V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Energetická diverzifikácia v Európe nie je otázkou možností, ale politickej vôle, tvrdí Peter Javorčík, generálny riaditeľ Rady Európskej únie pre dopravu, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie. V rozhovore pre portál SITA Energetika uviedol, že hoci technicky by nebolo náročné nahradiť ruský plyn inými zdrojmi, kľúčová je ochota jednotlivých krajín akceptovať prípadne vyššie ceny a investovať do energetickej nezávislosti.

„Keby sme chceli diverzifikovať, tak technicky to nie je až taký problém. Tie iné zdroje jednoducho existujú,“ uviedol Javorčík. Zároveň však pripustil, že ruský plyn bol v minulosti mierne lacnejší, čo mohlo byť motiváciou pre niektoré krajiny zotrvať pri jeho odbere. Dnes už taká výhoda neexistuje.

„To, čo bolo kedysi, že tam bol nejaký, nazvem to discount, tak to zmizlo spolu s vojnou na Ukrajine a potom aj zastavením toku plynu cez Ukrajinu,“ pripomenul s tým, že ceny plynu z Kataru, USA či cez južnú vetvu TurkStreamu sú dnes porovnateľné.

Poľsko a pobaltské krajiny investovali do nezávislosti

Podľa Javorčíka krajiny ako Poľsko či pobaltské štáty už ruský plyn vôbec neodoberajú. „Dali si politickú prioritu a boli ochotní investovať do nezávislosti,“ uviedol. V prípade Slovenska je však situácia iná – náš záujem o tranzit plynu bol spojený najmä s výnosmi z poplatkov, ktoré podľa neho „asi neboli malé“.

„Ale to jednoducho od nás nezávisí,“ poznamenal s tým, že postavenie Slovenska ako tranzitnej krajiny je čoraz viac závislé od externých faktorov, nie od samotnej vôle krajiny. Za jednu z možností, ako Európa môže čeliť výzvam diverzifikácie, Javorčík označil spoločné nákupy plynuprostredníctvom mechanizmov, ktoré poskytuje Brusel. „Idea bola, keď sa dáme do kopy viacerí, tak budeme asi vedieť vyrokovať lepšie ceny,“ vysvetlil, pričom spomenul napríklad dodávky z Ameriky, Kataru alebo Alžírska.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Zároveň však dodal, že EÚ nebude plyn nakupovať centrálne a prerozdeľovať, ale len vytvára platformu, cez ktorú sa môžu firmy spojiť a využiť tak výhodnejšie podmienky. Tento nástroj však podľa neho zostáva limitovaný v praxi.

Slovensko má podľa Javorčíka silnú pozíciu

Napriek tomu, že Slovensko je geograficky bližšie k východu Európy, podľa Javorčíka to neznamená, že by sme boli v nevýhodnom postavení v porovnaní s inými krajinami EÚ. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) označil za firmu, ktorá sa dobre orientuje na globálnom trhu a vie zabezpečiť dostatočné množstvo plynu za rozumnú cenu.

„Nemyslím si, že by Slovensko bolo v rámci EÚ znevýhodnené vyššími cenami. Budú rovnaké ako sú pre Rakúšanov alebo Francúzov,“ dodal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP