Americká armáda nasadila nový solárny dron s názvom K1000 Ultra-Long Endurance, ktorý môže vo vzduchu zotrvať extrémne dlho a pokrývať vzdialenosti až 1 600 kilometrov. Tento bezpilotný systém, ktorý vznikol v kalifornskej spoločnosti Kraus Hamdani Aerospace, teraz slúži v rámci 1. práporu viacerých efektov (MDEB) patriaceho pod 1. Multi-Domain Task Force (MDTF). Vďaka svojej výdrži a solárnemu napájaniu prináša revolúciu do oblasti spravodajstva, sledovania a prieskumu. O technológii informoval portál Interesting Engineering.

Samostatná prevádzka počas rozsiahleho cvičenia

Podľa oficiálnej správy armády bol hlavnou časťou posledného výcviku test integrácie tzv. High-Altitude Balloons (HABs), teda vysokonadzemných balónov, a skúšanie hlbokého prieskumu pomocou UAS K1000. Veliteľ 1. MDEB, podplukovník Joseph Mroszczyk, označil túto akciu za prvú reálnu skúsenosť s vlastným a armádou prevádzkovaným bezpilotným systémom určeným špeciálne pre dlhodobý prieskum na veľké vzdialenosti.

Po dvoch rokoch spoločného testovania a tréningu s výrobcom boli tentoraz vojaci prvýkrát schopní ovládať celý systém úplne samostatne.„Máme vycvičených pilotov aj mechanikov, ktorí získavajú cenné skúsenosti s týmto zariadením,“ vysvetlil Mroszczyk a dodal, že „získavajú senzorové dáta, ktoré nám umožňujú slúžiť ako oči a uši celej skupiny, a zároveň ako kľúčový senzor armády pre spojené sily“.

V rámci cvičenia Static Focus 3 uskutočnila jednotka viac ako sto letových hodín s rôznymi konfiguráciami systému K1000. Vojaci ocenili nielen výdrž, ale aj jednoduchosť údržby. Sseržant Jake Meyer z UAS čaty ERSE (Extended Range and Sensing Effects) tvrdí, že platforma si vyžaduje minimálne zdroje aj čas. „Na rozdiel od tradičných systémov, ktoré vyžadujú mesiace zaučenia, sme boli pripravení už za dva dni,“ povedal Meyer.

americký vojak tlačí solárny dron.
dvids

Autonómna koordinácia flotily a prvé nasadenie v ostrej prevádzke

Do testovania bola zapojená aj koordinácia viacerých dronov naraz. Išlo teda o najnáročnejší typ misií, ako však uviedol štábny seržant Jacob Wilbert, autonómne schopnosti systému mu umožnili sústrediť sa na samotnú úlohu namiesto neustáleho riadenia každého jednotlivého dronu.

Dron K1000 má dĺžku tri metre, rozpätie krídel päť metrov a je poháňaný lítium-iónovými batériami so skladacou vrtuľou. Dokáže letieť do vzdialenosti 1 610 kilometrov, a vystúpiť až do výšky 7 000 metrov, jeho maximálna rýchlosť sa dokáže vyšplhať až na 74 kilometrov za hodinu. Riadenie je zjednodušené pomocou herného rozhrania, čo umožňuje jednému operátorovi kontrolovať celú flotilu.

Armáda si už vlani vyskúšala reálne nasadenie systému počas operácie na Havaji. K1000 tam letel celých 26 hodín, pričom niesol video a rádiové vybavenie prepojené s pozemnými jednotkami. Získané dáta z tohto testu slúžili ako základ pre útok vedený z torpédoborca amerického námorníctva, čím sa potvrdila jeho reálna hodnota v komplexných bojových situáciách.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP