Americká startupová spoločnosť Skyscrape aktuálne pracuje na veľmi zaujímavom produkte. Vyvíja bundu, ktorá sa bude prispôsobovať vonkajšej teplote, v chladnom počasí zahreje a v teple naopak  svoje hrejivé vlastnosti stratí. To všetko však dokáže bez akýchkoľvek batérií, termostatov či iných výhrevných telies, informuje portál FastCompany.

Situácie, kedy prechádzaš v zime z vonkajších do vnútorných vykúrených priestorov určite dobre poznáš. Takmer okamžite ti začne byť teplo a si nútený zhodiť svoju zimnú bundu dole.

Neustále vyzliekanie a obliekanie však môže byť poriadne otravné, na čo prišla aj spoločnosť Skyscrape. Tento americký startup sa preto rozhodol vytvoriť špeciálny typ tkaniny, ktorá by v chlade hriala, no v teplom prostredí by hrejivé vlastnosti minimalizovala.

Skyscrape

Podobné „technologické“ bundy už na trhu máme, tie však vo väčšine na zohrievanie svojho majiteľa využívajú batériu a výhrevné teleso. Problém s takýmto oblečením je, že ho treba nabíjať, čo rovnako nie je príliš pohodlné.

Skyscrape však chytil problém z úplne opačného konca. Spoločnosti sa podarilo vyvinúť špeciálnu tkaninu, ktorá dokáže reagovať na výkyvy teplôt, v chladnom počasí sa tak dokáže doslova nafúknuť a v teple naopak spľasne, informuje spoločnosť Skyscrape na svojom webe.

Skyscrape

Špeciálna tkanina, ktorá sa v chlade nafúkne, vytvorí vzduchové vankúšiky, ktoré dokážu oveľa lepšie izolovať telesnú teplotu.

Naopak, ak tkanina zaregistruje, že okolitá teplota je vyššia, spľasne až do takmer úplne plochej vrstvy, čím minimalizuje vzduchovú bublinu a telesná teplota tak môže byť oveľa jednoduchšie odvádzaná do okolia.

Skyscrape

Výhodou tohto materiálu je, že sa dá využiť v podstate v celom odvetví textilného priemyslu. Tkanina reagujúca na teplo sa jednoducho všije do „obyčajnej“ bundy, alebo do akéhokoľvek iného druhu oblečenia, čím tento produkt nadobudne vyššie spomenuté vlastnosti.

Spoločnosť Skyscrape vidí obrovský potenciál aj v tom, že sa eliminuje množstvo textilného odpadu, ľudia si totižto vystačia s menším počtom oblečenia, ktoré budú môcť nosiť počas viacerých ročných období. Prvej takejto komerčnej bundy by sme sa mohli dočkať už na konci roku 2020.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP