V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Podávanie antibiotík v najútlejšom veku môže mať nečakané dôsledky na vývoj detí. Nová štúdia prezentovaná počas prvej spoločnej konferencie Európskej spoločnosti pediatrickej endokrinológie (ESPE) a Európskej endokrinologickej spoločnosti (ESE) ukazuje, že dievčatá, ktoré dostali antibiotiká počas prvého roka života, najmä v priebehu prvých troch mesiacov, čelili zvýšenému riziku predčasného nástupu puberty.

Predčasná puberta, známa aj ako centrálna predčasná puberta (CPP), je stav, pri ktorom sa vývoj sekundárnych pohlavných znakov objavuje skôr, než je to obvyklé. U dievčat sa objavuje pred ôsmym rokom života, u chlapcov pred deviatym. Ochorenie častejšie postihuje dievčatá a v mnohých prípadoch nemá jasnú príčinu. Počet prípadov CPP v posledných desaťročiach stúpa, čo vedie vedcov k hľadaniu nových možných spúšťačov tohto fenoménu.

Výskum na viac než 300-tisíc deťoch

Tím výskumníkov z Univerzity Han-jang v Južnej Kórei analyzoval údaje od 322 731 detí vo veku do jedného roka. Dievčatá boli sledované až do deviateho roku života a chlapci do desiateho. Závery štúdie boli jednoznačné. Čím skôr boli antibiotiká podané, tým vyššie riziko predčasného nástupu puberty hrozilo. U dievčat, ktorým boli podané antibiotiká do troch mesiacov od narodenia, sa riziko predčasnej puberty zvýšilo o 33 percent. Ak lieky dostali do 14 dní od narodenia, riziko narástlo až o 40 percent.

Z údajov výskumu tiež vyplynulo, že riziko sa zvyšovalo aj podľa počtu rôznych druhov antibiotík, ktorým boli dievčatá vystavené. Tie, ktoré dostali najmenej päť rôznych tried antibiotík, mali o 22 percent vyššie riziko predčasnej puberty v porovnaní s dievčatami, ktoré užili najviac dve triedy antibiotík. U chlapcov sa však žiadna štatisticky významná súvislosť medzi podávaním antibiotík a predčasným nástupom puberty nepotvrdila.

deti

Mikrobióm a dojčenie ako ochranné faktory

Vedkyňa Jun-su Čchö z Univerzity Han-jang, ktorá sa na štúdii podieľala, uviedla: „Ide o jednu z prvých celopopulačných štúdií, ktorá u veľkej kohorty detí skúma vzťah medzi užívaním antibiotík v ranom veku a nástupom predčasnej puberty a zohľadňuje aj čas ich podania, frekvenciu a počet podaných tried.“

Dodala tiež, že v predchádzajúcich výskumoch zistili nižšie riziko CPP u výhradne kojených detí, čo podľa nej podporuje hypotézu o dôležitosti črevného mikrobiómu a jeho prepojení s hormonálnym vývojom dieťaťa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP