú napr. populárne mesačné výzvy „30 day squat challenge“ a iné. Hodinky dokonca zobrazujú príjemnú grafiky so správnym prevedením cvikov.

Android Wear 2.0zdroj fotografie: Phonearena

Nová verzia operačného systému Android Wear prináša celkovo príjemnejšie prostredie, viac optimalizácie a plusové body získava aj za širšie možnosti personalizácie hodiniek. Okrem nastavenia rôznych ciferníkov si na „domovskú obrazovku“ môžeš pridávať rôzne skratky k aplikáciám, čím zabezpečíš ešte svižnejší pohyb skrz prostredím.

zdroj fotografie: Phonearena

Novinkou je taktiež použitie tradičného Google Assistenta, ktorý príde vhod pri hľadaní aplikácií a celkovej úspornejšej orientácii v smartwatch.

Záver

Android Wear 2.0 je jednoznačným zlepšením, ktoré spraví tvoje smartwatch svižnejšími a použiteľnejšími za čo môže hlavne vstavaný Google Play Store. Prostredie je vskutku intuitívne a ak pridáme dostatočné parametre hodiniek, získame vo smartwatch skvelého spoločníka, ktorý v niektorých prípadoch môže nahradiť smartfón.

zdroj fotografie: youtube

Google prisľúbil podporu nasledujúcim smartwatch: ASUS ZenWatch 2 & 3, Casio Smart Outdoor Watch, Casio PRO TREK Smart, Fossil Q Founder, Fossil Q Marshal, Fossil Q Wander, Huawei Watch, LG Watch R, LG Watch Urbane and 2nd Edition LTE, Michael Kors Access Smartwatches, Moto 360 2nd Gen, Moto 360 for Women, Moto 360 Sport, New Balance RunIQ, Nixon Mission, Polar M600 a novej verzie by sa mali dočkať taktiež TAG Heuer Connected.

zdroj fotografie: Phonearena

Spolu s novou verziou Android Wear predstavil Google dvojicu smartwatch. Podobne ako v minulých rokoch, aj teraz stavil gigant na spoluprácu s inou spoločnosť, no za partnera si vybral kórejský LG. Výsledkom sú LG Watch Style a LG Watch Sport, ktorým sa budeme venovať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom