Francúzsky startup Robeauté oznámil ambiciózny projekt, ktorý by mohol navždy zmeniť prístup k liečbe mozgových nádorov. Ide o mikrorobota o veľkosti ryžového zrniečka, ktorý je schopný pohybovať sa mozgom bez toho, aby poškodil zdravé tkanivo. Tento drobný prístroj využíva na pohyb rotujúce silikónové prstence, ktoré jemne odsúvajú mozgové štruktúry pomocou mikroskopických síl. Celý systém je navrhnutý tak, aby minimalizoval invazívnosť zákroku a zároveň maximalizoval presnosť.

Zatiaľ čo tradičné nástroje ako ihly či elektródy sa pohybujú len po priamych trasách, mikrorobot od Robeauté umožňuje chirurgom sledovať zakrivené trajektórie, čím sa dostáva aj do oblastí, ktoré boli doteraz považované za chirurgicky neprístupné. Vďaka otvoru širokému len niekoľko milimetrov je robot zavedený do lebky a následne navigovaný cez cievnu sieť a extracelulárnu matrix (mezdibunková hmota) až k cieľovému miestu. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Umelá inteligencia ako sprievodca mozgom

Jedným z kľúčových prvkov systému je schopnosť plánovania trasy prostredníctvom umelej inteligencie. Pred samotným zákrokom sa vykoná skenovanie mozgu pomocou magnetickej rezonancie, na základe čoho sa naplánuje optimálna a bezpečná cesta. Mikrorobot je počas celého pohybu sledovaný pomocou ultrazvukových senzorov umiestnených na lebke, čo umožňuje chirurgom korigovať jeho pozíciu v reálnom čase s presnosťou na menej než jeden milimeter.

Robotický systém obsahuje aj mikroskopické chirurgické nástroje. Tie sa nachádzajú v miniatúrnej komore pod pohonným mechanizmom a sú ovládané pomocou externého káblového systému. Pre biopsie sa využívajú flexibilné ihly a drobné kliešte, ktoré odoberajú vzorky tkaniva buď na uloženie priamo do zariadenia, alebo ich vytiahnu lekári priamo cez kábel.

Klinické skúšky na obzore

V predklinických testoch, ktoré prebiehali na ovciach, neboli zaznamenané žiadne závažné komplikácie ako hematómy. Výsledky publikované v odbornom žurnále Brain and Spine potvrdzujú, že mikrorobot je schopný bezpečne prechádzať mozgom, čo otvára možnosti nielen pre biopsie, ale aj pre cielené mikroinvazívne zákroky či dlhodobé monitorovanie nádorov.

Robeauté získalo na vývoj tejto technológie investíciu vo výške 27 miliónov eur a plánuje začať prvé klinické skúšky v roku 2026. Do roku 2030 chce spoločnosť expandovať aj do USA, kde bude usilovať o schválenie FDA a globálne uvedenie produktu na trh. Ak sa technológia osvedčí, môže sa stať základom novej éry v neurochirurgii, kde sa aj tie najkomplikovanejšie zákroky budú dať vykonávať s minimálnym zásahom do mozgu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP