V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Amazon prostredníctvom svojej dcérskej firmy Kuiper Systems vypustila na obežnú dráhu prvú várku 27 satelitov, ktoré majú poskytovať širokopásmový internet s nízkou latenciou. Oznámenie prišlo v pondelok večer, pričom štart sa uskutočnil v noci na utorok. Amazon sa týmto krokom zaradil medzi konkurentov systému Starlink od spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska. Informovala o tom agentúra AFP.

Satelity boli vynesené na obežnú dráhu raketou Atlas V, ktorú prevádzkuje spoločnosť United Launch Alliance (ULA). Misia s názvom Kuiper Atlas 1 odštartovala zo základne Vesmírnych síl USA na Myse Canaveral na Floride o 19.00 h miestneho času, teda v utorok o 01.00 h stredoeurópskeho letného času. Pôvodný štart bol plánovaný už pred viac ako dvoma týždňami, no musel byť zrušený pre nepriaznivé počasie.

Konštelácia s viac ako 3200 satelitmi

Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) schválila Amazonu plán na vybudovanie konštelácie pozostávajúcej z celkovo 3236 satelitov. Tieto satelity budú umiestnené na nízkej obežnej dráhe a nasadzované v piatich fázach. Služba bude spustená až po vypustení minimálne 578 satelitov. Podľa aktuálnej licencie musí Amazon do polovice budúceho roka dostať na orbitu aspoň 1600 z nich.

Amazon má dohodnutých 92 štartov od ULA, francúzskej Arianespace a Blue Origin, ktorú vlastní zakladateľ Amazonu Jeff Bezos. Hodnota týchto kontraktov presahuje desať miliárd dolárov. Zaujímavosťou je, že v roku 2024 Amazon dokúpil ďalšie štarty aj od svojho priameho konkurenta SpaceX.

amazon
Amazon

Konkurencia v kozmickom internete rastie

Satelitný internet s nízkou latenciou sa stáva čoraz dôležitejšou globálnou službou. Spoločnosť SpaceX začala budovať svoju satelitnú sieť Starlink už v máji 2019. V súčasnosti má na orbite viac ako 6750 satelitov a poskytuje služby viac ako piatim miliónom zákazníkov po celom svete. Starlink využíva internet aj Ukrajina v rámci obranných operácií vo vojne s Ruskom.

Podobné služby sú atraktívne nielen pre individuálnych spotrebiteľov. Záujem o ne prejavujú aj letecké spoločnosti či telekomunikačné firmy, ktoré nechcú investovať do výstavby nákladnej infraštruktúry v odľahlých alebo riedko osídlených regiónoch.

Okrem SpaceX a Amazonu sa do vývoja globálneho satelitného internetu zapojili aj ďalší hráči. Európska telekomunikačná spoločnosť OneWeb buduje vlastnú konšteláciu a podobné ambície má aj Čína, ktorá rozvíja projekt Kuo-wang. Tento rastúci počet satelitov na nízkej obežnej dráhe však vyvoláva obavy vedcov aj regulačných úradov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP