V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené arabské emiráty (SAE) oznámili, že ich bezpečnostné zložky zmarili pokus o nelegálne dodanie veľkého množstva vojenského vybavenia sudánskej armáde. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry WAM zaistili úrady na palube súkromného lietadla približne päť miliónov nábojov a zatkli viaceré osoby zapojené do tohto nelegálneho transferu.

Generálny prokurátor SAE Hamad Sajf Al Šamsí potvrdil, že bezpečnostným službám sa podarilo odhaliť a neutralizovať bunku, ktorá sa podieľala na nelegálnom sprostredkovaní a obchodovaní s vojenským materiálom. „Bezpečnostným službám sa podarilo zabrániť presunu množstva vojenského vybavenia sudánskym ozbrojeným silám zatknutím členov bunky zapojenej do nepovoleného sprostredkovania, vyjednania a nezákonného obchodovania s vojenským vybavením,“ uviedol prokurátor.

Na palube boli náboje aj ťažké zbrane

Vyšetrovanie odhalilo, že skupina zadržiavaných uzavrela dohodu o dodávke vojenského vybavenia v hodnote miliónov dolárov. Do balíka patrili nielen pušky typu kalašnikov, ale aj samopaly, granáty a obrovské množstvo munície. Hoci mená zadržaných úradne nezverejnili, podľa zdrojov zahraničných médií je medzi nimi aj Salah Goš, bývalý riaditeľ sudánskej tajnej služby.

Sudánska vláda už dlhší čas obviňuje Spojené arabské emiráty z podpory polovojenských Síl rýchlej podpory (RSF), ktoré už takmer dva roky bojujú proti regulárnej armáde. RSF je obviňovaná z viacerých vojnových zločinov vrátane útokov na civilistov. SAE tieto obvinenia dlhodobo odmietajú a tvrdia, že nepodporujú žiadnu zo strán konfliktu. Táto najnovšia udalosť však môže podnietiť ďalšie podozrenia a prehĺbiť diplomatické napätie medzi Abú Zabí a Chartúmom.

Munícia.
Pexels

Medzinárodné dôsledky a otázniky

Zverejnenie informácie o nelegálnom obchode so zbraňami prichádza v čase, keď medzinárodné spoločenstvo čelí čoraz väčším výzvam pri kontrole tokov zbraní do konfliktných oblastí. Sudán je jednou z najnásilnejších krajín súčasnosti, pričom konflikt medzi RSF a pravidelnou armádou si vyžiadal tisíce životov a milióny ľudí donútil utiecť zo svojich domovov.

Zatiaľ nie je známe, či zadržaní čelia obvineniam aj mimo SAE, alebo budú vydaní na trestné stíhanie do inej krajiny. Medzinárodné organizácie a ľudskoprávne skupiny už volajú po úplnom vyšetrení prípadu, ktorý môže odhaliť ďalšie zákulisné väzby medzi regionálnymi mocnosťami a konfliktom v Sudáne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP