V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vo vesmíre sa odohráva fascinujúce predstavenie, ktoré si vyslúžilo pozornosť svetovej vedeckej komunity. Planéta s označením BD+05 4868 Ab, vzdialená približne 140 svetelných rokov od Zeme, sa doslova rozpadáva pred očami astronómov. Ako informuje TASR na základe vedeckého žurnálu Astrophysical Journal Letters a portálu Phys.org, za touto planétou vzniká obrovský chvost z trosiek, pripomínajúci klasické kométy.

Tento neobvyklý objav má na svedomí medzinárodný vedecký tím vedený odborníkmi z prestížneho Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Planétu zaznamenali pomocou satelitu TESS americkej vesmírnej agentúry NASA. Satelit je určený na sledovanie najbližších hviezd s cieľom objaviť exoplanéty, ktoré prechádzajú popred ne a spôsobujú merateľné poklesy ich jasu.

Extrémne podmienky a planéta na hrane existencie

BD+05 4868 Ab obieha okolo hviezdy BD+05 4868 A s pozoruhodne krátkou obežnou dráhou – jeden obeh jej trvá len 30,5 hodiny. To je extrémne blízko a jej povrch je vystavený teplotám až 1600 °C. Podľa vedcov sa kvôli tomu roztavené horniny z povrchu planéty neustále odparujú, a keď sa dostanú do chladnejšieho prostredia vesmíru, tuhnú a vytvárajú za planétou gigantický prachovo-materiálový chvost.

Rozsah tohto chvosta je ohromujúci – podľa doktorského študenta Marca Hona z MIT sa ťahá až do vzdialenosti deväť miliónov kilometrov, čo je zhruba polovica celej obežnej dráhy planéty. Vedci tak mohli sledovať nielen samotnú planétu, ale aj jej vizuálne efekty, ktoré vytvára počas svojho dramatického úpadku.

ESO/L. Calçada

Posledné fázy života planéty

Podľa výpočtov tímu planéta počas jedného obehu stratí také množstvo materiálu, aké by na Zemi zodpovedalo objemu Mount Everestu. Pri tomto tempe má pred sebou BD+05 4868 Ab životnosť už len jeden až dva milióny rokov, čo je v kozmických mierkach len okamih.

„Mali sme obrovské šťastie, že sme ju našli práve v štádiu, keď prakticky dodýchava,“ vyjadril sa Avi Shporer z výskumného tímu satelitu TESS. Práve kvôli neustálemu meneniu tvaru signálu je podľa neho veľmi náročné takéto objekty identifikovať. Aj napriek tomu sa vedci rozhodli intenzívne pokračovať v pátraní po podobných javoch.

Objav rozpadávajúcej sa planéty je unikátnym príkladom toho, ako sa planetárne telá vyvíjajú – a ako dramaticky môžu zaniknúť. Vedecký svet tak dostal príležitosť nahliadnuť do procesu, ktorý sa väčšinou odohráva mimo našich možností pozorovania. A práve takéto zriedkavé momenty robia z astronómie vzrušujúcu vedu s nekonečným príbehom objavov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP