Americká armáda robí ďalší krok k modernizácii svojho jadrového arzenálu – tentokrát pomocou lasera, ktorý je najsilnejší svojho druhu na svete. NIKE, kryptón-fluórový excimerový laser prevádzkovaný americkým Námorným výskumným laboratóriom (Naval Research Laboratory – NRL), mení svoju misiu. Doteraz podporoval experimenty pre Ministerstvo energetiky USA (DOE), no po novom bude slúžiť priamo obranným cieľom a vývoju jadrových zbraní v súlade s požiadavkami Ministerstva obrany (DoD).

Cieľom je zlepšiť schopnosti USA v oblasti jadrového odstrašovania. NIKE sa bude používať na simuláciu extrémnych fyzikálnych podmienok, akým sú jadrové zbrane vystavené – teda obrovského tepla, tlaku a žiarenia. Ide o podmienky, ktoré vznikajú počas odpálenia jadrovej zbrane alebo v bojových prostrediach, v ktorých musia tieto systémy prežiť a fungovať bez zlyhania. O téme informoval Interesting Engineering.

USA nasadili najvýkonnejší laser sveta

Laser NIKE vytvára presné rázové vlny a kontrolované vysoké energetické prostredia, čím umožňuje testovanie odolnosti komponentov jadrových systémov. Tieto experimenty zabezpečia, že americké zbraňové platformy budú aj naďalej spoľahlivé a funkčné v reálnych podmienkach. Navyše umožňujú odborníkom doplniť kľúčové poznatky o správaní materiálov a systémov počas jadrových výbuchov – bez potreby reálnych testov jadrových zbraní.

NIKE sa využije aj na vývoj a zdokonalenie diagnostických nástrojov ako sú röntgenové kamery či spektroskopy, ktoré pomáhajú presne zachytiť a analyzovať, čo sa deje vo vnútri pri vysokoenergetických experimentoch. Zároveň umožňuje vedcom študovať plazmu – stav hmoty, ktorý sa vyskytuje pri jadrových výbuchoch či vo hviezdach. Pomocou výkonných laserových lúčov dokážu výskumníci v laboratóriu simulovať tieto extrémne podmienky a sledovať správanie materiálov pod veľkým tlakom a žiarením.

Vedúcu úlohu v tomto výskume má Oddelenie fyziky plazmy pri NRL, ktoré sa okrem jadrových účinkov zameriava aj na vývoj fúznej energie či predikciu kozmického počasia. Ich výskum má význam nielen pre obranu, ale aj pre oblasť hypersonických zbraní či pokročilých materiálov.

laserová zbraň Británia armáda
Midjourney/gov.uk

Laser NIKE vznikol ešte v roku 1995 a dodnes ide o najvýkonnejší kryptón-fluórový laser na svete – pracuje na vlnovej dĺžke 248 nanometrov s energetickým výkonom 2 až 3 kilojouly. Podľa Jasona Batesa, vedúceho Laserového a plazmového oddelenia NRL, „tieto jedinečné schopnosti umožňujú generovať silné a stabilné rázové vlny a vytvárať mimoriadne čisté experimentálne prostredia na štúdium extrémnych stavov hmoty.“

Laser produkuje hladké a stabilné lúče, ktoré vedci používajú na simuláciu podmienok jadrových výbuchov alebo prostredí podobných tým v srdci hviezd. NRL tiež úzko spolupracuje s Výskumným laboratóriom amerického letectva, aby spoločne analyzovali, ako sa jadrové zbrane správajú v extrémnych prostrediach. „Partnerstvo medzi NRL a letectvom je kľúčové pre simuláciu a pochopenie prostredí, ktorými musia jadrové systémy prechádzať,“ dodáva Bates.

USA týmto krokom reagujú aj na čoraz aktívnejšie snahy Ruska a Číny, ktoré podľa dostupných informácií vyvíjajú podobné laserové systémy. Cieľom Washingtonu je zostať technologicky napred a udržať si náskok v oblasti jadrovej obrany.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP