V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Technologický vizionár a miliardár Elon Musk oznámil, že sa od mája začne sťahovať z vládnych štruktúr a svoju pozornosť opäť sústredí najmä na spoločnosť Tesla, ktorá aktuálne zaznamenáva výrazný prepad v tržbách aj zisku. Informáciu priniesla agentúra Reuters, ktorú citovala TASR.

Musk v utorok (22. apríla) počas hovoru s analytikmi uviedol, že „podstatne“ obmedzí svoj čas strávený vo vládnom aparáte a posilní svoju prítomnosť v čele automobilky. Veľký kus práce potrebnej na vytvorenie tímu DOGE a spoluprácu s vládou, aby sme dali do poriadku financie, je z väčšej časti hotový,“ povedal Musk, ktorý pôsobí ako šéf nového Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE).

Úrad vznikol po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu a mal za cieľ zredukovať byrokraciu a obmedziť vládne výdavky. Musk však dodal, že sa z prezidentovho okolia úplne nestiahne a plánuje si ponechať jeden až dva dni v týždni na riešenie vládnych úloh. V opačnom prípade sa vrátia plytvanie a podvody, ktoré sa vďaka mojej práci podarilo obmedziť, zdôraznil.

Tesla v problémoch

Teslu však momentálne čakajú iné výzvy. V utorok spoločnosť zverejnila výsledky za prvý štvrťrok 2025, ktoré ukazujú pokles tržieb o 9 % na 19,3 miliardy dolárov a ešte výraznejší pokles zisku o 71 %, keď čistý zisk klesol na 409 miliónov dolárov. Hlavnou príčinou je podľa analytikov pokles dopytu po elektromobiloch a rastúca konkurencia, najmä z Číny.

Výsledky potvrdzujú aj štatistiky dodávok – Tesla v 1. štvrťroku dodala 336 681 vozidiel, čo je o 13 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Ide o jeden z najvýraznejších medziročných poklesov v histórii spoločnosti.

Musk
Flickr

Politické prepojenie s Trumpom vyvoláva reakcie

Musk sa počas uplynulého roka stal blízkym spolupracovníkom Donalda Trumpa, ktorého kampaň podporil viac než 250 miliónmi dolárov. V rámci svojej úlohy v DOGE presadzoval agresívnu politiku škrtov, čo vyvolalo rozporuplné reakcie verejnosti a odborníkov. Kritiku si vyslúžil aj za svoje pravicovo orientované vyjadrenia a čoraz častejšie politické angažovanie, ktoré pre niektorých narúša jeho imidž inovatívneho podnikateľa.

Muskov ústup z Washingtonu tak môže signalizovať návrat k jeho pôvodnej identite vizionára v oblasti technológií, najmä v čase, keď jeho firmy čelia rastúcemu tlaku trhu. Okrem Tesly má pod palcom aj SpaceX, Neuralink a X (bývalý Twitter). Koniec „vládnej etapy“ by mu mohol uvoľniť ruky na riešenie problémov doma, najmä v Tesle, kde sa očakáva návrat k inováciám a agresívnejšej expanzii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP