Výrony koronálnej hmoty (CME), ktoré sa uvoľňujú zo slnečnej koróny do vesmíru, môžu na Zemi spôsobiť vážne problémy, od výpadkov elektriny až po rušenie satelitnej komunikácie. Vedci sa snažia tieto javy predpovedať presnejšie a práve v presnosti by umelá inteligencia mala priniesť prelom. O téme informoval portál ScienceAlert.

Dopad na Zem

CME (Coronal Mass Ejections) vznikajú pri zmenách v magnetickom poli Slnka, kedy sa pri procese sa uvoľňuje obrovské množstvo energie a nabitých častí z vesmíru a môžu obsahovať miliardu ton hmoty. Jeho šírenie medziplanetárnym priestorom ovplyvňuje planéty, ale aj kozmické lode.

Ak sú častice nasmerované k Zemi, môžu interagovať s magnetosférou a vyvolať geomagnetické búrky, ktoré môžu mať vplyv aj na náš bežný každodenný život. Môžu dosahovať rýchlosť stovky až tisíce kilometrov za sekundu a pri správnej trajektórií doraziť na Zem za niekoľko dní. Hoci môžu spôsobiť nádherné polárne žiary, môžu narušiť GPS zariadenia, elektrické siete, či satelitnú komunikáciu.

CME
NASA/Goddard//SDO

Využitie umelej inteligencie

Jeho predpovedanie je pre výskumníkov vždy veľkou výzvou, zdá sa však, že pomôcť by mala umelá inteligencia. Vedci z Univerzity v Janove využili umelú inteligenciu na spracovanie historických údajov o solárnej aktivite. Model testovali na udalostiach z mája 2024 keď oblasť AR13664 produkovala silné slnečné erupcie vrátane tej, ktorá bola klasifikovaná ako X8.7.

Pomocou strojového učenia umelej inteligencie, ktorá nazhromaždila obrovské množstvo údajov sa podarilo odhaliť zložité vzorce, ktoré predtým tradičné metódy prehliadli. Výskumníci zistili, že umelá inteligencia dokáže s vysokou presnosťou predpovedať výskyt CME, ktorý bude mať vplyv aj na Zem a tiež dokáže odhadnúť intenzitu geomagnetických búrok.

„Zistenia zdôrazňujú pôsobivý potenciál umelej inteligencie pri predpovedaní vesmírneho počasia a ako nástroja na zmiernenie vplyvu extrémnych slnečných javov na kritickú infraštruktúru,“ uvádzajú vedci v štúdii.

Využitie umelej inteligencie by tak v budúcnosti mohlo pomôcť znížiť riziko poškodenia infraštruktúry a zlepšiť ochranu technologických systémov, ktoré sú závislé od stabilného elektromagnetického prostredia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP