Najväčšia kryptomena sa od májového prepadu a vyjadrení Elona Muska ocitla v strete debát a diskusií medzi odporcami, ale aj podporovateľmi digitálnych mien. Bitcoin, ktorý si vďaka svojej dominantnej pozícii na trhu, ktorý doslova vytvoril, mnohí spochybňujú najmä kvôli jeho energetickej neefektívnosti oproti niektorým ďalším kryptomenám.

Portál CNBC najnovšie priniesol zaujímavý rozhovor s profesorom ekonómie Eswarom Prasadom, ktorý predtým pôsobil aj ako vedúci divízie Medzinárodného menového fondu pre Čínu. Ten načrtol tri najväčšie nedostatky najväčšej kryptomeny, ktoré podľa neho spôsobili, že trh s kryptomenami prišiel s životaschopnejšími alternatívami.

Bitcoin dopláca na svoje najväčšie slabiny

Prvou a zároveň tou najväčšou z nich je podľa Prasada práve ťažba bitcoinov, ktorú kryptomena potrebuje aj na zabezpečenie bezpečnosti a fungovania jej platobnej siete. O celkovej spotrebe ťažby bitcoinov sme ťa informovali v tomto článku, no dala by sa charakterizovať jedným slovom: vysoká.

Napriek tomu, že je kryptomena v konečnom dôsledku výrazne úspornejšia než existujúce bankové systémy je spotreba energie využívaná na jej ťažbu a fungovanie stále obrovská v porovnaní s niektorými „úspornejšími“ kryptomenami. Vedci z Cambridgskej univerzity udávajú aktuálnu ročnú spotrebu bitcoinu na úroveň 93,44 TWh.

Alternatíva však nie je jedna, je ich hneď niekoľko. Kryptomeny si môžeme porovnávať čisto podľa priemernej spotreby na jednu transakciu, kde medzi najúspornejšie digitálne meny patrí IOTA, cardano či XRP, no sľubnú budúcnosť ukazuje aj druhá najväčšia kryptomena ethereum, ktorú čakajú v blízkej budúcnosti veľké zmeny v spôsobe ťažby, ktoré podľa vývojárov prinesú zníženie spotreby až o 99,95 %.

Ethereum bude totiž využívať systém proof-of-stake. Ten v sieti určí tzv. validátorov, ktorí budú držať určitý počet tokenov a „stakovať“ ich, teda validátor uzamkne na určitú dobu svoje tokeny, čo mu umožní stať sa overovateľom jednotlivých blokov. Na podobnom princípe funguje napríklad platforma Cardano, do ktorej vkladajú nádej mnohí zástancovia „udržateľných“ kryptomien.

Záujem o ethereum sa ukázal aj v posledných týždňoch, kedy dosahoval denný obchodovaný objem druhej najväčšej kryptomeny dokonca vyššie čiastky než bitcoin.

Zmeny v Salvádore zrejme ukážu, akým smerom sa jeho podpora uberie

Prasad okrem toho upozornil, že bitcoin nie je ani až tak anonymnou kryptomenou, ako si mnohí ľudia myslia.

Začiatkom tohto mesiaca napríklad predstavitelia FBI uviedli, že sa im podarilo získať bitcoiny v hodnote 2,3 milióna dolárov vyplatené zločineckej kybernetickej skupine zapojenej do májového útoku na ropnú spoločnosť Colonial Pipeline. FBI sa podarilo priamo identifikovať konkrétnu peňaženku s digitálnou menou, ktorú hackeri používali na zhromažďovanie platieb od Colonial Pipeline.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Treťou najväčšou slabinou bitcoinu je podľa profesora schopnosť ním platiť a fungovať ako obyčajná mena. Napriek tomu, že bitcoin sa k obyčajnej mene rozhodne priblížiť nechce, veľké otázky vyvolalo jeho „zrovnoprávnenie“ s americkým dolárom v stredoamerickej krajine Salvádor, kde sa stal bitcoin legálnym platidlom.

NEPREHLIADNI
Bitcoin ako ekonomická katastrofa? Popredný ekonóm načrtol kolaps finančného systému Salvádoru

Ekonómovia v tomto smere kritizujú najmä jeho vysokú volatilitu, ktorá z neho stále robí veľmi špekulatívne aktívum a ako prostriedok výmeny nemôže podľa mnohých odborníkov stále fungovať. A zatiaľ čo Salvádor si vyslúžil podporu v prijatí bitcoinu napríklad od Stredoamerickej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI), Svetová banka (WB) odmietla jeho žiadosť o pomoc s implementáciou bitcoinu ako zákonného platidla.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú