V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval na rýchle prekonanie problémov, ktoré brzdia rozvoj základných technológií umelej inteligencie, vrátane pokročilých čipov a softvéru. Prezident predniesol vyhlásenie na štvrťročnom stretnutí politbyra, najvyššieho orgánu čínskych lídrov, informovali v sobotu štátne médiá.

Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína sa musí zamerať na posilnenie základného výskumu a budovanie autonómneho systému umelej inteligencie. „Musíme pokračovať v posilňovaní základného výskumu, zamerať sa na prekonávanie výziev v kľúčových technológiách, ako sú pokročilé čipy a základný softvér,“ uviedol prezident podľa agentúry Sinchua.

Prekážky na ceste k líderskej pozícii v AI

Čínske ambície stať sa svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie narážajú na komplikácie spôsobené obchodnou vojnou so Spojenými štátmi. Obchodné spory, ktoré začali za vlády Donalda Trumpa a pokračujú aj za jeho súčasného prezidentovania, zahŕňajú vysoké clá na čínsky tovar až do výšky 145 %. Peking odpovedal odvetnými opatreniami a zaviedol clá na americký dovoz vo výške 125 %.

Súčasné americké reštrikcie výrazne obmedzujú vývoz pokročilých procesorov do Číny, kľúčových pre vývoj špičkových AI modelov. Spoločnosti ako Nvidia a AMD upozornili, že nové licenčné požiadavky výrazne ovplyvnia ich obchody s Čínou.

uvažujúci AI model
Freepik

Si Ťin-pching priznal existujúce „medzery“ v technologickom pokroku krajiny a apeloval na politickú podporu pri dosahovaní sebestačnosti. Vyjadril tiež potrebu pokračovať v investíciách do domáceho vývoja a výroby, aby Čína mohla minimalizovať svoju závislosť od zahraničných technológií.

Napätie a globálne obavy

Okrem obchodných sporov čelí Čína aj rastúcej nedôvere zo strany medzinárodného spoločenstva, pokiaľ ide o bezpečnosť osobných údajov v AI projektoch. Obavy, že čínske orgány by mohli získať prístup k citlivým informáciám používateľov, výrazne prispievajú k opatrnosti viacerých krajín pri spolupráci s čínskymi technologickými firmami.

Napriek týmto výzvam čínsky startup DeepSeek dokázal v januári 2024 vzbudiť medzinárodnú pozornosť svojím chatbotom R1, ktorý sa svojimi schopnosťami vyrovnal americkým konkurentom a ponúkol ich za nižšiu cenu. Tento úspech naznačuje, že napriek obmedzeniam Čína pokračuje vo vývoji konkurencieschopných AI riešení.

Zatiaľ čo Spojené štáty oficiálne zdôvodňujú svoje opatrenia snahou zabrániť vývoju vojenských technológií v Číne, zároveň si tým chránia svoju technologickú dominanciu. Budúcnosť v oblasti umelej inteligencie tak bude do veľkej miery závisieť od schopnosti Číny prekonať súčasné technologické a politické prekážky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP