V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Letné obdobie dovoleniek prináša nielen zaslúžený oddych, ale aj zvýšené riziko digitálnych podvodov a krádeží. Cestovatelia sa často stávajú ľahkým cieľom pre kybernetických útočníkov, ktorí využívajú ich nižšiu ostražitosť a snahu o pohodlie. Podvodníci cielia najmä na používateľov verejných Wi-Fi sietí, bankomatov a QR kódov v reštauráciách.

„Ľudia na dovolenke strácajú ostražitosť, sú menej opatrní a viac náchylní skočiť na trik. Podvodníci sú mimoriadne vynaliezaví a tento fakt zneužívajú,“ upozorňuje David Gavaľa z cestovnej kancelárie DAKA. Jedným z najčastejších trikov je vytváranie falošných Wi-Fi sietí na miestach s vysokou koncentráciou turistov – letiskách, hoteloch, kaviarňach či historických centrách miest.

Tieto siete sa tvária ako oficiálne pripojenie, no v skutočnosti slúžia na krádež dát. „Tieto falošné hotspoty sa môžu vyskytovať prakticky kdekoľvek, spravidla tam, kde je veľa ľudí,“ dodáva Gavaľa a ako príklad uvádza známe lokality ako Námestie Sv. Marka v Benátkach či Múzeum Vincenta Van Gogha v Amsterdame.

VPN a mobilné dáta ako základ bezpečnosti

Aj keď ide o oficiálnu sieť, nemusí byť úplne bezpečná. Odborník na informačné technológie Milan Cák zo spoločnosti AMCEF varuje, že aj legitímne Wi-Fi pripojenia môžu byť zneužité na zachytávanie údajov, šírenie škodlivého softvéru alebo krádež citlivých informácií. „Na prihlásenie vždy treba požívať službu VPN na ochranu pripojenia. Ideálne však vlastné mobilné dáta,“ odporúča Cák.

Turistom hrozí aj tzv. skimming, teda inštalácia zariadenia do čítačky platobnej karty, ktorého cieľom je získať údaje z magnetického pásika. „Viditeľné poškodenie bankomatu, pripevnené zariadenia alebo problém s vložením karty do otvoru – to sú varovné signály. Pri zadávaní PIN kódu klávesnicu vždy treba zakryť rukou a nikdy nepoužívať bankomaty na rušných a zle osvetlených miestach,“ varuje Gavaľa.

hacker
franz26/pixabay

Pozor si treba dať aj na bežné QR kódy v reštauráciách, ktoré slúžia na prezeranie menu alebo objednávanie jedla. Podvodníci môžu prelepiť originálny QR kód vlastnou nálepkou, ktorá presmeruje používateľa na falošnú stránku. „Skontrolujte adresu URL, na ktorú ste presmerovaní,“ odporúča Cák.

Kreditka namiesto debetky a zálohovanie pred cestou

Odborníci odporúčajú na dovolenku zobrať radšej kreditnú kartu než debetnú, keďže pri jej zneužití je možné lepšie riešiť reklamácie a spätné vrátenie prostriedkov. Dôležité je tiež zálohovať všetky dôležité dáta, vrátane cestovných dokumentov, potvrdení, fotografií či kontaktov.

„Odporúčam všetky dôležité dáta, dokumenty či fotografie zálohovať na externom disku alebo virtuálnom úložisku a nastaviť si synchronizáciu,“ uzatvára digitálny špecialista. Dovolenka síce znamená oddych, no netreba pritom zabúdať na digitálnu ostražitosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP