V meste Wilmington prebieha technologický míľnik, ktorý môže zásadne ovplyvniť budúcnosť jadrovej energie nielen v USA, ale aj na globálnej úrovni. Spoločnosť Global Laser Enrichment (GLE), ktorá má výhradné komerčné práva na technológiu laserového obohacovania uránu známej ako SILEX, spustila demonštračné testovanie v rámci fázy TRL-6, čo predstavuje prevádzkovú skúšku na úrovni blízkej komerčnému nasadeniu, píše Interesting Engineering.

Testovanie v Test Loop zariadení je výsledkom rokov technického vývoja a dôslednej prevádzkovej disciplíny. Generálny riaditeľ GLE, Stephen Long, uviedol, že tím teraz vstupuje do fázy zameranej na optimalizáciu, kde sa systém bude ladiť a zbierať dáta potrebné na úplné splnenie validačných kritérií tejto technologickej úrovne.

Medzičasom boli do zariadenia implementované kľúčové modifikácie, ktoré zvyšujú spoľahlivosť výkonu a slúžia ako základ pre budúcu výrobu vo veľkom meradle – konkrétne v plánovanej prevádzke v Kentucky s názvom Paducah Laser Enrichment Facility (PLEF).

laser
gle-us

Revolúcia v pohybe

Laserové obohacovanie uránu, ako ho umožňuje platforma SILEX, je považované za revolučný skok v oblasti efektivity obohacovania. Využíva vysoko selektívne laserové excitovanie izotopov uránhexafluoridu, čo umožňuje oveľa presnejšie a energeticky úspornejšie izolovanie izotopu U-235 než tradičné technológie, ako je plynová difúzia či centrifúga.

Vzhľadom na to, že prirodzený urán obsahuje iba 0,7 % U-235 (zvyšok je prevažne neštiepiteľný U-238), je obohacovanie nevyhnutné pre výrobu paliva pre jadrové reaktory. Väčšina dnešných reaktorov vyžaduje koncentráciu U-235 na úrovni aspoň 5 %.

Spolupredseda GLE a obchodný riaditeľ James Dobchuk zdôraznil, že ich projekt prináša exkluzívny prístup k vysokorozpadovým uránovým zvyškom amerického ministerstva energetiky, čo znamená, že všetky fázy procesu – od konverzie po obohacovanie – sa budú konať na jednom domácom mieste.

To nielen znižuje logistické a geopolitické riziká, ale aj posilňuje energetickú bezpečnosť USA a ponúka nové strategické možnosti spojencom. „Táto výlučne americká infraštruktúra, odolná voči geopolitickým a logistickým narušeniam, posilňuje energetickú bezpečnosť USA a poskytuje strategickú možnosť aj pre spojenecké krajiny,” vyjadril sa Dobchuk.

Obrovská investícia

Testovacia slučka v Severnej Karolíne, ktorá má za sebou už viac než 13 000 hodín prevádzky, je zároveň jediným neštátnym zariadením na svete, ktoré reálne operuje s technológiou tretej generácie obohacovania. Výstupy z tejto fázy testovania sa stanú základom pre regulačné schvaľovanie zo strany americkej Komisie pre jadrový dohľad (NRC), pričom ešte toto leto sa očakáva predloženie formálnej bezpečnostnej dokumentácie.

Do celého vývoja a licencovania už bolo investovaných viac než 550 miliónov dolárov, pričom projekt sa opiera o odborné hodnotenie nezávislých inžinierskych posudkov zadaných akcionármi spoločnosti – Silex Systems Ltd. a Cameco Corporation.

Vzhľadom na rastúci dopyt po flexibilnom a vysoko obohatenom jadrovom palive – najmä pre nové typy malých modulárnych reaktorov (SMR) – má technológia SILEX potenciál zásadne zmeniť jadrový palivový cyklus. Ponúka nielen ekologickejšiu cestu k obohacovaniu, ale aj vyššiu bezpečnosť a nižšie náklady, keďže tradičné spôsoby obohacovania často tvoria až 30 % z ceny paliva a 5 % z celkových nákladov na výrobu elektriny z jadra.

So skúsenosťami z prevádzky, pripravenou regulačnou cestou a technológiou, ktorá mení pravidlá hry, má GLE šancu posunúť Spojené štáty do čela globálneho jadrového reštartu a zabezpečiť bezemisný zdroj energie na celé desaťročia dopredu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP