V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký technologický gigant Nvidia predpokladá, že kvôli novým vývozným obmedzeniam zavedeným administratívou prezidenta Donalda Trumpa utrpí stratu až 15 miliárd dolárov. Ide o dôsledok nezrealizovaných predajov, ku ktorým spoločnosť v utorok pripočítala aj predchádzajúce odpisy zásob v hodnote 5,5 miliardy eur. Oznámil to generálny riaditeľ firmy Jensen Huang, píše TASR na základe správy agentúry DPA.

Nvidia už v polovici apríla informovala o výrazných odpisoch zásob, ktoré súvisia najmä s nerealizovanými dodávkami čipov do Číny. Tieto straty ešte narastú po tom, čo Spojené štáty pod vedením Trumpovej administratívy zaviedli ďalšie reštrikcie na vývoz pokročilých technológií. Huang varoval, že dôsledky týchto obmedzení budú hlbšie, než sa očakávalo.

Čína si cestu k umelej inteligencii nájde

Napriek zákazom sa podľa Huanga Čína nezastaví vo vývoji umelej inteligencie. Skôr naopak. Ako poznamenal, nezamýšľaným dôsledkom americkej politiky by mohlo byť vytvorenie samostatného a silného AI priemyslu v Číne. Ten by časom mohol predstavovať konkurenciu nielen pre Spojené štáty, ale pre celý svet.

Huang sa kriticky vyjadril k predstave, že spomalenie exportu čipov H20 — pomalšej verzie špičkových čipov, ktorú mala Nvidia možnosť dodávať do Číny po predchádzajúcich reštrikciách — výrazne ovplyvní čínsky technologický vývoj. „Každý, kto si myslel, že zastavenie čipov H20 vezme Číne schopnosť vyvíjať umelú inteligenciu, bol veľmi neinformovaný,“ dodal.

Flickr

Sprísnené podmienky pod oboma prezidentmi

Spojené štáty pristúpili k prvotnému obmedzeniu exportu najvýkonnejších čipov do Číny ešte počas vlády prezidenta Joea Bidena. Nvidia sa v reakcii na to snažila prispôsobiť ponukou menej výkonných čipov, no nové opatrenia Trumpovej administratívy zasiahli aj tie. Od polovice apríla sa teda reštrikcie týkajú aj čipov H20, čo spoločnosti znemožňuje udržať si čínsky trh aspoň v obmedzenom režime.

Nvidia tak čelí nielen významným finančným stratám, ale aj strate prístupu na kľúčový technologický trh. Vzhľadom na narastajúce geopolitické napätie a technologickú súťaž medzi USA a Čínou sa očakáva, že obmedzenia budú mať dlhodobý vplyv na celé odvetvie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP