Ochorenia sietnice, ako je makulárna degenerácia či retinitis pigmentosa (pigmentová retinitída), každoročne ochromia zrak miliónov ľudí na celom svete. Vedci z Brownovej univerzity možno objavili nový spôsob, ako pomôcť ľuďom, ktorí trpia poruchami zraku a získať späť aspoň časť svojho videnia. Kľúčom k čiastočnému návratu zraku je prekvapivá surovina. Na tému upozornil portál Popular Mechanics.

Zlato nielen ako šperk

Postupné odumieranie fotoreceptorov vedie k strate ostrosti videnia, zorného poľa aj farebného rozlíšenia. Bez účinnej liečby sa pacienti postupne ocitajú v šere, až nakoniec vidia len tmavé škvrny či úplnú tmu. Vedci sa namiesto komplikovanej genetickej terapie či invazívnych implantátov sa zamerali inú metódu – injekciu s nanočasticami zlata, ktoré vstrekli priamo do sietnice.

Pomocou tejto metódy aktivovali bipolárne a gangliové bunky, ktoré prijímajú signály z fotoreceptorov a posúvajú ich ďalej do mozgu. Aj keď sú fotoreceptory poškodené, tieto bunky zostávajú často neporušené. Keď sa ožiaria infračerveným laserom, začnú produkovať teplo, ktoré aktivuje tieto vyššie bunky a vytvára elektrické signály, ktoré mozog interpretuje ako obraz.

obnova zraku
Brown University

Nový postup vedci otestovali na myšiach s poruchami zraku. Pomocou sond zistili, že aktivita v zrakovej kôre sa výrazne zvýšila, čo znamená, že došlo aspoň k čiastočnému obnoveniu videnia.

Bez zápalov a toxicity

Úspech počas testov na myšiach bez vedľajších účinkov by tak mohlo znamenať aj nádej pre ľudí. Pacient by nosil špeciálne okuliare s integrovaným zariadením, ktoré by zachytávalo obraz okolitého sveta a pomocou infračerveného laseru stimulovalo nanočastice v oku. Tie by potom „aktivovali“ bunky v sietnici a sprostredkovali mozgu vizuálnu informáciu. Navyše by to celé prebiehalo bez invazívneho chirurgického zákroku.

„Ide o nový typ protézy sietnice, ktorá má potenciál obnoviť zrak stratený v dôsledku degenerácie sietnice bez potreby akéhokoľvek komplikovaného chirurgického zákroku či genetickej modifikácie. Veríme, že táto technika by mohla potenciálne zmeniť paradigmy liečby degeneratívnych ochorení sietnice,“ uviedla Jiarui Nie, hlavná autorka štúdie, ktorá výskum viedla počas doktorandského štúdia na Brownovej univerzite.

Na rozdiel od súčasne schválených technológií, ktoré vyžadujú chirurgickú implantáciu elektród priamo do oka, by táto metóda bola oveľa menej invazívna a teoreticky by mohla zabezpečiť aj vyššie rozlíšenie obrazu. Nanočastice totiž pokrývajú celú plochu sietnice, čím umožňujú precíznejšiu stimuláciu.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise ACS Nano. Hoci od testov na ľuďoch nás delia ešte roky vývoja a schvaľovacích procesov, vedci veria, že by „mohla potenciálne zmeniť paradigmy liečby degeneratívnych ochorení sietnice.“ 

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP