Je malé, mimoriadne účinné a pripomína špongiu. Vedci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže zachytiť pitnú vodu priamo zo vzduchu, dokonca aj v extrémnych podmienkach sucha či tepla. Malé zariadenie by sa mohlo stať prínosom pre ľudí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach bez prístupu pitnej vody alebo v núdzových situáciách. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Lacné a ekologické riešenie

Základom zariadenia je balsové drevo, ktoré je najľahšie a najmäkšie komerčne dostupné tvrdé drevo. Vedci materiál modifikovali pomocou solí, nanočastíc a vrstvy uhlíkových nanorúrok. Podľa Dereka Hao, doktora prírodných vied a environmentálneho inžiniera z austrálskej univerzity RMIT, ide o materiál, ktorý dokáže nasávať vlhkosť zo vzduchu a následne ju pod vplyvom slnečného žiarenia uvoľniť priamo do nádoby. Zariadenie prešlo náročným testovaním vo vonkajších podmienkach, kde ukázalo až 94-percentnú účinnosť zberu vody.

inteligentná špongia
RMIT University

Vedci sú presvedčení, že by mohlo predstavovať riešenie pre odľahlé komunity či oblasti postihnuté katastrofami. Navyše je výroba lacná vďaka použitiu prírodného dreva, ktoré zlepšuje štrukturálnu stabilitu a podporuje pohyb vody vďaka svojej pórovitosti. Po otvorení viečka sa špongia „nadýchne“ vlhkého vzduchu. Po uzavretí sa vystaví slnečnému žiareniu. Následne sa materiál zahreje a uvoľní zachytenú vodu do nádoby.

V laboratórnych podmienkach pri 90 % vlhkosti absorbovala špongia približne dva mililitre vody na gram a takmer všetku vodu uvoľnila počas 10 hodín. Prototyp pozostával z deviatich kociek špongie s hmotnosťou 0,8 gramu, pričom počas jednej cyklickej prevádzky vyprodukovali spolu 15 mililitrov vody.

„Pri vonkajších testoch naše zariadenie zachytilo počas jednej noci 2,5 ml vody na gram materiálu a väčšinu z nej počas dňa uvoľnilo, čím dosiahlo dennú účinnosť zberu vody 94 %,“ povedal Hou.

zariadenie zachytáva vodu zo vzduchu
RMIT University

Technológia si zachovala svoju účinnosť aj po 10 cykloch s menej než 12 % stratou účinnosti, čo z nej robí spoľahlivé, dlhodobé a ekologické riešenie.

„Zariadenie si zachovalo svoju pružnosť a schopnosť absorbovať vodu aj po 20-dňovom skladovaní pri −20 °C, čo preukázalo výbornú odolnosť proti zamrznutiu,“ povedal Hou.

Hoci je pôvodný prototyp malý, Hou vysvetlil, že je možné vytvoriť jeho väčšiu verziu. Dokonca je možné jednotlivé kusy prepojiť do väčších celkov. Vedci rokujú so spoločnosťami o rozšírení a integrovaní technológie do väčších, solárne poháňaných polí. Zvažuje sa tiež začlenenie IoT senzorov na automatické riadenie procesu podľa aktuálnych podmienok a potenciálne využitie solárnych panelov s tepelnými zásobníkmi, ktoré by umožnili nepretržitú prevádzku aj v oblastiach s prerušovaným slnečným žiarením.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP