V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V utorok ráno zasiahlo severné pobrežie Papuy-Novej Guiney zemetrasenie s magnitúdou 6,4, informoval o tom Americký geologický inštitút (USGS). Otrasy boli zaznamenané približne 81 kilometrov od mesta Angoram, ktoré sa nachádza na severovýchode krajiny. Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke len desať kilometrov pod povrchom zeme, čo mohlo zvýšiť intenzitu otrasov na miestach v blízkosti epicentra.

Hoci sa prvé správy odvolávali na magnitúdu 6,6, podľa agentúry AFP bola neskôr upravená na mierne nižšiu hodnotu. Napriek sile otrasov neboli bezprostredne po udalosti hlásené žiadne obete ani zranení. USGS zároveň ubezpečil, že krajine nehrozí prívalová vlna cunami, čo je v regióne s takto silnými otrasmi kľúčová informácia pre obyvateľov aj záchranné zložky.

Krajina zvyknutá na otrasy

Papua-Nová Guinea sa nachádza v jednej z najaktívnejších seizmických zón sveta – na takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu. Tento geologicky nestabilný pás obkolesuje takmer celý Tichý oceán a je domovom väčšiny najväčších zemetrasení a sopečných výbuchov na svete. Zemetrasenia tu patria k bežným javom, no ich dopady sa líšia v závislosti od hĺbky, lokality a hustoty osídlenia.

Hoci krajina má skúsenosti so zvládaním seizmických udalostí, každé silnejšie zemetrasenie prináša potenciálne riziká, najmä pre odľahlé dediny s nedostatočnou infraštruktúrou. Mnohé oblasti Papuy-Novej Guiney sú ťažko dostupné a prístup k informáciám o rozsahu škôd sa preto môže oneskoriť.

V Japonsku budú domy levitovať.
TASR/AP

Bezprostredné ohrozenie pominulo, no ostražitosť pretrváva

Aj keď tentoraz nedošlo k tragickým následkom, seizmológovia a miestne úrady naďalej sledujú situáciu a monitorujú možné následné otrasy. V oblastiach s plytkým epicentrom nie je vylúčené, že dôjde k ďalším menším otrasom, ktoré by mohli obyvateľstvo vystrašiť alebo spôsobiť poškodenie budov, ktoré už boli otrasmi oslabené.

Zemetrasenie opäť pripomenulo, aké dôležité je, aby krajiny ako Papua-Nová Guinea investovali do infraštruktúry, varovných systémov a pripravenosti na prírodné katastrofy. Vďaka včasnej informácii od USGS a rýchlej reakcii miestnych orgánov sa tentokrát podarilo predísť panike aj škodám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP