V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vo štvrtok ráno zasiahlo pobrežie gréckych ostrovov Kréta a Santorini zemetrasenie s magnitúdou 6,1, oznámil Americký geologický ústav (USGS). Epicentrum sa nachádzalo približne 82 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Kréty, Iraklionu, v hĺbke 68 kilometrov. Aj keď zemetrasenie bolo pomerne hlboké, otrasy boli intenzívne a cítiť ich bolo naprieč celým Egejským morom.

Podľa gréckeho denníka To Proto Thema sa zem otriasla aj na polostrove Peloponéz, v oblasti Kyklad a dokonca až na Cypre. Obyvatelia hlásili silné chvenie trvajúce niekoľko sekúnd, no bezprostredne po udalosti neboli zaznamenané žiadne zranenia ani materiálne škody.

Preventívne varovanie pred cunami, ale k vlne nedošlo

Aj keď sa epicentrum nachádzalo v mori, grécky úrad pre riadenie katastrof v spolupráci s agentúrou DPA vydal ako preventívne opatrenie varovanie pred cunami. Obyvatelia a návštevníci postihnutých oblastí dostali výstražné SMS správy s pokynmi na bezpečné správanie. Napriek zvýšenej ostražitosti sa cunami nakoniec nevyskytlo a nebol potrebný zásah záchranných služieb.

Vedúci gréckeho geodynamického ústavu zároveň oznámil, že po hlavnom otrase sa už nepredpokladajú ďalšie silnejšie otrasové javy. Zemetrasenie však vyvolalo v krajine obavy, najmä preto, že región bol v posledných mesiacoch zasiahnutý sériou slabších otrasov. Grécke úrady pripomínajú, že oblasť je už dlhší čas pod zvýšeným seizmickým dohľadom. Od konca januára zaznamenali tisíce zemetrasení, väčšinou nižšej magnitúdy, medzi ostrovmi Santorini, Amorgos, Ios a Anafi. Niekoľko z nich viedlo k dočasnému uzavretiu škôl na Santorini a priľahlých ostrovoch.

Santorini zemetrasenie.
TASR

Najnovšie silné zemetrasenie prišlo len niekoľko dní po sérii menších otrasov, ktoré zasiahli severnú časť ostrova Eubója. Grécko, najmä jeho ostrovné oblasti v Egejskom mori, leží na seizmicky aktívnom rozhraní africkej a anatólskej tektonickej platne, čo ho radí medzi regióny s častým výskytom zemetrasení.

Otrasy bez historickej obdobnosti

Hoci zemetrasenia v oblasti Egejského mora nie sú výnimočné, odborníci z agentúry AFP pripomínajú, že región nezažil otras takejto intenzity od začiatku systematických meraní v roku 1964. To podčiarkuje význam najnovšej udalosti, aj keď – našťastie – sa tentoraz zaobišla bez tragických následkov.

Turistami obľúbené destinácie ako Kréta či Santorini tak zažili ďalšiu pripomienku toho, aký nestabilný dokáže byť podmorský geologický svet. Grécke úrady medzitým pokračujú v monitorovaní situácie a v posilňovaní pripravenosti na možné budúce seizmické udalosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP