V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ukrajina vstupuje do novej energetickej sezóny s mimoriadne vážnym problémom. Zásoby zemného plynu v krajine klesli na historické minimum a podľa bývalého šéfa ukrajinskej plynárenskej prepravnej sústavy GTSO Serhija Makogona môže byť pred nadchádzajúcou zimou potrebné doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m³) tejto kľúčovej suroviny. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a televíznej stanice AnewZ.

Makogon upozorňuje, že k 16. aprílu, teda ku koncu vykurovacej sezóny, zostalo v ukrajinských plynových zásobníkoch len 0,7 miliardy m³ plynu. To je len 2,22 % z ich celkovej kapacity a ide o najnižšiu úroveň, akú krajina v modernej histórii zaznamenala. Hlavnou príčinou sú rozsiahle škody na infraštruktúre spôsobené ruskými útokmi, ktoré zasiahli aj produkciu plynu na východe Ukrajiny.

Kvôli týmto škodám bola Ukrajina nútená v zimných a jarných mesiacoch zrýchliť čerpanie plynu zo zásobníkov a zároveň zvýšiť objem dovozu. Táto kombinácia spôsobila prudký pokles rezerv, ktorý teraz vyvoláva otázky o energetickej bezpečnosti krajiny v nasledujúcej vykurovacej sezóne 2025/2026.

Nutnosť masívneho dovozu

Makogon vypočítal, že pred zimou bude potrebné nahromadiť minimálne 12,8 miliardy m³ plynu. Z toho však až 4,6 miliardy m³ predstavuje tzv. technický plyn, ktorý slúži na udržanie tlaku v prepravnej sústave a nie je priamo použiteľný na spotrebu. Po odrátaní domácich zdrojov, ktoré sú stále obmedzené, vychádza potreba dovozu na minimálne 5,5 miliardy m³, ideálne však až 6,3 miliardy m³.

Ide o číslo, ktoré výrazne presahuje predchádzajúce odhady zverejňované médiami a predstavuje rekordný objem dovozu plynu pre Ukrajinu v mierovom období.

PGNiG

Energetická zraniteľnosť pretrváva

Energetická situácia Ukrajiny je mimoriadne krehká. Hoci krajina odoláva ruskej agresii už tretí rok, energetická infraštruktúra je pod neustálym tlakom a čelí opakovaným útokom. Plyn je pritom základným pilierom nielen pre vykurovanie domácností, ale aj pre fungovanie priemyslu a elektrární.

Zníženie domácich dodávok a nízka úroveň zásob zvyšuje riziko, že Ukrajina nebude schopná zabezpečiť dostatok energie počas nasledujúcej zimy bez pomoci zo zahraničia. Dovoz plynu sa tak stáva nevyhnutnosťou, a to v rozsahu, aký Ukrajina ešte nezažila.

Makogonove slová sú výzvou nielen pre ukrajinskú vládu, ale aj pre západných partnerov, ktorí Kyjevu pomáhajú zabezpečiť dodávky energií. Vzhľadom na vysokú volatilitu cien plynu na medzinárodných trhoch, ako aj na nestabilnú bezpečnostnú situáciu, bude kľúčové nájsť dlhodobé, udržateľné riešenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP