Recenzia | Honor 9 je jedna z najlepších čínskych vlajkových lodí. Prečo?
GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): B20 (800 MHz), B3 (1800 MHz), B1 (2100 MHz), B38 (2600)
147.3 x 70.9 x 7.5 mm, 155 gramov
5,15" LPTS IPS, rozlíšenie FullHD (1920 x 1080 pixelov), 428 ppi
HiSilicon Kirin 960
Štyri 2.4 GHz jadrá Cortex-A73 & štyri 1.8 GHz jadrá Cortex-A53
GPU Mali-G71 MP8
4 GB / 6 GB
Android 7.0 Nougat, nadstavba EMUI 5.8
64 GB / 128 GB
Duálny 20 MPx + 12 MPx, PDAF & laserové zaostrovanie, 2x optický zoom, duálny (dvojtónový) LED blesk
Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 60 fps
Predný fotoaparát: 8 MPx, clona f/2.0, FullHD video pri 30 fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.2, A-GPS, GLONASS, USB Type-C 2.0, OTG, NFC, infračervený port
3200 mAh, rýchle nabíjanie pri výstupe 9V/2A
DualSIM funkcionalita, snímaš odtlačkov prstov, notifikačná LED dióda, proximity senzor, akcelerometer, gyroskop, kompas, podsvietené kapacitné tlačidlá, 3D zakrivené sklo, Huawei Histen Audio
+ Oslnivý dizajn
+ Nezadýcha sa absolútne pri ničom
+ Nadpriemerný fotoaparát (v danej cenovej kategórii)
+ Bohatá konektivita
+ Bleskurýchly snímač odtlačkov
- Sklo je veľmi náchylné na odtlačky prstov
- Prečačkaná nadstavba EMUI
- Priemerná výdrž
Stále je veľa výrobcov, ktorí sa nikam neponáhľajú a namiesto najnovších trendov uprednostňujú svoju vlastnú overenú klasiku. Jedným z nich je aj Huawei, respektíve jeho dcérska spoločnosť Honor. Aktuálna vlajková loď Honor 9 na prvý pohľad nevyzerá nijak prevratne, no v skutočnosti skrýva veľa prekvapení.
Tento rok je pre smartfóny jeden z najprelomovejších. Výrobcovia konečne prišli s novými trendami a už teraz je jasné, akým smerom sa budú uberať v budúcnosti. Rámiky okolo displejov sa stenčujú, pribudli duálne fotoaparáty a každý výrobca sa snaží svoje výrobky od konkurencie výrazne odlíšiť.
Nie všetci sa ale novým trendom rýchlo prispôsobujú. Naopak, stále je veľa výrobcov, ktorí sa nikam neponáhľajú a radšej stavajú na svojej vlastnej overenej klasike. Jedným z nich je aj Huawei, respektíve jeho dcérska spoločnosť Honor. Aktuálna vlajková loď Honor 9 na prvý pohľad nevyzerá nijak prevratne, no v skutočnosti skrýva veľa prekvapení.
Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 9
Balenie
- Honor 9
- Nabíjací adaptér
- USB C > USB A kábel
- Nástroj pre vysunutie slotu
- Návod
- Plastový priehľadný ochranný kryt
Sklenená nádhera ako magnet na odtlačky
Keď som Honor 9 prvýkrát vybalil z krabice, v jednej chvíli som videl dva iné smartfóny. Predná strana totiž pripomína Huawei P10 a zadná zas bola prevzatá z jeho predchodcu – Honoru 8. Hlavným materiálom je teda sklo, ktoré po boku oddeľuje kovový rám. Smartfón som mal v ľadovo šedom prevedení a na Slovensku je k dispozícii aj v zafírovo modrom. Ergonómiu zvládol Honor bravúrne a vďaka sklu s 3D zahnutím na zadnej strane smartfón nielen prémiovo vyzerá, ale sa aj výborne drží v rukách. Pri prehmatávaní som nenarazil ani na jednu ostrú hranu, takže je vidieť aj cítiť, výrobca si dal na spracovaní naozaj záležať.
Táto sklenená nádhera je hrubá iba 7.5 mm a váži 155 gramov. Existujú síce aj ľahšie smartfóny, no aj táto hodnota je stále na úplne prijateľnej úrovni. Konštrukcia zo skla so sebou ale prináša aj jednu podstatnú nevýhodu – neskutočne zachytáva odtlačky prstov. Stačilo prvé uchopenie a smartfón som mal ihneď celý zacapkaný. Aj z tohto dôvodu naň odporúčam nasadiť plastový ochranný kryt, ktorý sa nachádza priamo v balení. Ten však poslúži skôr ako dočasné riešenie, keďže je taktiež magnetom na odtlačky a z bežného používania sa na ňom objavuje markantné množstvo škrabancov.
Predná strana akoby z oka vypadla Huaweiu P10. Žiadne ultra-tenké rámiky, žiaden zahnutý displej, no osobne mi to ku kráse smartfónu vôbec nechýbalo. Zdola nahor je teda umiestnené kapacitné domovské tlačidlo, relatívne kompaktný displej, reproduktor pre hovory (jeho súčasťou je aj notifikačná dióda), selfie fotoaparát a senzory. Voči Honoru 8 sa snímač odtlačkov presunul zo zadnej strany do predného domovského tlačidla, takže odomykanie zariadenie je ešte pohodlnejšie. Bočné strany Honor 9 sú už o niečo bohatšie. Do pravej je zakomponované zapínacie tlačidlo, tlačidlá na reguláciu hlasitosti a ľavá obsahuje iba zásuvku s hybridným slotom. Spodok sa pýši 3.5 mm jackom, obojstranným konektorom USB-C a hlavným reproduktorom. Horný bok sa dočkal infračerveného portu pre ovládanie spotrebičov a mikrofónu.
Najväčším skvostom je zadná strana, ktorá nielenže dobre vyzerá, ale je aj miestom pre jeden kľúčový komponent. V striebornom prevedení pôsobí ako zrkadlo a keď na ňu dopadá svetlo, vytvára zaujímavý efekt. V ľavom hornom rohu sa predvádza dvojica šošoviek, ktorým robí sprievod duálny LED blesk a laserové zaostrovanie.
Displejom neohromí
Na rozdiel od dizajnu, displejom už Honor 9 až tak neohúri. Použitý je v ňom klasický 5.15-palcový LTPS IPS panel. Rozlíšením 1920 x 1080 pixelov vychádza hustota na ničím výnimočných 428 ppi. Od displeja som veľké očakávania nemal a žiadne zázraky sa ani nekonali. Farby sú síce zobrazované verne, ale musím povedať, že som už videl aj displeje s omnoho sýtejšími farbami. Každopádne, kvalita displeja určite nie je zlá a v danej cene je úplne postačujúca.
Pozorovacie uhly sú dokonalé, no to nemôžem povedať o vyvážení jasu. Maximálna úroveň a režim zlepšenia čitateľnosti za jasného počasia je skvelou kombináciou pre výbornú čitateľnosť aj na priamom slnku. Na druhej strane, minimálna úroveň jasu je stále príliš vysoká a musel som si ju doladiť jednou z aplikácií tretích strán (napríklad Twilight).
Nezadýcha sa absolútne pri ničom
Všetky dnešné vlajkové lode už musia byť výkonovo spoľahlivé na 100%. Nemám pritom na mysli iba čísla v benchmarkoch, ale aj výkon pri reálnom používaní či hraní hier. V Honore 9 je použitý rovnaký procesor ako v Huawei P10, takže o výkon naozaj nie je núdza. Procesor Kirin 960 pozostáva celkovo z ôsmich jadier, z ktorých štyri sú typu Cortex-A73 a taktované na 2.4 GHz a zvyšné štyri sú typu Cortex-A53 a taktované na 1.8 GHz. Pochvalu si zaslúži aj grafický akcelerátor Mali-G71 MP8.
V kombinácii s perfektne optimalizovanou nadstavbou EMUI vzniká výkon, vďaka ktorému smartfón nezastaví absolútne nič. Či už ide o spúšťanie/prepínanie aplikácií, hranie náročných hier alebo renderovanie videí, Honor 9 vykonáva všetko úplne bleskovo, plynulo a bez akéhokoľvek zaváhania. Potešili ma aj teploty, keďže sa počas náročných operácií a nabíjania výrazne nezvyšovali.
Honor 9 sa vyrába v dvoch verziách, a to so 4 GB RAM/64 GB ROM alebo 6 GB RAM/128 GB ROM. Na Slovensku sa však predáva iba verzia s menšími pamäťami. Osobne mi však aj tieto pamäte nadmieru stačili. Aplikácie sa mi začali z multitaskingu spúšťať odznova až keď som ich spustených 16 súčasne a z úložiska som mal voľných 48 GB po prvom spustení a odinštalovaní bloatvéru. Prítomné je aj USB OTG, takže pripojenie USB kľúča alebo myši nie je najmenší problém.
Vydrží aspoň od rána do večera
Batéria s kapacitou 3200 mAh dokáže podať nadpriemernú výdrž iba pri naozaj dobrej optimalizácii systému, v opačnom prípade dokáže ponúknuť iba nevyhnutnú výdrž. Nadstavba EMUI 5.1 v Honore 9 je optimalizovaná celkovo dobre, ale prekonávať rekordy vo výdrži sa mu akosi nechce. Počas testovacieho dňa som smartfón intenzívne používal na hranie hier, prezeranie sociálnych sietí, odpisovanie na správy, ale i počúvanie hudby. Aj keď bol displej v prevádzke celkovo iba 4 hodiny a 27 minút, smartfón hlásil 4-percentnú zostávajúcu kapacitu už po 18 hodinách a 32 minútach.
Vzhľadom na to, že niektoré nami testované smartfóny s podobnou batériou vydržali aspoň jeden deň, výdrž Honoru 9 považujem za slabší priemer. Od rána do večera mi teda vydržal bez problémov, no večer som ho už bol nútený pripojiť na nabíjačku, keďže do rána by už zrejme nevydržal a nezobudil by ma budíkom. Prítomné je však aspoň rýchle nabíjanie pri výstupe 9V/2A, s ktorým sa mi smartfón nabil z 10 % na 90 % za 70 minút. Do celých 100 % som si potom počkal ešte ďalších 38 minút.
Jeden z najlepších fotomobilov do 400 €
Huawei začal duálne fotoaparáty vo veľkom používať od predstavenia vlajkovej lode Huawei P9 a tento trend preniesol aj na svoju dcérsku značku – Honor. Certifikácia odborníkom na optiku, spoločnosťou Leica, síce chýba, no tá je stále exkluzivitou pre vlajkové lode Huawei a pri Honore ani nie je až tak potrebná. Na zadnej strane sa teda nachádza dvojica šošoviek, a to s rozlíšením 20 MPx, respektíve 12 MPx. Špecifikácie dopĺňa clona f/2.2, PDAF & laserové zaostrovanie, dvojnásobný optický zoom a duálny (dvojtónový) LED blesk.
Kvalitu fotografií za denného svetla radím v danej cenovej kategórii za nadpriemer. Farby sú reprodukované verne, všetky oblasti fotografií sú krásne ostré a fotoaparát sa celkom dobre vyhýbal aj prepaľovaniu farieb. Režim širokouhlej clony je vhodný pri vytváraní makro fotiek, no efekt rozostreného pozadia je skôr umelý a nevyzerá príliš dobre. Clonu som si mohol aj po zhotovení fotografií regulovať od 0,95 do 16, pričom najnižšia hodnota znamená najviac rozmazané pozadie. Aj keď sa kvalita zrkadlovkám rovnať nemôže, pre bežného používateľa bude určite postačovať.
Originál vs. HDR
[twenty20 img1=“93606″ img2=“93607″ offset=“0.5″]
Originál vs. 2 x optický zoom
[twenty20 img1=“93615″ img2=“93617″ offset=“0.5″]
Originál vs. nízka clona (bokeh)
[twenty20 img1=“93624″ img2=“93625″ offset=“0.5″]
Zobraziť všetky fotografie v pôvodnej kvalite
Režim portrét je zas vhodný na vyhladenie tváre a taktiež na rozmazanie okrajov fotiek. Režimov fotografovania je však v smartfóne omnoho viac a keby som mal všetky dopodrobna rozpisovať, určite by som len tak skoro neskončil. Nechýba napríklad 3D panoráma, hviezdna obloha, svetelné graffiti, pohyblivý obrázok či profesionálna fotografia. V aplikácii sa teda naozaj je s čím hrať.
Hanbiť sa nemusí ani video. To dokáže Honor 9 nahrávať v kopec rozlíšeniach, no najviac zaujme 4K pri 30 fps a FullHD pri 60 fps. Niekomu však môže chýbať optická stabilizácia obrazu. K dispozícii je iba elektronická stabilizácia, no tá sa dá aktivovať iba pri FullHD@30 fps videu.
Zbytočne prečačkaná nadstavba
V posledných rokoch sa výrobcovia smartfónov snažia svoje nadstavby zjednodušovať, poprípade sa ich úplne zbaviť a ponechať vo svojich smartfónoch Android v čistej podobe. Huawei/Honor ale spomedzi ostatných vytŕča a jeho nadstavba ja samostatnou kapitolou. Počas testovania som bežal na EMUI 5.1, ktorej základom je Android 7.0 Nougat.
Zišiel by sa jej poriadny refresh
Je to síce vec vkusu, ale osobne mi nadstavba až tak neulahodila. Podľa môjho názoru, dizajnom za dnešnými trendmi výrazne zaostáva. Kým ostatní výrobcovia idú cestou minimalizmu a material dizajnu, čínska veľmoc sa stále spolieha na dizajn spred niekoľkých rokov. Lesklé ikony a neúmerné množstvo predinštalovaných aplikácií. Presne tieto dve nepríjemnosti som si všimol už po prvom zapnutí zariadenia. V systéme jednoznačne chýba jednoduchosť a ihneď som si musel stiahnuť alternatívnu tému, aby nadstavba vyzerala aspoň ako-tak k svetu.
Perfektné aj zbytočné funkcie
Nepotešil ma ani kopec predinštalovaných aplikácií, ako napríklad Booking.com, TripAdvisor, Runtastic Results, eBay, Facebook a Instagram. Naopak, s funkciami to až tak prehnané nie je a ich počet je úplne ideálny. Hneď na zamykacej obrazovke som potiahnutím zospodu získal prístup k skratkám, a to konkrétne na záznam zvuku, kalkulačku, svietidlo, časovač a skener QR kódov. Používateľ si môže vybrať dva typy spúšťača, a to so zoznamom aplikácií alebo bez neho. Notifikačná lišta je kombinovaná, čiže zobrazuje notifikácie z aplikácií i prepínače funkcií.
Z aplikácií považujem za najužitočnejšiu správcu telefónu. Tá je akýmsi centrom celého systému, v ktorom som si mohol vyčistiť telefón od nepotrebných súborov, kontrolovať spotrebu dát, šetriť batériu či prideľovať aplikáciám povolenia. K dispozícii je aj šikovný ovládač pre ovládanie domácich spotrebičov, aplikácia Zdravie pre sledovanie progresu v tréningoch či HiCare pre získanie podpory a pomoci so smartfónom.
Jeden z najrýchlejších snímačov odtlačkov
Aj keď Honor 9 stojí menej ako 400 €, dovolím si povedať, že má jeden z najlepších snímačov odtlačkov prstov na trhu. Voči predošlej generácii sa presunul zo zadnej strany na prednú, vďaka čomu je ešte lepšie prístupný. Rýchlosť je na úplne špičkovej úrovni a lepšia snáď ani nemôže byť. Snímača sa stačí naozaj iba bleskovo dotknúť a smartfón sa v momente odomkne – žiadne animácie ho nespomaľujú.
Moju veľkú pochvalu si snímač získal aj za to, že perfektne funguje aj pri vlhkých či mokrých prstoch. Niekomu by možno mohli chýbať gestá pre stiahnutie notifikačnej lišty či listovanie medzi fotkami, no mne ich absencia vôbec neprekážala. Odtlačky je, samozrejme, možné používať aj pre prístup k zamknutým aplikáciám či k sejfu.
Dobre ozvučí aj pripojí
Medzi Honorom najospevovanejšie vlastnosti sa radí aj vyladený 3D zvuk Honor Purity Sound. Zvukom ma však Honor 9 až tak neohromil. Prednes hlavného mono reproduktora radím niekde medzi priemer až podpriemer, no jack je už na tom o čosi lepšie. Zvukové efekty Huawei Histen sa dajú zapnúť iba pri použití slúchadiel, a to vrátane 3D audia. Po aktivovaní a správnom nastavení týchto funkcií je zvuk zreteľne kvalitnejší, ale maximálna hlasitosť by určite mohla by o čosi lepšia. Na bežné štupľové slúchadlá hlasitosť bohato stačí, ale ozvučenie kvalitnejších a mohutnejších slúchadiel už zvláda horšie.
Medzi možnosťami pripojenia som nenašiel žiadne, ktoré by smartfónu chýbali. Vo výbave je dvojpásmové Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS s AGPS a GLONASS, NFC, infračervený port, USB typu-C 2.0, DualSIM a samozrejme aj plné LTE. GPS sa síce podľa aplikácií neukázalo ako najpresnejšie, no pre bežné záznamy trás je úplne postačujúce. 4G internet taktiež funguje bez problémov, rovnako ako aj telefonovanie.
Honor 9 je skvelou alternatívou k známejším vlajkovým lodiam
Testovaním Honoru 9 som dospel k záveru, že tento smartfón rozhodne nebol vytvorený iba ako lacná náhrada k známejším vlajkovým lodiam. Je vidno, že výrobca si na ňom dal záležať a svojimi výsledkami celkom prekvapuje. Oslnivý dizajn, nekompromisný výkon, nadpriemerný fotoaparát (v danej cenovej hladine) a bezchybná konektivita.
To sú vlastnosti, ktorými si u mňa Honor 9 získal veľké plus. Na druhej strane by ma ale určite neurazil prehľadnejší systém a lepšia výdrž batérie. Myslím, že na slovenskú cenu na úrovni 370 € je jeho výbava úplne adekvátna a radí sa medzi najlepšie cenovo dostupné vlajkové lode súčasnosti.
Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 9
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Prevratný algoritmus dokáže pomôcť pri liečbe zákerného ochorenia priamo z pohodlia domova
TikTok v USA nateraz zhasol. Trump sľubuje jeho návrat, objavil sa nový záujemca
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené