V tomto texte boli použité materiály TASR.

Česká republika sa postavila proti najnovšiemu návrhu Európskej komisie, ktorý by mohol zásadne ovplyvniť budúcnosť klimatickej politiky v EÚ. Komisia totiž navrhla, aby sa členské štáty do roku 2040 zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov až o 90 percent v porovnaní s rokom 1990. Český premiér Petr Fiala však považuje takto ambiciózne plány za prehnané a potenciálne škodlivé pre ekonomiku.

Po rokovaní vlády v stredu Fiala uviedol, že Česko s novým cieľom nesúhlasí. Podľa neho sú už existujúce klimatické záväzky dostatočné a skôr ako prijímať ďalšie, by sa mali upraviť tie súčasné tak, aby nepoškodzovali konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva.

„Nesúhlasíme so stanovovaním ďalšieho klimatického cieľa. Klimatické ciele už máme nastavené a je potrebné ich rozumným spôsobom plniť a niektoré veci, na ktorých sme sa v minulosti dohodli, upraviť, aby sme neohrozovali konkurencieschopnosť Európy. Musíme mať na pamäti prosperitu a ekonomické aspekty, pretože inak nebudeme mať v Európe podporu občanov pre klimatické ciele a nedokážeme ich ani dosiahnuť,“ povedal Fiala.

Fiala vyzýva EÚ, aby nečakala na Trumpa.
TASR (Úprava redakcie)

Podľa Fialu by nový cieľ, ktorý počíta s dramatickým znížením emisií do roku 2040, mohol viesť k nežiaducim dôsledkom v každodennom živote obyvateľov. Zvlášť varuje pred zdražovaním základných potrieb, ako sú bývanie či pohonné hmoty. „Nepovažujeme za rozumné, aby sme takto natvrdo tento cieľ stanovovali. Naopak, myslíme si, že je potrebné niektoré veci korigovať a prispôsobovať ich realite a tomu, aby sa napríklad ľuďom zbytočne nezdražovali tak dôležité položky v rozpočte, ako bývanie či pohonné látky,“ doplnil.

Fiala tiež pripomenul, že Česko aktívne pracuje na reforme systému emisných povoleniek, konkrétne takzvaných emisných povoleniek druhého typu. Cieľom tejto iniciatívy je podľa neho zabrániť nekontrolovanému rastu cien, ktorý by mohol negatívne zasiahnuť podniky aj domácnosti. V tomto úsilí Česko nezostalo osamotené. Podľa premiéra sa k nemu pripojilo až 18 ďalších krajín, čo vytvára v rámci Únie kvalifikovanú väčšinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP